Žilbinošs smaids bez breketēm
Žilbinoši atklāts smaids, kurā kā pērles paveras ideāli taisni un balti zobi, ir skaistuma etalons mūsdienu sabiedrībā. Tas ir ne tikai skaisti, bet arī dod arī pārliecību par sevi un ceļ pašapziņu. Un skaisti nozīmē arī veselīgi! Pareizs sakodiens ir mutes veselības ķīla. Tas nozīmē, ka pareiza un skaista sakodiena īpašniekam būs daudz mazāk problēmu ar kariesu, neradīsies periodonta (smaganu) slimības, slikta elpa un būs mazāks risks zaudēt savus īstos zobus. Speciālista implantēti vai protezēti zobi var izskatīties labi, taču tie nav savi zobi. Arī priekšlaicīga novecošana un grumbas ap muti bieži ir saistītas ar nepareizu sakodienu. Dāmām sejas grumbas parāda tās vietas, kur agrāk bija smaids. Un nepareizs sakodiens nepavisam nerada vēlmi lieku reizi pasmaidīt.
Pareiza sakodiena nozīme. Kā zināms, organisms ir kā vienots vesels un novirzes vienā sistēmā var novest pie saslimšanas citā sistēmā. Ir pierādīta sakodiena saistība ar nepareizu nervu impulsāciju no žokļu muskulatūras, kas var veicināt migrēnu un galvassāpes. Nepareizs sakodiens var ietekmēt pat stāju un caur mugurkaulu arī citas orgānu sistēmas. Lai organisms būtu vesels, ir ieteicams sakārtot sakodienu. Un to ir vērts darīt jebkurā vecumā, lai gan biežāk ar breketēm ir pierasts redzēt tīņus un jauniešus.
Ortodontisko kapju priekšrocības. Līdz šim standarta ārstēšana sakodiena korekcijai ir bijušas breketes. Breketes daudziem šķiet pārāk apgrūtinoša ārstēšana, un viņi tām nekādā gadījumā nav gatavi piekrist. To var saprast – breketes neizskatās pārāk estētiski, ja vien neesi reperis, kurš stila dēļ gatavs paciest visu. Breketes valkāt var būt sāpīgi, tām nepieciešama īpaša kopšana un higiēna, pastāv ierobežojumi diētā, un piedevām vēl tās neglābjami var sabojāt zobus. Breketes nedrīkst likt, ja vēlaties nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, kas neaprobežojas ar šaha vai dambretes spēli vien. Nav grūti iedomāties traumas smagumu, piemēram, hokejistam saņemot ripas triecienu pa muti, ja aiz lūpām slēpjas brekešu sistēma.
3d Smile ortodontiskās kapes jeb elaineri (angl. aligner) ir sistēma, kas garantē ātrāku vēlamo rezultātu bez breketēm raksturīgajām blakusparādībām. Tas kļuvis iespējams, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām – augstas izšķirtspējas 3D ortodontiskajiem printeriem un speciālai zobu pārvietošanās datormodelēšanai. Kapes radītas no speciāla bioloģiski saderīga, nealerģiska, medicīniski sertificēta materiāla. Tās ir elastīgas un nodrošina precīzu spēku iedarbību uz zobu virsmu tieši tā, kā to aprēķinājis dators. Brekešu gadījumos spēkus, kas iedarbojas uz zobu, aprēķināt ir grūtāk. Pētījumi pierāda, ka koriģējot zobus ar kapēm, tas aizņem vidēji 5,5 mēnešus mazāk, nekā to pašu darbu veicot ar breketēm. Iemesls tam ir tāds, ka dators aprēķina optimālus spēkus, taču, ja spēki ir par mazu, zobu stāvokļa pārvietošanās ātrums mazinās. Paradoksāli, bet, ja spēks ir pielikts par daudz, arī tad šis ātrums mazinās, jo tiek nospiesti asinsvadi. Līdz ar to pieaug tikai sāpes un komplikāciju biežums, kā tas mēdz būt ar breketēm. Tikai kapes spēj garantēt optimālu un pareizu spēku lielumu.
3d Smile ortodontiskās kapes spēj nodrošināt praktiski līdzvērtīgu korekciju kā breketes, tikai estētiski pievilcīgā veidā, ātrāk un mazāk sāpīgi. Pat starp speciālistiem pastāv mīts, ka kapes ir paredzētas tikai viegliem gadījumiem. Ļoti sarežģītu situāciju gadījumos, iespējams, būs nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, taču, ja salīdzina ar breketēm, kapēm pat ir priekšrocības. Ne velti ASV vairāk nekā 70% zobu korekciju tiek veiktas ar ortodontisko kapju palīdzību, kamēr ar breketēm – mazāk par 30%. Pie mums pagaidām pat 1% no korekcijām nebūs uz kapju rēķina.
Ortodontisko kapju efektivitāti ievērojami palielina atslēdziņu (attachment) piestiprināšana zobiem. Zobs ir līdzens, tāpēc, la kape spētu labi aizķerties un novadīt atbilstošus spēkus, nepieciešamas šīs atslēdziņas. Tās izskatās kā mazi trijstūrveida vai taisnstūrveida pauguriņi, kurus ārsts uzplombē uz zoba.
Kā notiek individuāla ārstēšana, lasi žurnāla "ārsts.lv" septembra numurā!