Viktors Vestermanis: Stājas loma veselības un ilgtspējas veicināšanā

Pirms uzsāku izklāstu, vēlos paskaidrot vārda ilgtspējas lomu. Man tika aizrādīts (iespējams, pamatoti!), ka šis vārds lietojams tehniskajā literatūrā agregāta, detaļas vai tehnoloģiskā šķidruma izturības, ilgstošas un drošas kalpošanas apzīmēšanai. Lai nu tā būtu…

Bet, runājot par cilvēka spēju ilgi dzīvot bez veselības traucējumiem, būt aktīvam un veiksmīgam visās dzīves jomās, manuprāt, vārdam ilgtspēja nav konkurentu!

Stāja

Attēlos redzamas divas jaunas dāmas, kas acīmredzami atšķiras ar stāju. Šī atšķirība ir daudz nozīmīgāka, nekā šķiet no pirmā acu uzmetiena, jo stājai ir izšķiroša nozīme visa organisma sistēmu funkcionēšanā, hronisku sāpju novēršanā, tātad – ilgtspējas nodrošināšanā.

Tagad – visu pēc kārtas!

Pārbaudīt stāju ir ļoti vienkārši. Skatoties uz stāvošu cilvēku no sāniem, jānovelk iedomāta vertikāla līnija no auss kāju virzienā. Pareizas stājas gadījumā šī līnija šķērso pleca locītavas vidu, gūžas locītavas projekciju, ceļa locītavas vidu un pēdas vidusdaļu.

Jaunā dāma 1. attēlā demonstrē pareizu, sabalansētu stāju. To nodrošina mugurkaulāja kakla, krūšu un jostas daļas fizioloģiskie izliekumi, kuru rādiuss svārstās no 30° līdz 45° (3. attēls).

mugurkauls

3. attēls. Mugurkaulāja kakla, krūšu un jostas daļas fizioloģiskie izliekumi nodrošina pareizu stāju

 

Nepareizas stājas gadījumā šie izliekumi ir lielāki vai mazāki par normāliem. Tas rada saišu iestiepumu, starpskriemeļu locītavu pastāvīgu kairinājumu. Mugurkaulāja saitēs un starpskriemeļu locītavu kapsulās ir daudz nervu, kas šo pastāvīgo kairinājumu pārveido sāpēs.

Starpskriemeļu locītavu unikālā uzbūve nodrošina mugurkaulāja balsta un kustību funkciju visa mūža garumā. Taču šo mazo locītavu kairinājums, pārslodze vai iekaisums rada tā sauktās atstarotās sāpes. Sāpes (atkarībā no mugurkaulāja segmenta) var projicēties praktiski visās ķermeņa daļās: mugurā, vēderā, ekstremitāšu, kakla, sirds, aknu, nieru, dzimumorgānu apvidū. Pētījumos pierādīts, ka 20% sieviešu, kas cieš no sāpēm dzimumorgānu apvidū, nav atrodamas sieviešu dzimumorgānu slimības!

Sāpes tūpļa un dzimumorgānu apvidū ir raksturīgas arī vīriešiem. Taču kungi, lai arī cik bravūrīgi šad un tad arī uzvestos, sāpes vai diskomfortu delikātās vietās ar ārstiem apspriež daudz retāk par sievietēm.

Vai tad tas vien nebūtu pamats rūpēm par stāju!

Diemžēl ar šo stājas traucējumu izraisīto veselības problēmu saraksts nav izsmelts.

Padarot cilvēku par divkāju būtni, daba parūpējusies par mehānismiem, kam jānodrošina spēja uzturēties vertikālā stāvoklī. Mugurkaulāja izliekumi ir viena no šī sarežģītā mehānisma daļām. Stājas traucējumu gadījumā mugurkaulāja izliekumi vairs nenodrošina balansu. Lai kompensētu balansa traucējumus, tiek iedarbināti muskuļi, kuriem balansa nodrošināšana ir papildu slodze! Agrāk vai vēlāk muguras muskuļi, to piestiprināšanās vietas pie kauliem sāk sāpēt.

Tātad stājas vājums ievērojami paaugstina hronisku muguras sāpju attīstīšanās risku!

Ļoti bieži pacienti sūdzas par nespēju ilgstoši stāvēt, sēdēt un pat gulēt, nemainot pozu. Tā ir starpskriemeļu locītavu izraisīta simptomātika. Rezultātā šādi cilvēki ir pastāvīgi neizgulējušies, viņi nav spējīgi veikt savus profesionālos pienākumus ar visām izrietošajām finansiālajām un sociālajām sekām.

Pievērsiet uzmanību dāmai 2. attēlā. Mugurkaulāja krūšu daļas izliekums ievērojami pārsniedz normu. Tas maina krūškurvja konfigurāciju, samazina tā tilpumu un negatīvi ietekmē elpošanas funkciju. Nepilnvērtīga elpošana (tātad – gāzu apmaiņas) ierobežo fizisko un garīgo aktivitāti, bet attālās sekas ir dzīvildzes saīsināšana.

Daudzkārt dzirdēts, ka mūsu dzīve ir kļuvusi dinamiskāka, tā ne tikai piedāvā daudz izaicinājumu, bet arī diktē nepieciešamību būt fiziski izturīgiem un emocionāli stabiliem.

Vai cilvēks, kas cieš no pastāvīgām sāpēm, var gūt panākumus darbā, izveidot stabilu ģimeni, nodrošināt savus bērnus un parūpēties par vecākiem?

Atbilde ir zināma, bet ko darīt?

Stāja veidojas bērnu un pusaudžu vecumā. Ir iespējams radīt arī kaulu masas rezerves, bet pats svarīgākais – ir iespējams ieaudzināt izpratni par fizisko kultūru.

Skolas absolventam izsniegtais atestāts apliecina, ka jaunais cilvēks ar labām (vai ne pārāk labām) sekmēm apguvis zinības un prasmes, kurām jāpadara jebkurš dzīves mērķis sasniedzams.

Vai laba atzīme disciplīnā sports garantē arī jaunieša fizisko gatavību? Liekais svars, ļumīga muskulatūra lielai jauniešu daļai, vāja stāja ir raksturīgākās ilustrācijas atbildei uz šo jautājumu.

Rūpēm par stāju ir jākļūst par galveno fiziskās audzināšanas uzdevumu. Fiziskai kultūrai ir jākļūst par vispārējās kultūras sastāvdaļu! Kulturālam cilvēkam jābūt spējīgam ne tikai pareizi lietot galda piederumus vai citēt literatūras klasiķus. Bez sava ķermeņa kultūras viss pārējais var zaudēt jēgu.

Sabiedrībā jāveido priekšstats, ka pareiza, sabalansēta stāja ir veiksmes stāsta balsts.

Izglītoti un fiziski ilgtspējīgi cilvēki vajadzīgi ne tikai paši sev. Tādi cilvēki ir nepieciešami mūsu valstij.

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2016. gada jūnija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!