Vitālijs Orlovs: Zinām – smēķēt ir slikti. Tad kāpēc labi ir skatīties uz cigaretēm?
Karš pret smēķēšanas postu ilgst jau kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, kad tika pierādīta smēķēšanas loma plaušu vēža izraisīšanā. Tagad zinām, ka smēķēšana ir nozīmīgs faktors arī kuņģa, ādas, resnās zarnas, aizkuņģa dziedzera vēža un, īpaši, balsenes vēža izraisīšanā. Smēķēšana veicina aterosklerozi, asinsvados smēķētājiem strauji veidojas pangas. Smēķētājs ļoti agrīni ir pakļauts riskam saslimt ar infarktu vai insultu. Smēķētājam agri vai vēlu aizsērē artērijas. Turklāt smēķētājiem agrīni veidojas hroniska plaušu slimība HOPS un astma. Tas viss liek mums cīnīties pret smēķēšanas postu.
Latvijā mums ir izdevies izdarīt daudz un smēķēšanu samazināt. Mēs zinām Valsts ieņēmuma dienesta (VID) datus, ka pārdoto cigarešu skaits gadu no gada mazinās. Zinām arī VID datus par to, ka gadu no gada procentuāli mazinās pārdoto nelegālo cigarešu skaits. Agrāk nelegālo cigarešu bija vairāk par trešdaļu, taču tagad – mazāk par piekto daļu. Mums Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā izdevās panākt to, lai nesmēķētu kafejnīcās, bāros, restorānos, teātros, sporta zālēs. Un mēs beidzot varam uzturēties nepiesmēķētās telpās. Latvijas Saeimas deputāti ieklausījās Ārstu biedrības viedoklī, un mums likums skaidri pasaka: smēķēšana bērna klātbūtnē ir vardarbība pret bērnu un sodāma ar likuma bardzību. Un ticiet – nesmēķē vairs vecāki un vecvecāki bērnu klātbūtnē. Vai vismaz smēķē daudzkārt mazāk, nekā tas bija vēl pirms gadiem desmit.
Pašlaik Saeimas Sociālo un darba lietu komisija ir lēmusi aizliegt tirgot cigaretes no visiem redzamiem tirdzniecības stendiem un plauktiem. Jāpārtrauc cigarešu ražotāju un tirgotāju nekaunība izvietot cigaretes redzamākajās veikala vietās pie kases, kas nozīmē – uzspiest pircējiem šīs cigaretes. Cilvēks stāv rindā lielveikalā, bet viņam acu augstumā – cigaretes, simtiem krāsainu iepakojumu. Jāpārtrauc šī kārdināšana. Un vēl – cik bieži neesam redzējuši, ka cilvēks stāv lielveikalā rindā ar pienu un maizi groziņā, bet no otras puses pienāk smēķētājs un bez rindas nopērk tabakas izstrādājumus.
Mūsu mērķis ir – ja kāds vēlas cigaretes nopirkt, tad viņam būs jāpaprasa cigaretes pārdevējam. Pārdevējam būs A4 formāta lapa ar cigarešu nosaukumiem un cenām – cenu lapa. Pircējs varēs izvēlēties cigaretes, samaksās, un pārdevējs tās iedos.
Mēs zinām, ka cigaretes ir nāve, bet paši pieļaujam šo nāvi reklamēt, izliekot cigaretes visredzamākajā vietā. Mans mērķis ir pārtraukt šo nejēdzību. Redzamā vietā jābūt veselīgam uzturam – dārzeņiem, piena produktiem, pilngraudu izstrādājumiem, zivīm. No kases, kur cilvēks piespiests stāvēt un gaidīt, būtu jāaizvāc, pirmkārt, cigaretes, otrkārt, – saldumi un enerģijas dzērieni.
Man jums nav jāstāsta, kas tagad sāksies. Jau tagad interneta portālos un avīzēs parādās tabakas industrijas apmaksātas publikācijas, kas stāsta, ka, noņemot milzīgos plastikāta cigarešu skapjus no lielveikala kases, ka valsts pazaudēs nodokļus, jo pieaugs kontrabandas cigarešu daudzums, un arī citas blēņas.
Patiesībā valsts budžets ļoti daudz zaudē no cigarešu tirdzniecības. Mēs zaudējam cilvēku dzīves gadus, jo smēķētāji nomirst jauni, darbspējīgā vecumā. Katru gadu smēķētāji Latvijā nodedzina vismaz 300 māju, katrā ziņā katram trešajam ugunsgrēkam var pierādīt cēloni – neuzmanīga smēķēšana. Arī prezidenta pilī ugunsgrēks ar lielāko varbūtību notika tāpēc, ka neuzmanīgs celtnieks smēķētājs iesvieda degošu cigareti ugunsnedrošā materiālā, bet valsts reāli zaudēja vismaz 5 miljonus eiro. Ugunsgrēkos cilvēki iet bojā, un katru gadu smēķētāju dēļ sadeg vairāki bērni. Gandrīz puse no mežu ugunsgrēkiem sākas no smēķētāja nosviestas cigaretes. Jūs nojaušat, cik miljonu budžeta naudas smēķētāji vienkārši nodedzina?
Un tomēr lielākais posts ir bērnu pieradināšana pie smēķēšanas. Tabakas industrija dara visu, lai bērni sāktu smēķēt. Tabakas industrija savā pusē piesaista nevalstiskas organizācijas, piemēram, Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāve cīnās par tabakas industrijas interesēm, lai gan lielākā daļa darba devēju ir ieinteresēti veselos un nesmēķējošos cilvēkos. Darba devēji saprot, ka smēķētājs mazāk padara, strādā lēnāk, jo smadzenēm nepietiek skābekļa, turklāt visu laiku nododas pīppauzēm, bet galu galā atstāj izsmēķus un izdedzina caurumus dažādos materiālos. Bet redziet, kā māk tabakas industrija, – atrod vienu paklausīgu industrijas klerku, un tas cīnās it kā visu darba devēju vārdā par plašāku tabakas pieejamību.
Jūs dzirdēsiet vēl daudz melu no tirgotājiem. Mums Saeimā tirgotāju pārstāvis stāstīja, ka katra jauna plauktiņa izvietošana veikalā pie pārdevēja maksāšot 800 eiro. Bet ir tieši otrādi – mūsu priekšlikums ir noņemt pārdevējiem izdevumus par dārgajiem plastikāta tabakas plauktiem un atļaut cigaretes ielikt mazā plauktiņā zem kases. Bet, ja tas nav izdarāms, – mēs būsim priecīgi par katru tirdzniecības vietu, kur cigaretes netirgos vispār.
Neticiet meliem, ko plašsaziņas līdzekļos izplata tabakas tirgotāji ar dažādu pakalpiņu muti! Cigarešu tirgoņi tirgo nāvi, un viņi grib, lai mūsu bērni smēķētu. Nepieļausim to!