Veronika Ļebedeva, Ritvars Ziedonis: Elektronisko cigarešu kaitīgums veselībai

Sākotnējais elektronisko cigarešu mērķis bija palīdzēt cilvēkiem atmest smēķēšanu. Elektronisko cigarešu pirmo prototipu 1963.gadā radīja Herberts A. Gilberts. Pirmo moderno elektronisko cigareti 2003. gadā izgudroja Ķīnas farmaceits Hons Liks, kurš pats bija smēķētājs. Šo izgudrojumu radīja pēc tēva nāves, kurš, būdams kaislīgs smēķētājs, nomira no plaušu vēža.

Visi tabaku aizvietojošie izstrādājumi, piemēram, tabakas karsēšanas ierīces (IQOS – “I quit original smoking” jeb “es atmetu klasisko smēķēšanu”), elektroniskās cigaretes izgudroja, lai cilvēki vieglāk atmestu smēķēšanu. Sākotnēji nebija pietiekamas informācijas par šo ierīču kaitīgumu un atkarības veidošanos.

Pasaulē 47 valstīs ir nikotīnu saturošu elektronisko cigarešu aizliegums, piemēram,  Austrālijā, Japānā, Meksikā, Turcijā un Singapūrā. Lai arī elektronisko cigarešu aprite ir stingri kontrolēta, tomēr to lietošana bērnu un pusaudžu vidū pieaug. Izmēģinot elektroniskās cigaretes, kas šobrīd pieejamas dažādās krāsās, jaunieši neapzināti kļūst par mārketinga upuriem. Elektronisko cigarešu lietotāji neapzināti pakļauj sevi nikotīna atkarības riskam. Kontrolēt elektronisko cigarešu lietošanu ir sarežģītāk nekā kontrolēt cigarešu lietošanu.

Elektronisko cigarešu variācijas ir: mazās elektroniskās cigaretes jeb “Cigalike”, Vape – pen, Tank sistēma jeb Mods, vienreizlietojamās e - cigaretes.

Kas ir elektronisko cigarešu šķīduma sastāvā?

  • Nikotīns - atkarību izraisoša viela, negatīvi ietekmējoša jauniešu smadzeņu attīstību.
  • Propilēna glikols - pārtikas piedeva, izmanto arī antifrīza, krāsas šķīdinātāja ražošanā, mākslīgajos dūmos, miglas mašīnās.
  • Kancerogēni - ķīmiskas vielas, kas izraisa vēzi, ieskaitot acetaldehīdu un formaldehīdu.
  • Akroleīns - herbicīds, primāri izmantoja, lai iznīcinātu nezāles, ierosina neatgriezenisku plaušu bojājumu.
  • Diacetils - ķīmiska viela, kas izraisa obliterējošo bronhītu.
  • Dietilēna glikols  - toksiska ķīmiska viela, ko izmanto antifrīzā, izraisa plaušu slimības.
  • Smagie metāli - niķelis, alva, svins.
  • Kadmijs - toksisks metāls, ko satur arī parastās cigaretes, izraisa elpošanas problēmas un slimības.
  • Benzēns - gaistošs organisks savienojums, atrodams arī automašīnu izplūdes gāzēs.
  • Ultrasmalkas daļiņas – inhalējot, nosēžas dziļi plaušās.

Lai arī runā, ka elektronisko cigarešu sastāvā ir vielas, ko izmanto kā pārtikas piedevas, to ietekme uz organismu, karsējot, vēl līdz galam nav pierādīta un droša. Karsējot, elektronisko cigarešu šķīdumi plaušās var veidot jaunus ķīmiskus savienojumus. 

Nikotīna atkarība

Pastāv divi nikotīna atkarības veidi: psiholoģiskā, kas raksturojas, kā atkarība no ieraduma, un fiziskā, kas ir organisma vajadzība pēc atkarības vielas. Elektroniskā cigarete piedāvā abus, tikai bez cigaretēm raksturīgās smaržas. Ieelpojot nikotīnu, tiek aktivizēta dopamīnerģiskā sistēma, kas izraisa dopamīna atbrīvošanos un cilvēks kļūst mierīgs, tieši tā ir sajūta, ko smēķētāji izjūt, smēķējot. Nikotīns, tieši tāpat kā citas atkarības vielas, ietekmē atalgojuma sistēmu (brain reward system), kas ir svarīga atkarības veidošanā. Nikotīns īsā laika posmā rada stipru atkarību.

