Zanda Mihailovska, Dace Rezebrega, Lāsma Līdaka: Policistisko olnīcu sindroms (PCOS)

PCOS ir visbiežākā endokrīnā slimība un nozīmīgs neauglības iemesls sievietēm. Pasaulē šī slimība skar astoņus līdz 13% sieviešu reproduktīvā vecumā. PCOS attīstās mijiedarbojoties dažādiem ģenētiskiem, vielmaiņas, endokrīniem un vides faktoriem. PCOS pacientēm novērojamas dažādas slimības izpausmes, tostarp reproduktīvi, vielmaiņas un psiholoģiski traucējumi.

PCOS izpausmes

Sievietēm ar PCOS ir paaugstināts vīrišķo hormonu līmenis (hiperandrogēnisms), kas galvenokārt nosaka slimības izpausmes, turklāt tā ietekmē tiek uzturēts slimības, ja tā var teikt, apburtais loks. Aptuveni 70% PCOS pacientēm novērojama pastiprināta apmatojuma veidošanās (hirsutisms), 15 līdz 30% pacientu ir akne, bet par matu izkrišanu paura daļā (alopēciju) sūdzas 20 līdz 30% PCOS pacienšu.

PCOS raksturīgas izmaiņas vielmaiņas procesos, kas savstarpēji mijiedarbojas. Aptuveni 60 līdz 70% sievietēm ar PCOS ir liekais svars vai aptaukošanās, bet PCOS pacientēm ar normālu svaru ir augstāks tauku daudzums abdominālajā rajonā nekā veselām sievietēm. Insulīna rezistence ir raksturīga PCOS pacientēm gan ar normālu svaru (līdz 75%), gan ar lieko svaru un aptaukošanos (līdz 95%). Insulīna rezistence izraisa hiperinsulinēmiju, kas veicina tauku deponēšanu abdominālajā rajonā jeb centrālo adipozitāti. Hiperinsulinēmija aptaukošanās gadījumā mijiedarbojas ar hiperandrogēnismu un pasliktina PCOS izpausmes. Līdz 30% sieviešu ar PCOS cieš no glikozes tolerances traucējumiem, bet līdz 10% sieviešu ir 2.tipa cukura diabēts. PCOS pacientēm ar normālu svaru šie traucējumi sastopami retāk. PCOS saistīts ar aptuveni trīs reizes augstāku metabolā sindroma risku. Aptuveni 70% sievietēm ar PCOS ir izmainīti holesterīna rādītāji, turklāt šī aterogēnā stāvokļa veidošanos veicina insulīna rezistence un aptaukošanās.

Sievietēm ar PCOS raksturīgi menstruālā cikla traucējumi, tomēr 30% sieviešu ir normālas menstruācijas. Neauglība skar līdz 40% sieviešu ar PCOS, turklāt PCOS pacientēm ir augstāks spontānu abortu un grūtniecības komplikāciju risks.

Pētījumos pierādīta PCOS saikne ar biežākām garastāvokļa svārstībām, ko ietekmē aptaukošanās, insulīna rezistence, paaugstināts vīrišķo hormonu līmenis un slimības izpausmes – hirsutisms, svara pieaugums, akne un neauglība. Sievietēm ar PCOS ir augstāks trauksmes un depresijas risks, biežāk sastopami ēšanas traucējumi – bulīmija un kompulsīva pārēšanās. Slimības izpausmes veicina zemu pašvērtējumu, psihoseksuālu disfunkciju un iespaido attiecības, kā rezultātā PCOS pacientēm samazinās dzīves kvalitāte.

Sievietēm ar PCOS paaugstināts arī nealkohola taukaino aknu slimības, hipertensijas un obstruktīvas miega apnojas risks, tomēr tas galvenokārt vērojams pacientēm ar aptaukošanos.

Policistisko olnīcu sindroms katrai pacientei var izpausties atšķirīgi. Tomēr, lai diagnosticētu PCOS, jābūt noteiktiem kritērijiem. Tādēļ aizdomu gadījumā nepieciešams vērsties pie ģimenes ārsta un ginekologa, lai veiktu attiecīgus izmeklējumus.

