Vilnis Lietuvietis: “Atbildību pret savu veselību un ķermeni bērniem jāiemāca jau bērnībā!”
Asociētais profesors, ārsts urologs VILNIS LIETUVIETIS ir pārliecināts, ka mūsdienās vīrieši pret savu seksuālo veselību attiecas atbildīgi un pacientu, kas vēršas pie speciālista pēc palīdzības novēloti, vairs nav tik daudz. Lai arī, protams, pa kādam gadoties… Profesors uzskata, ka seksuālā veselība un attieksme pret savu ķermeni un veselību topošajam vīrietim ir jāieaudzina jau agrā bērnībā – gluži tāpat kā jāiemāca bērnam tīrīt zobus.
Ar kādām intīmās veselības problēmām mūsdienās visbiežāk saskaras vīrieši?
Ar intīmo veselību saistītās problēmas ir ļoti dažādas. Kādam ir problēmas ar potenci, citam – ar sēkliniekiem, vēl kādam tie var būt veidojumi sēkliniekos vai iekaisumi. Jāprecizē gan, ko mēs uzskatām ar vārdiem “intīmā veselība”. Kad par to diskutējam, jāsaprot, ka runa ir par tām vīrieša seksuālās veselības problēmām, kas atrodas zem viņa jostasvietas.
Tas, kas noteikti jāmin, ir fakts, ka bieži vien vīrieša seksuālās veselības problēmas patiesībā ir saistītas ar pavisam citām kaitēm – tās problēmas, ja tā var teikt, ir jau sekas, nevis iemesls. Tā, piemēram, cukura diabēts. Tas izpaužas ne tikai ar vispārzināmajiem simptomiem, kā slāpes, svara problēmas, tas var izpausties arī kā dzimumlocekļa galviņas iekaisums. Tāpēc nereti ir tā, ka vīrietis beidzot ir atnācis pie speciālista ar jau eksistējošu seksuālo problēmu, un izrādās, ka iemesls ir bijis pavisam cits. Protams, tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi, ka cilvēkam ir labs kontakts ar savu ģimenes ārstu, lai šādas kaites varētu atklāt jau to sākumposmā.
Ja salīdzina vīriešus un sievietes attieksmē pret savu intīmo veselību, kura dzimuma pārstāvji par to rūpējas aktīvāk?
Būsim godīgi – sabiedrībā, arī Latvijā, kā arī citviet pasaulē, valda sievietes kults. Visas filmas, žurnāli, šovi – visi runā par sievietēm un, protams, arī par viņu veselību. Cik bieži un daudz kādos TV šovos vai drukātajos medijos stāsta un skaidro par vīriešu veselību? Es teiktu, ka vīrieši šajā ziņā ir ļoti apdalīti. Arī Latvijā tādi izdevumi, kuros būtu aktīvi runāts par vīriešu seksuālo veselību, ir ārkārtīgi maz.
Tajā pašā laikā man jāteic, ka vīriešus, gluži tāpat kā sievietes, var iedalīt dažādās kategorijās. Ir tādi, kas par savu veselību un higiēnu rūpējas mazāk, bet ir tādi, kas to dara pat cītīgāk par sievietēm. Un tieši tāpat gan vienus, gan otrus gadījumus var atrast arī sieviešu vidū.
Ja paraugāmies vēsturē – antīkajā mākslā tika attēloti kaili vai puskaili vīriešu ķermeņi, tāpēc maldīgi ir domāt, ka vīrieši vēsturiski mazāk rūpējās par savu ķermeni. Tieši pretēji. Antīkajā mākslā jūs neredzēsiet nevienu kailu vai puskailu sievietes ķermeni. Pirmie atkailinātie sievietes ķermeņi sāka parādīties vien renesanses periodā.
Vai savā profesijā ir nācies novērot tendenci, ka vīrieši dažkārt pie ārsta vēršas novēloti – tad, kad slimība jau ir ielaista?
