Zuzanna Runkovska: Pēdas vingrinājumi bērniem pareizai pēdas velves attīstībai

Pēdu velvju uzbūve, to nozīme

Anatomiski pēdām ir vairākas velves jeb pacēlumi. Visizteiktākā ir pēdas iekšējā velve no papēža līdz lielā pirksta pamatnei, ko var labi redzēt stāvus pozīcijā - pēdas iekšējā mala nepieskaras grīdai. Grūtāk novērojamas ir pēdas šķērsvelves, kas veidojas no pēdas iekšējās malas uz ārējo, - viena pēdas vidū, bet otra tuvāk pirkstiem. Ceturtais pēdas pacēlums ir vizuāli tikpat kā nemanāms: tas atrodas pēdas ārēja malā no papēža līdz mazā pirkstiņa pamatnei.

Pēdu velves veido gan pēdu kauli, gan saites, gan arī muskuļi. Daļa no šiem muskuļiem atrodas pašā pēdā, bet daļa apakšstilbā un pie pēdas kauliem stiprinās ar cīpslām, tādējādi veidojot un stiprinot pēdas izliekumus.

Visas velves ir vienlīdz nozīmīgas, tās palīdz noturēt līdzsvaru un absorbēt triecienus ejot, skrienot vai lecot. Dabīgie izliekumi ļauj pēdām pielāgoties dažādām virsmām (nelīdzenām, slidenām un citām) gan staigājot basām kājām, gan apavos.

Vienas vai vairāku velvju neesamību lielākoties dēvē par plakano pēdu. Tā var rasties vairāku iemeslu dēļ. Izplatīts iemesls ir muskulatūras vājums: muskuļi nav pietiekami spēcīgi, lai uzturētu pēdas pacēlumus, un velves izveidojas nepilnīgi vai laika gaitā samazinās. Nereti muskulatūras un saišu vājumu veicina nepareiza apavu izvēle, nepietiekama fiziska slodze vai pēdas aktivitāte, svara izmaiņas vai blakus saslimšana. Reizēm plakanās pēdas iemesls var būt arī anatomiskas pēdas struktūru izmaiņas - iedzimtas vai radušās traumas, operācijas vai slimības iespaidā.

Lai gan daudziem plakanā pēda nemaina dzīves kvalitāti un neizraisa simptomātiku, tā var veicināt dažādas veselības problēmas. Kad zūd vai nav dabīgo pēdas izliekumu, ievērojami mainās svara sadalījums uz pēdas struktūrām, kā arī izmainās pēdas un kājas muskuļu noslodze. Tas var ietekmēt pārējās ķermeņa daļas - potītes, ceļus, gūžas, mugurkaulu, - radīt stājas un gaitas izmaiņas, kā arī veicināt citas deformācijas pēdā, ievērojami apgrūtinot ikdienu.


Pēdu velvju attīstība dažādos bērnu vecumposmos

Bērni piedzimst ar plakanu pēdu. Maziem bērniņiem pēdas ir vizuāli plakanas un apaļas. Uztraukumam nav pamata - pēdas velves sāk veidoties, bērnam uzsākot staigāt. Jo vairāk laika viņš dabīgi pavada stāvus, jo vairāk pēdu un kāju muskulatūra pielāgojas jaunajām prasībām. Iešana, skriešana, staigāšana basām kājām pa dažādām virsmām un jebkāda cita pēdu aktīva kustība veicina pēdu velvju dabīgu attīstību, un tās lielākoties ir izveidojušās bērniem līdz sešu gadu vecumam. Turpmākajā dzīves gaitā pēdu velves stabilizējas un tiek uzturētas katru reizi, kad lietojam un kustinām kājas un pēdas.

Ja ir šaubas par pēdas velvju attīstību, var vērsties pie ģimenes ārsta, fizioterapeita vai ortopēda, lai novērtētu pēdas velves un to atbilstību vecumposmam.

Vingrojumi pēdas velves veicināšanai

Ja nav nekādu sarežģījumu, tad labākais veids un biežākais ieteikums, kā veicināt normālu pēdu velvju attīstību, ir stiprināt kāju un pēdu muskulatūru ar dažādiem vingrojumiem. Lūk, daži no tiem, ko var mājās kopā ar bērniem iekļaut ikdienas aktivitātēs.

Staigāšana ar basām kājām pa dažādām virsmām.