Nikotīna toksicitāte

Nikotīns, tāpat kā citas atkarību izraisošas vielas, var radīt organisma saindēšanos, īpaši cilvēkiem, kuri nav smēķētāji un bērniem. Nikotīna toksicitātes agrīnie efekti izpaužas no 15 minūtēm līdz stundai pēc nikotīna lietošanas, tie ir: slikta dūša, siekalošanās, ātra un smaga elpošana, paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, bāla āda, galvassāpes un apjukums. Vēlīnie nikotīna toksicitātes efekti izpaužas, sākot no 30 minūtēm, līdz pat četrām stundām no nikotīna lietošanas un tie ir: šķidra vēdera izeja, virspusēja elpošana, palēnināta sirdsdarbība, miegainība, vājums, nespēja kontrolēt muskuļus, krampji.

Īpaši bīstama ir nikotīna šķīdumu orāla uzņemšana, tas var izraisīt smagu saindēšanos un pat nāvi.

Elektronisko cigarešu ietekme uz bērnu un pusaudžu smadzenēm

Smadzeņu attīstība sākas augļa periodā, kad auglis atrodas mātes dzemdē. Smēķēšana grūtniecības laikā ir saistīta ar uzvedības un kognitīviem traucējumiem bērniem, pusaudžiem un jauniešiem.

Nikotīna ietekme uz augli intrauterīni rada risku:

  • spontānam abortam;
  • placentas priekšguļai;
  • augļa augšanas aizturei;
  • priekšlaicīgām dzemdībām;
  • zemam augļa svaram;
  • citām patoloģijām.

Zināms, ka smadzeņu attīstība notiek aptuveni līdz 25 gadu vecumam. Nikotīns izmaina smadzeņu šūnu komunikācijas sistēmas, tā saucamās sinapses, kas var ietekmēt ar uzmanību un mācīšanos saistītus smadzeņu apgabalus. Nikotīna lietošana pusaudžu vecumā var pasliktināt atmiņu, rada uzmanības samazināšanos un kopumā rada lielāku risku garīgās veselības un uzvedības problēmām. Lielāka iespējamība attīstīties depresijai, panikai un antisociālas personas traucējumiem.

Elektronisko cigarešu ietekme uz zobiem

Elektronisko cigarešu ietekme uz zobiem vel tiek pētīta. Tufts University School of Dental Medicine, veicot pētījumu, atklāja, ka elektronisko cigarešu lietotājiem bija lielāks risks zobu bojājumiem, nekā cilvēkiem kas nelieto elektroniskās cigaretes. Elektronisko cigarešu lietošana rada mutes sausumu, kas izraisa baktēriju savairošanos, lielāku kariesa risku, mutes gļotādas kairinājumu un smaganu slimības.

Popkorna plaušas

Popkorna plaušu slimības nosaukums radies pēc kādas popkorna rūpnīcas darbinieku saslimšanas, ieelpojot kaitīgas ķīmiskas vielas. Obliterējošais bronhiolīts jeb popkorna plaušas ir smaga plaušu slimība, kas skar sīkākos plaušu elpceļus jeb bronhiolas. Tā attīstās retāk un ir ļoti smaga, līdz pat fatālai respiratorai saslimšanai, kas saistīta ar diacetilu, ko izmanto kā pārtikas piedevu un, kas ir nekaitīgs. Diacetils atrodams popkornā, augļu dzērienos, karamelē, dažos piena produktos. Ieelpojot diacetilu e-cigarešu šķīduma sastāvā, tas ir bīstams. Bronhiolas tiek hroniski pakļautas kaitīgajai vielai, rodas bojājums un iekaisums, saistaudu veidošanās un elpceļu sašaurināšanās. Obliterējošā bronhiolīta simptomi rodas pakāpeniski, līdzīgi kā hroniskai obstruktīvai plaušu slimībai. Attīstās klepus slodzes laikā, elpas trūkums, kas var būt saistīts ar drudzi, nogurumu, svara zaudēšanu, sēkšana un gļotādu kairinājuma simptomiem. Šo slimību nevar izārstēt, ir tikai simptomātiska terapija: klepu nomācoši līdzekļi, bronhodilatatori un skābekļa terapija.