Es sacītu, ka mūsdienās šī tendence ir ļoti mazinājusies. Par to jāteic paldies dažādām informatīvajām kampaņām, publiskajā telpā pieejamai informācijai. Kopumā mūsdienās vīrieši pie ārsta pēc palīdzības nāk laicīgi. Protams, gadās, ka atnāk ļoti novēloti. Nesen man bija 35 līdz 45 gadu vecs pacients, kurš pie manis nokļuva par vēlu. Viņam bija ļoti liels sēklinieku audzējs, kas jau bija ar metastāzēm plaušās. Mēs nepaspējām viņu izglābt. Jā, protams, gadās arī šādi gadījumi, taču, par laimi, – aizvien retāk.
Ja vīrietim ir kādas seksuālās veselības problēmas, pie kāda ārsta pēc palīdzības viņam vajadzētu vērsties – pie speciālista vai tomēr jāsāk būtu ar konsultāciju pie sava ģimenes ārsta?
Mūsdienu medicīna kā nozare ir pilnīgi orientēta uz cilvēku un viņa dzīves kvalitātes uzlabošanu. Tā darbojas ar vienu mērķi – lai cilvēki varētu dzīvot ilgāk un pilnvērtīgāk. Ģimenes ārsts kā institūcija Latvijā izveidojās vien aptuveni pirms 30 gadiem, tā ir salīdzinoši jauna profesija, bet ārkārtīgi nozīmīga. Ģimenes ārstam ir jābūt konkrētās ģimenes uzticamības personai – kam var pajautāt visus tos uztraucošos jautājumus, kas skar veselību. Tāpēc, ja vien cilvēkam ir kādas problēmas, arī tādas, kas skar seksuālo veselību, pareizi sākotnēji būtu doties uz vizīti pie ģimenes ārsta. Un attiecīgi viņš vēlāk arī nosūtīs pie piemērotākā speciālista. Latvijā, starp citu, rindās nav jāgaida bezgalīgi. Speciālisti ir salīdzinoši viegli pieejami, it īpaši, ja mēs Latviju salīdzinām ar citām Eiropas valstīm.
Tomēr, protams, kā jau minēju, pacientu vidū aizvien ir tādi cilvēki, kas pie ārsta dodas nelabprāt. Arī tad, kad problēma jau ir patiešām redzama un sagādā grūtības. Tas, iespējams, saistīts ar kādiem personīgajiem uzskatiem, bailēm. Bailēm no tā, ka ārsts pateiks kaut ko “sliktu”. Vēl viena pacientu kategorija ir tāda, kas negrib izskatīties “smieklīgi” un “vāji”. Īsts kovbojs taču nejāj uz zirga ar brillēm, brilles var nokrist, un tas var izskatīties smieklīgi. Kā gan lai viņš iet pie ārsta pateikt, ka slikti redz un vajag brilles? Tas, protams, humors, bet šad un tad tādi pacienti gadās.
Vai jums ir kāds ieteikums, kā dēlos, kas vēlāk izaugs par pieaugušiem vīriešiem, ieaudzināt atbildību pret savu ķermeni un seksuālo veselību?
Es domāju, ka to darīt ir jāsāk agrā bērnībā un ar tādām pašsaprotamām lietām kā higiēna. Tāpat kā mēs bērniem mācām tīrīt zobus, lai tie nebojātos, tāpat iemācām atbildību pret savu ķermeni – vakaros mazgāties un, ja kaut kas sāp vai jūtos slikti, doties pie ārsta. Pēc būtības šo apzinātību pret savu ķermeni un veselību patiešām ieaudzina jau ģimenē. Liela loma ir arī tētim – vīrietim ir jābūt kā piemēram mazajam puikam, kurš viņu uzlūko kā savu vīrieša ideālu, un pašam jāievēro visas tās prasības, ko ģimenē pieprasa no bērna.
Foto: Shutterstock
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2020. gada maija numurā!