Dzīvesveida maiņa - galvenā ārstēšanas taktika

Pēc jaunāko vadlīniju norādēm, PCOS ārstēšanā galveno lomu ieņem dzīvesveida izmaiņas, kas ietver veselīgu uzturu un palielinātu fizisko aktivitāti, turklāt tā ir ikvienam pieejama ārstēšanas metode ar zemām izmaksām. Dzīvesveida maiņa veicina liekā svara samazināšanu vai esošā svara uzturēšanu un izvairīšanos no svara pieauguma, turklāt tiek mazināti PCOS izraisītie reproduktīvie, vielmaiņas un psiholoģiskie traucējumi. Sievietēm ar PCOS ir augstāks svara pieauguma risks ilgākā laika periodā. PCOS pacientēm ar lieko svaru, svara samazināšanās par pieciem līdz 10% ievērojami samazina PCOS reproduktīvās, vielmaiņas un psiholoģiskās izpausmes – hiperandrogēnismu, abdominālo aptaukošanos, insulīna rezistenci, glikozes tolerances traucējumus, sirds-asinsvadu slimību riska faktorus, kā arī depresiju un uzlabo dzīves kvalitāti. Grūtniecības iestāšanās ir viens no svarīgiem mērķiem PCOS pacienšu dzīvē, kas viņas motivē samazināt svaru. Svara samazināšana par pieciem procentiem veicina spontānas grūtniecības iestāšanos, kā arī palielina grūtniecības iestāšanās izredzes, veicot mākslīgo apaugļošanu. Jāņem vērā, ka svara zudums var arī ievērojami samazināt grūtniecības komplikāciju risku.

Lai gan svara samazināšana var nozīmīgi ietekmēt slimības gaitu, pacientēm vēlams individuāli pielāgot uztura terapiju atbilstoši PCOS izpausmēm, kā arī novērst iespējamo uzturvielu deficītu.

Grūtības samazināt svaru

Sievietēm ar PCOS grūtības samazināt svaru rada insulīna rezistence, izmainīts vielmaiņas ātrums, gremošanas sistēmas hormonu regulācijas traucējumi, apetītes regulācijas traucējumi un limitēta spēja kontrolēt ēdiena uzņemšanu. Tomēr pētījumos nav konstatētas nozīmīgas atšķirības svara samazināšanas programmu iznākumā sievietēm ar PCOS un veselām sievietēm. Tas norāda uz apetītes regulācijas un paškontroles spējas nozīmīgo ietekmi svara samazināšanas procesā. Saņemot nepieciešamo atbalstu, sievietes ar PCOS var samazināt svaru tāpat kā veselas sievietes.

Svara samazināšanu PCOS pacientēm var apgrūtināt arī ēšanas traucējumi, taču, jāņem vērā, ka pastāv saikne arī starp diētu ievērošanu svara samazināšanas nolūkā un ēšanas traucējumu veidošanos. Ārstiem un citiem speciālistiem jābūt īpaši uzmanīgiem, konsultējot sievietes ar PCOS par svara samazināšanu un pielietojamām metodēm, - nepieciešams izvēlēties atbilstošāko svara samazināšanas veidu, uzsverot ieguvumus veselībai.

Dzīvesveida izmaiņu programmas

PCOS ārstēšanai piedāvā dažādas dzīvesveida maiņas programmas, tostarp vairākas diētas, tomēr joprojām trūkst optimālas metodes, lai sekmīgi samazinātu svaru un iegūto rezultātu saglabātu ilgtermiņā. Lai gan diētas lielākoties ir efektīvas īstermiņā, tomēr vairumā gadījumu zaudētais svars tiek atgūts mazāk nekā gada laikā. Lielāks atgūtais svars saistīts ar samazinātu fizisko aktivitāti brīvajā laikā, mazākiem uztura ierobežojumiem, retāku svēršanos, palielinātu enerģijas uzņemšanu ar uztura taukiem un nekontrolētu ēšanu. Efektīva svara kontrole ilgtermiņā ir iespējama, taču prasa pedantisku rīcību un paliekošas izmaiņas uzvedībā. Svara uzturēšanu labvēlīgi ietekmē uzņemtā uztura daudzuma kontrole, izpratne par kalorijām un enerģijas līdzsvaru, regulāras tikšanās ar dietologu vai uztura speciālistu, lielāks uzņemto olbaltumvielu daudzums un uz veselīgu dzīvesveidu balstītu svara regulēšanas programmu izmantošana, lai kontrolētu svara regulēšanas procesa virzību. Dzīvesveida izmaiņu programmas, kas ietver uzvedības maiņu un apzinātas ēšanas veicināšanu, var sekmēt svara samazināšanas efektivitāti, turklāt šādas programmas var samazināt svara pieauguma risku PCOS pacientēm ar normālu svaru.

