Zobu higiēnists - palīgs zobiem un vispārējai attīstībai

Pasaulē zobu higiēnistu profesija pastāv jau 103 gadus, Latvijā šajā arodā apmācība sākās tieši pirms 20 gadiem Rīgas Stradiņa universitātē. Salīdzinoši nesen, bet šī profesijas pārstāvji ieņem nozīmīgu lomu mutes veselības saglabāšanā un cilvēku apmācībā, kā rūpēties par sevi un saviem tuviniekiem, saglabājot veselus smaidus pēc iespējas ilgāk.

 

Zobu higiēnista profesijas definīcija pieņemta 1989. gadā Starptautiskajā Zobu higiēnistu federācijas kongresā Kanādā: “Zobu higiēnists ir veselības aprūpes speciālists, kas beidz atzītu zobu higiēnistu skolu. Ar klīnisku pakalpojumu, izglītojoša darba un konsultatīvas plānošanas palīdzību viņš cenšas novērst mutes slimības (zobu un ap zobu esošo audu bojājumus). Zobu higiēnists nodrošina esošo slimību ārstēšanu un palīdz cilvēkam saglabāt optimālu mutes veselību. Viņa galvenais uzdevums ir vispārējas veselības veicināšana ar mutes slimību profilakses palīdzību.”

Kā jau bieži gadās, definīcijas ir piņķerīgas. Kā tad zobu higiēnists var jums palīdzēt, kāda ir viņa nozīme jūsu veselības saglabāšanā?

Tikai staigāšana ir dabas noteikta – agrāk vai vēlāk visi cilvēki sāk staigāt, bet spēja rūpēties par savu ķermeni, fizisko un garīgo veselību ir jāapgūst. Mēs visi zinām, ka zobi ir jātīra, bet kādā vecumā jāsāk tīrīt, kādā veidā, ar kādiem līdzekļiem? Kādas būs sekas, ja vecāki nerūpēsies par savu un savu bērnu zobu veselību, tos netīrot un barojot viņus ar saldumiem? To jums vislabāk izstāstīs zobu higiēnists!

Pieaugušie, ejot pie zobārsta un labojot zobus, tiešā un pārnestā nozīmē maksā par bērnībā iegūtajiem zobu bojājumiem. Tāpēc būsim gudri un tālredzīgi vecāki!

Zobu bojāšanās ir raksturīga bērniem, kad tikko izšķīlušos zobu struktūra ir nenobriedusi un viegli sabojājama. Savukārt pieaugušajiem zobu tīrīšana ir veids, kā izvairīties no mutes dobuma mīksto audu slimībām – smaganu iekaisuma (gingivīta) un zobu balstaudu zuduma (periodontīta), tautā saukta par parodontozi. Labā ziņa – smaganu iekaisums ir viegli ārstējams, labi tīrot zobus, sliktā ziņa – šie procesi ir nemanāmi un pasliktinās pakāpeniski. Saslimšanas smaguma pakāpi var novērtēt tikai speciālisti – zobu higiēnisti. Un viņi veiks ģenerālo tīrīšanu, lai varat turpmāk efektīvi pats par sevi rūpēties. Smaganu asiņošanu nedrīkst atstāt bez ievērības! Tas ir nopietns simptoms, kas nākotnē, to ignorējot, var novest pie zobu zaudēšanas.

Pateicoties mūsdienu medicīnai un sadzīves apstākļu izmaiņām, cilvēka dzīves ilgums palielinās un arī zobu daudzums mutē saglabājās lielāks. Novecojot zobu kopšana ir vēl svarīgāka, jo lietotie medikamenti ļoti ievērojami ietekmē mutes veselību – mute kļūst sausāka, aplikums grūtāk noņemams, tāpēc zobi vairāk bojājas un mutes aromāts pasliktinās. Arī roku veiklība un acu gaišums mazinās... Zobu higiēnists palīdzēs, gan notīrot zobus, gan individuāli piemeklējot nepieciešamos mutes kopšanas līdzekļus. Tas ir ļoti būtiski, jo ir pierādīts, ka laba mutes veselība stabilizē cukura līmeni asinīs, novērš pāragru nāvi ar pneimoniju vai sirds un asinsvadu slimībām. Vairāk par to jums izstāstīs zobu higiēnists vizītes laikā. Nekautrējieties prasīt!

Lai jūs saņemtu labāko apkalpošanu un kompetentu aprūpi, Latvijas Zobu higiēnistu asociācija regulāri rīko pēcdiploma apmācības kursus, kuros tiek pieaicināti labākie nozares speciālisti no visām medicīnas apakšnozarēm – plaušu un elpceļu slimību speciālisti, endokrinologi, kardiologi, uztura speciālisti un daudzi citi profesionāļi.

Ja jūs nav apmierinājusi zobu higiēnista darba kvalitāte vai ir radušās šaubas par viņa profesionalitāti, jūs droši varat vērsties Latvijas Zobu higiēnistu asociācijā. Mums ir svarīgs profesijas prestižs un biedru profesionālā kompetence!

Rakstu lasiet arī žurnāla "ārsts.lv" novembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
 
Anda Mironova, RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļa un Medicīnas sabiedrība "ARS"