Staigājot bez apaviem pa dažādām nelīdzenām, grubuļainām virsmām, pēdai jāpielāgojas un muskuļiem jābūt aktīviem, lai noturētu līdzsvaru un pārnestu ķermeņa svaru. Vienlaikus, kairinot pēdas ādu, tiek stimulēta asinsrite, nervu darbība un muskuļu aktivitāte. Siltākajā gada periodā bērniem jāļauj staigāt basām kājām pa smiltīm, zāli, oļiem un čiekurainām takām. Vēsākajos mēnešos var izlīdzēties, mājās ierīkojot "baskāju trasītes", izmantojot rupji austus grīdceliņus, spilvenus, kasti ar kastaņiem vai smiltīm, saburzīta papīra bumbiņas, burbuļplēvi un citas mājsaimniecībā atrodamas lietas. Tas ne tikai palīdzēs nostiprināties pēdas muskulatūrai, bet arī sekmēs līdzsvara izjūtu, koordināciju un palīdzēs vispārējai taustes, kustību un nervu sistēmas attīstībai.

dažādas virsmas

“Mājiņa pelītei”

Visbiežāk plakano pēdu var novērot kā iekšējās velves vājumu vai iztrūkumu, ko labi var redzēt stāvus pozīcijā - pēdas iekšējā mala pieskaras vai ir ļoti tuvu grīdai. Lielāku bērnu vai pieaugušo šī vingrojuma laikā var aicināt pacelt pēdas iekšpusi no zemes savelkot pēdu “īsāku”, bet atstājot īkšķa pamatni un papēdi uz grīdas, tādējādi stiprinot pēdas velvi veidojošos muskuļus. Mazākam bērnam var piedāvāt stāstu par pelīti vai skudriņu, kas slēpjas zem pēdas iekšējā pacēluma: paliekot pirkstu vai kādu sīku priekšmetu nedaudz zem pēdas iekšmalas, aicināt bērnu šādi izveidot mājiņu pelītei un to uz brīdi noturēt.

Salasīt mazus priekšmetus no grīdas ar pēdām un kāju pirkstiem

Lai pēdas muskuļi būtu stipri un aktīvi, tiem jākustas un jādarbojas pēc iespējas vairāk un daudzpusīgāk. Labs treniņš gan bērna pēdu muskuļiem, gan koordinācijai būtu ar pēdām salasīt no grīdas sīkus priekšmetus un ievietot tos kādā tvertnē. Šim nolūkam labi noderētu čiekuri vai kastaņi, kā arī mazas rotaļlietas - Lego klucīši, papīra bumbiņas, zīmuļi un citas nelielas lietas. Uzdevumu var veikt gan stāvus, gan sēdus uz krēsla vai grīdas.

salasīt dažādus priekšmetus

Savilkt dvielīti

Uzdevums veicams stāvus, kas būs grūtāk, vai sēdus, kas veicamo darbiņu atvieglos. Izklājam bērnam priekšā nelielu dvielīti vai auduma gabalu un aicinām ar kājas pirkstiem to savilkt pie sevis čupiņā. Derēs gan biezāki, gan plānāki dvielīši. Uzdevumu grūtāk veikt ar vienu kāju, vieglāk - ar abām reizē.

Plēst papīra strēmelītes ar kāju pirkstiem

Aicinām bērnu saplēst papīra lapu vai lielāku papīra gabalu izmantojot tikai kāju pirkstus. Vingrinājumu var veikt gan stāvus, gan sēdus, gan guļus. Ja bērnam papīru grūti noturēt, vecāks var palīdzēt, to ar roku pieturot.

Stāvēt uz purngaliem - stāvēt uz papēžiem

Būtiski ir stiprināt ne tikai pašas pēdas, bet arī apakšstilba muskuļus. Šeit varētu palīdzēt dažādi uzdevumi, ko veikt stāvus uz pirkstgaliem vai stāvus uz papēžiem. Uzdevumi var būt gan statiski - veicami stāvus uz vietas, - gan dinamiskāki – veicami, kustoties apkārt. Ja, ceļoties uz pirkstgaliem, bērna pēdas izteikti liecas uz āru, ieliekam starp potītēm bumbiņu un mudinām bērnu to aktivitātes laikā noturēt.

stāvēt uz pirkstgaliem

Foto: Shutterstock.com

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada decembra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!