EVALI  (E-cigarette and Vaping use-Associated Lung Injury)

EVALI ir elektronisko cigarešu vai elektronisko smēķēšanas ierīču izraisīts plaušu bojājums. Tā ir akūta plaušu slimība, kas raksturojas ar klīnisko patoloģiju spektru. EVALI sākas strauji, līdzīgi kā parasta pneimonija. Pacientam ir klepus, sāpes krūtīs, vispārējs vājums, drudzis,  progresējošs elpas trūkums. EVALI gaita ir neparedzama, lielākajai daļai pacientu nepieciešama stacionēšana un ir ziņots arī par letālu iznākumu. Pagaidām etioloģija ir nezināma. Viena no teorijām ir - E vitamīna acetāts, kas saistīts ar elektronisko cigarešu lietošanu, kuru sastāvā ir THC eļļas šķīdums. Tas pacientiem ar EVALI atklāts bronhoalveolārajā lavāžā.

Kardiovaskulārais un insulta risks

Nikotīns ierosina kateholamīnu, adrenalīna un noradrenalīna sintēzi, kas rada ZBL (zema blīvuma lipoproteīnu) palielināšanos un ABL (augsta blīvuma lipoproteīnu) samazināšanos. Tas palielina kardiovaskulāro risku un sekmē aterosklerozes veidošanos. Ateroskleroze ir hroniska iekaisuma stāvoklis, kas saistīts ar lipīdu akumulāciju un pangu veidošanos asinsvados. Hroniskiem elektronisko cigarešu lietotājiem kardiovaskulārais risks ir tāds pats kā hroniskiem tabakas smēķētājiem. Amerikas Insulta asociācijas konferencē 2019. gadā prezentēts pētījums, kur konstatēts, ka elektronisko cigarešu smēķētājiem ir par 71% lielāks insulta risks, salīdzinot ar nesmēķētājiem, kā arī 51% lielāks risks kardiovaskulāriem notikumiem un 49% kardiālām sirds sāpēm.

Onkoloģiskais risks

2019. gadā pētījumā ar pelēm pierādīts, ka elektronisko cigarešu lietošana pelēm izraisa plaušu vēzi. Elektronisko cigarešu sastāvā ir iepriekš minētās vielas, kas ir kancerogēnas. 

Ļaundabīgo audzēju veidi, kas saistīti ar toksīniem un ķīmiskajām vielām, ko satur elektronisko cigarešu šķīdumi ir:

  • plaušu vēzis;
  • kuņģa vēzis;
  • urīnpūšļa vēzis;
  • barības vada vēzis;
  • mutes un rīkles audzēji;
  • galvas un kakla audzēji.

Aknu bojājumi un taukainās aknas

Šķīdumu sastāvs, ko satur elektroniskās cigaretes, var radīt ne tikai plaušu, bet arī citu orgānu darbības traucējumus. Ziņots par vairākiem gadījumiem, kad pusaudži un jaunieši nonāk stacionārā ar neskaidras etioloģijas aknu bojājumu, kam sekas ir  vemšana, drudzis, dzelte, caureja un tumšs urīns. Par aknu šūnu bojājumu liecina aknu fermentu paaugstināšanās, diagnoze – akūts toksisks hepatīts. Pielietojot atbilstošu terapiju un, pārtraucot elektronisko cigarešu lietošanu, pēc laika sūdzības zūd, aknu fermenti atgriežas normas robežās. Pētījumā par IQOS ietekmi uz žurkām,  atklāts, ka žurkām, kuras tika pakļautas IQOS dūmu iedarbībai, bija augtāki aknu fermenti, kā arī histoloģiski bija šūnu vakuolizācija, kas norāda uz akūtu aknu šūnu bojājumu.

Elektronisko cigarešu hroniska lietošana ir saistīta arī ar aknu aptaukošanos un nealkohola taukainās aknu slimības attīstību.

Baterijas var eksplodēt

Elektronisko cigarešu baterijas un akumulatori ir bīstami. Var būt, ka tie ir bojāti, notikusi ražošanas kļūda vai, ja tiek pakļauti augstai temperatūrai, tie var uzsprāgt. Eksplozijas rezultātā var gūt smagus roku, sejas apdegumus un acu traumas.

Elektronisko cigarešu smēķēšana rada lielu kaitīgumu cilvēka veselībai un izraisa atkarību. Smēķēšanas radītā kaitējuma mazināšana ir viena no prioritātēm sabiedrības veselības jomā. Lai novērstu potenciālo atkarību un veselības problēmas, ir svarīgi runāt ar bērniem un pusaudžiem par elektronisko cigarešu kaitīgumu. Būsim informēti un atbildīgi par savu veselību!

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada februāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!