Dzīvesveida maiņas ieteikumi svara samazināšanas nolūkā

Lai sekmētu svara zudumu, ieteicams samazināt uzņemto enerģijas daudzumu, izmantojot sabalansēta uztura pieeju, neuzsverot nevienu konkrētu diētu. Sievietēm ar PCOS ieteicama veselīga uztura principu ievērošana dzīves gaitā, kā to iesaka arī vispārējā populācijā. Vēlama uztura izmaiņu pielāgošana individuālajām garšas īpatnībām, lai izveidotu vieglāk ievērojamus un elastīgus uztura paradumus, kā arī izvairītos no pārmērīgi ierobežojošu un uzturvielu ziņā nesabalansētu diētu ievērošanas.

Sievietēm ar PCOS tradicionālie veselīga uztura ieteikumi bieži šķiet pārāk vispārīgi, plaši un nepiemēroti, kā arī ir lielāks sociālais spiediens samazināt svaru. Rezultātā PCOS pacientes vairāk meklē ieteikumus avotos, kas ne vienmēr sniedz uz pierādījumiem balstītu informāciju – grāmatas, blogi, dažādas interneta vietnes. Dažādu alternatīvu metožu izmantošana, piemēram, pētījumos nepierādītas efektivitātes diētu ievērošana, pārspīlēta fiziskā aktivitāte, smēķēšana, badošanās vai laksatīvu lietošana, var izraisīt uzturvielu nepietiekamību, kā arī ir saistīta ar zaudētā svara atgūšanu, ēšanas traucējumu attīstību un veselību negatīvi ietekmējošu uzvedību.

Pētījumu dati liecina, ka fiziskās aktivitātes PCOS pacientēm mazina risku saslimt ar sirds-asinsvadu un vielmaiņas slimībām, taču šobrīd nav pierādīta to ietekme uz reproduktīvo veselību. Pētījumu rezultāti norāda uz iespējamu fizisko aktivitāšu saistību ar menstruālo ciklu regularitāti, ovulācijas biežumu un grūtniecības iestāšanos. Jāņem vērā, ka pētījumos nereti pielieto dažādu metožu kombinācijas – svara samazināšanu, diētas izmaiņas, fiziskās aktivitātes, medikamentozo terapiju u.c.

Fizisko aktivitāšu ieteikumi PCOS pacientēm atkarīgi no svara samazināšanas mērķiem. Lai uzturētu esošo svaru un nepieļautu tā pieaugumu, ieteiktas mērenas intensitātes fiziskās aktivitātes vismaz 150 minūtes nedēļā vai intensīvas aktivitātes vismaz 75 minūtes nedēļā, vai to kombinācija. Lai sasniegtu mērenu svara samazinājumu un papildus labvēlīgi ietekmētu veselību, ieteiktas  mērenas intensitātes fiziskās aktivitātes vismaz 250 minūtes nedēļā vai intensīvas aktivitātes vismaz 150 minūtes nedēļā, vai to kombinācija. Abos gadījumos divas dienas nedēļā ieteicams iekļaut muskuļu spēku attīstošas aktivitātes. Papildus nepieciešams līdz minimumam samazināt sēdus pavadīto un ekrāna laiku. Vēlams fizisko aktivitāšu veidu pielāgot sievietes ikdienas režīmam un vēlmēm, kā arī izvirzīt sasniedzamus mērķus.

Dzīvesveida izmaiņu ieteikumus sniedz neatkarīgi no pacientes svara, koncentrējoties uz ieguvumiem ilgtermiņā. Lai veiksmīgi īstenotu dzīvesveida izmaiņas, visām PCOS pacientēm ir svarīga mērķu izvirzīšana, kā arī nepārtraukta stāvokļa novērtēšana.

