Māsa pie operācijas galda

Evija Bakša-Zveja

Latvijas Māsu asociācijas Anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsu apvienības vadītāja

Medicīnas māsas palīdz pacientiem atgūt veselību, strādājot visdažādākajās medicīnas jomās. Šoreiz iepazīstināšu ar operāciju zālē strādājošo māsu pienākumiem, jo viņu darbu sabiedrība, iespējams, pazīst mazāk. Anestēzijas māsu pirmo reizi un, iespējams, arī pēdējo reizi satiksiet, ja nonāksiet slimnīcā, operāciju zālē.

Grieķu valodā 'anaisthēsiā' nozīmē 'nejutīgumu'. Mūsdienās anestēzija ne vien nodrošina nejutīgumu un nesāpīgumu operācijas laikā, bet ietver arī intensīvas darbības operācijas laikā, kas ļauj novērot un uzturēt dzīvībai svarīgās organisma funkcijas, kā arī mazināt un novērst operācijas laikā izraisītos traucējumus organismā. Pateicoties anestēzijai, ir iespējams veikt plašas, liela apjoma un sarežģītas operācijas.

 

Ar ārstu anesteziologu pacients visbiežāk satiekas un iepazīstas jau pirms operācijas – iepriekšējā dienā vai vēl agrāk. Šajā tikšanās reizē tiek novērtēts pacienta veselības stāvoklis, viņš tiek iztaujāts par slimībām, paradumiem, izvērtēti analīžu un izmeklējumu rezultāti. Anesteziologs arī izvēlas un piemēro paredzētajai operācijai un tieši konkrētajam pacientam drošāko un atbilstošāko anestēzijas veidu.

 

Anesteziologa labo roku – anestēzijas māsu – pacients satiek tikai operāciju zālē. Anestēzijas māsas kompetencē ir vispārējās, reģionālās un lokālās anestēzijas nodrošināšana sadarbībā ar ārstu anesteziologu ķirurģisko operāciju un dažādu manipulāciju laikā, kā arī pacientu aprūpe pirms un pēc anestēzijas, pacientu aprūpes plānošana, sniegšana un aprūpes rezultātu izvērtēšana anestezioloģijā.

 

Ja jums paredzēta operācija, operāciju zālē pirmā jūs sagaidīs anestēzijas māsa, un viņa būs kopā ar jums visu operācijas norises laiku un pēc tās, kamēr pamodīsieties. Anestēzijas māsa būs tērpusies operāciju zālēs apģērbā, galvā viņai būs cepurīte un uz sejas maska. Redzamas būs tikai laipnas un smaidošas acis.

 

Zālē māsa ar jums iepazīsies, iztaujās par pašsajūtu, noskaidros, kā gulējāt iepriekšējo nakti, vai neesat ēdis un dzēris, kā to noteica anesteziologs pirms operācijas, kā arī uzdos jautājumus pēc protokola, pastāstīs, kas un kā tālāk notiks, kādas darbības tiks veiktas. Viņa informēs par to, ka uzreiz jāsaka, ja rodas kādas nepatīkamas sajūtas, piemēram, sāk sāpēt, kaut kur spiest, kļūst nelabi, reibst galva, grūti elpot, nepatīkamas sajūtas aiz krūšu kaula, sāk salt utt. Tas viss ir ļoti svarīgi jūsu labsajūtas un veselības nodrošināšanai. Visas šīs nepatīkamās sajūtas 21. gadsimtā, pacientam, atrodoties uz operāciju galda, nav jācieš. Turklāt anestēzijas māsa pārliecināsies, ka pirms došanās uz operāciju zāli nav uzlikta kosmētika, ir noņemtas rotaslietas, pīrsingi, brilles, izņemtas kontaktlēcas, zobu protēzes, ja tādas ir. Pēc tam anestēzijas māsa punktēs perifēro vēnu, ievietos tajā venozo katetru un pievienos infūzijas sistēmu.

 

Caur katetru pirms anestēzijas, anestēzijas laikā un pēc anestēzijas tiks ievadīti medikamenti un šķīdumi. Dūriens vēnā būs visnepatīkamākā procedūra visā šajā pasākumā. Anestēzijas māsa pievienos vitālo rādītāju monitoru, lai operācijas laikā sekotu līdzi jūsu sirdsdarbībai, – krūškurvim tiks pievienoti 3–5 elektrodi; tiks mērīts arī skābekļa piesātinājums organismā – to veiks uz pirksta uzlikts sensors, līdzīgs uzpirkstenim, un ap roku tiks aplikta manšete arteriālā asinsspiediena mērīšanai, kas ik pēc piecām minūtēm mērīs jūsu asinsspiedienu. Šādā veidā tiks novērotas dzīvībai svarīgo orgānu funkcijas, un nepieciešamības gadījumā uzreiz varēs reaģēt. Ja paredzēta plaša apjoma un ļoti sarežģīta operācija, tad, iespējams, jums tiks veiktas vēl papildu manipulācijas, lai operācijas laikā optimāli varētu veikt novērošanu.

 

Ja ir paredzēts, ka operāciju veiks spinālā, epidurālā vai nervu pinuma anestēzijā, tad anestēzijas māsa palīdzēs jums ieņemt pozu, kurā šo anestēziju ārstam anesteziologam ir visērtāk un ātrāk veikt. Pēc anestēzijas vielas ievadīšanas operējamā vieta kļūs nejutīga un nesāpīga. Ja operācijas laikā nevēlaties neko dzirdēt, redzēt un negribat būt nomodā, tad varat palūgt miedziņu – sedāciju. Anesteziologa nozīmēto medikamentu māsa ievadīs caur perifēro venozo katetru, kas iepriekš tika ievadīts jums vēnā.

 

Ja tiks lietota vispārējā anestēzija jeb narkoze, jūs aizmigsiet, pirms operācija būs sākusies, un tiksiet pamodināts tikai tad, kad operācija būs beigusies un to būs droši darīt.

 

Visbeidzot mans kā anestēzijas māsas padoms – uzmanīgi ieklausieties visos ārsta anesteziologa sniegtajos norādījumos. Un ne tikai ieklausieties, bet arī izpildiet visus norādījumus! Ja kaut kas nav skaidrs, vienmēr droši uzdodiet jums neskaidros jautājumus. Jautājiet droši ne tikai ārstam, bet arī māsai! Un atcerieties, ka veiksmīga jūsu sadarbība ar ārstu un māsu veidos labu un mierīgu psiholoģisko fonu pirms un arī pēc plānotās operācijas un anestēzijas. Svarīgi pirms operācijas labi izgulēties! Un pats galvenais – pirms aizmigšanas anestēzijas māsa novēlēs jums saldus sapņus!

Evija Bakša-Zveja