Pētījums par situāciju Latvijā

Šī gada pavasarī internetā veikta aptauja, lai noskaidrotu, kādas ir svara regulēšanā pielietotās metodes PCOS pacientēm reproduktīvā vecumā un, lai izzinātu, ko PCOS pacientes sagaida no dzīvesveidu izmaiņu programmām un to nodrošinātā rezultāta. Pētījums sniedza unikālu ieskatu PCOS pacienšu paradumos, kas ir saistīti ar dzīvesveidu maiņu un svara samazināšanu (zemāk skat. galvenos pētījuma rezultātus).

Policistisko olnīcu sindroms ir kompleksa slimība un tā joprojām nav pilnībā izprasta. Lai sasniegtu labākos rezultātus, sievietes ārstēšanā, atkarībā no slimības izpausmēm, jāpiedalās dažādiem speciālistiem. Dzīvesveida izmaiņa un svara samazināšana var sniegt virkni uzlabojumus, tādēļ nepieciešams regulāri novērot un dokumentēt PCOS pacienšu svaru, analizējot tā izmaiņas, iemeslus, un piedāvāt pacientēm iespējamos risinājumus. Svarīgi izglītot pacientes par dažādiem ar svara samazināšanu saistītiem aspektiem, kā arī sniegt psiholoģisku atbalstu svara samazināšanas un dzīvesveida izmaiņu procesā.

Galvenie pētījuma rezultāti

  • Pētījumā piedalījās 90 sievietes ar PCOS vecumā no 18 līdz 49 gadiem.
  • Vairāk nekā pusei pētījuma dalībnieču bija liekais svars (31,1%) vai aptaukošanās (32,2%).
  • 19,1% dalībnieču ar normālu svaru, savu svaru vērtēja kā palielinātu.
  • 81,1% pētījuma dalībnieču norādīja, ka vēlas samazināt svaru un ir mērķtiecīgi izmantojušas dažādas metodes svara samazināšanā, taču tikai 27,4% sieviešu pēdējo 12 mēnešu laikā bija izdevies svaru samazināt.
  • Sievietes ar PCOS biežāk izvēlējās veselīgas un pierādītas svara samazināšanas metodes, piemēram, samazināt uzņemto saldumu daudzumu, ēst vairāk dārzeņus un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, taču 11,1% sieviešu izmantoja metodes, kas varētu kaitēt veselībai, piemēram, smēķēšana, laksatīvu vai dažādu uztura bagātinātāju lietošana.
  • 60,0% dalībnieču ikdienā nesasniedz minimālo rekomendēto mērenas un/vai augstas intensitātes fizisko aktivitāšu apjomu un minimālo muskuļu spēku attīstošo vingrinājumu apjomu.
  • 37,8% dalībnieču brīvajā laikā izvēlas mazaktīvas nodarbes.
  • Vadlīnijās ieteikto fizisko aktivitāšu apjomu ķermeņa svara uzturēšanai sasniedz 40,0% pētījuma dalībnieču, bet svara samazināšanai ieteikto fizisko aktivitāšu apjomu - tikai 13,3%.
  • PCOS pacientes, kuras vairāk nodarbojas ar mērenas intensitātes fiziskajām aktivitātēm, vairāk arī veic augstas intensitātes fiziskās aktivitātes un muskuļu spēku attīstošus vingrinājumus.
  • Pētījuma dalībnieces biežāk novērtēja savu fizisko formu kā samērā sliktu vai sliktu (48,9%) salīdzinājumā ar citām Latvijas sievietēm (17,6%).
  • PCOS pacientes bija ieinteresētas gūt uzlabojumus dažādos ar veselību saistītos aspektos - 65,5% dalībnieču bija ieinteresētas veikt regulāras fiziskās aktivitātes, 84,4% - ievērot pietiekami ilgu miegu, 61,1 % - pielietot stresa mazināšanas metodes, taču tikai vidēji trešdaļa bija ieinteresētas ievērot dažādas diētas.
  • Sievietes ar PCOS bija ieinteresētas komunikācijā ar e-pasta starpniecību, apmācībās tiešsaistē vai izmantojot mobilo aplikāciju.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada decembra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!