Urīna nesaturēšanas ārstēšana

Urīna nesaturēšana ir jebkura urīna noplūde, kura notiek nepiemērotā laikā un vietā un bez cilvēka gribas veikt urinācijas procesu. Problēmai ir medicīniskas, psihosociālas un ekonomiskas sekas – sākot no ādas kairinājumiem un infekcijām, nepieciešamību lietot ieliktnīšus un maskējošu apģērbu, atteikšanos no sabiedriskiem pasākumiem un sporta nodarbībām, kas būtiski pasliktina dzīves kvalitāti un 40–60% sieviešu beidzas pat ar sociālu izolāciju. Lai gan šī problēma ir visai izplatīta un ļoti traucējoša, pie speciālistiem joprojām vēršas pārsteidzoši maz sieviešu – līdz 8%, maldīgi uzskatot urīna nesaturēšanu par apkaunojošu, neizbēgamu un nelabojamu dzīves sastāvdaļu.

 

Lai gan cilvēkiem, kuru dzīves kvalitāti bojā urīna nesaturēšana, bieži vien šķiet, ka viņi ir vieni no retajiem, kurus tāda liksta piemeklējusi, patiesībā ar šo problēmu saskaras samērā liela sabiedrības daļa – pētījumi liecina, ka vidēji 12% iedzīvotāju ir sūdzības par urīna nesaturēšanu.

Tā kā šis temats joprojām daudziem šķiet tabu, speciālisti lēš, ka urīna nesaturēšana skar vairāk cilvēku – apmēram 20%, turklāt šim skaitlim ir tendence pieaugt ar vecumu. Tas, savukārt, skaidrojams ar mūsdienu cilvēku dzīvildzi un dzīvesveidu, ikdienas stresu, citiem faktoriem, turklāt ar vecumu pieaug blakusslimību ietekme. Biežāk no urīna nesaturēšanas cieš sievietes – fizioloģisku (grūtniecības un dzemdības, menopauze) un patoloģisku stāvokļu (ginekoloģiskas slimības un operācijas, maksts sieniņu noslīdējumi, mazā iegurņa orgānu noslīdējums) dēļ. Pēc dažādu avotu datiem, urīna nesaturēšanas problēma skar no 5% līdz 80% sieviešu dažādās vecuma grupās ar tendenci palielināties, pieaugot vecumam. Seksuāli aktīvo sieviešu vidū ar šo problēmu saskaras katrā ceturtā.

Iemesli urīna nesaturēšanai ir dažādi, un, pamatojoties uz tiem, izšķir vairākus urīna nesaturēšanas veidus. Trīs galvenie ir slodzes, pavēles un jaukta tipa urīna nesaturēšana.

Slodzes urīna nesaturēšanai ir raksturīgas sūdzības par urīna noplūdi gandrīz jebkuras fiziskas piepūles, arī dzimumattiecību laikā. Nesaturēšana var rasties, vienkārši ejot, pieceļoties kājās, mainot ķermeņa pozīciju, ceļot smagumus, šķaudot un klepojot. Iemesls – atslābuši vai bojāti iegurņa diafragmas saistaudi vai starpenes muskulatūra. Ir zināmi predisponējoši riska faktori – grūtniecības un dzemdības, menopauze, kognitīvie traucējumi, liekais svars un vecums, kā arī ginekoloģiskas operācijas un izmainīta mazā iegurņa anatomija. Rezultātā urīnizvadkanālam un urīnpūslim nav nodrošināts adekvāts atbalsts, un spiediens, kas rodas vēdera dobumā fiziskas slodzes laikā, ir lielāks nekā starpenes un urīnpūšļa slēdzējmehānisma pretspēks. Slodzes urīna nesaturēšana ir visbiežākais (līdz 50% un vairāk) urīna nesaturēšanas veids sievietēm un skar 4–14% jaunu sieviešu un līdz 50% sieviešu menopauzē un pēc tās. Šo veidu arī visveiksmīgāk var koriģēt – laikus vēršoties pie ārsta, problēmu var ievērojami mazināt un pat izārstēt pat līdz 90% gadījumu. Atkarībā no tā, kādā mērā muskuļu spēks ir pavājinājies, iedala urīna nesaturēšanas pakāpes – viegla, vidēja un smaga. Sākotnējais ārstēšanas etaps iekļauj dzīvesveida korekciju, t.s. urīnpūšļa treniņus, speciālus vingrinājumus starpenes muskulatūras stiprināšanai, fizioterapiju. Kēgela vingrinājumi starpenes muskulatūrai, kuri ir pamatā arī bioloģiskās atgriezeniskās saites (Biofeedback) fizioterapijas metodei, var palīdzēt sievietēm ar sākotnēju vai vieglas pakāpes slodzes urīna nesaturēšanu; ļoti smagas nesaturēšanas gadījumos nevar iztikt bez operatīvas terapijas. Pateicoties medicīnas tehnoloģiju attīstībai pēdējos gados, vieglu un vidēji smagu urīna nesaturēšanu ir iespējams ārstēt ar inovatīvu neinvazīvu metodi – lāzerterapiju.

Pavēles tipa urīna nesaturēšana izpaužas kā urīna noplūde neatliekamas urinācijas vajadzības fonā. Parasti vajadzība iztukšot urīnpūsli pieaug pakāpeniski, un starp urinācijas reizēm ir 2–3 stundu starplaiks. Pavēles tipa urīna nesaturēšanas gadījumā vajadzība urinēt rodas jebkura, pat minimāla urīnpūšļa piepildījuma gadījumā, patvaļīga urīna noplūde notiek, nepaspējot aiziet līdz tualetei. Šajā gadījumā vainojama pārāk aktīva urīnpūšļa muskuļa darbība. Ārstēšanai izmanto medikamentozu terapiju, smagākos gadījumos pat botulīna injekcijas.

Jauktā tipa urīna nesaturēšanas gadījumos vērojami gan slodzes, gan pavēles nesaturēšanas simptomi un sūdzības. Atkarībā no tā, kura nesaturēšanas veida pazīmes ir pārsvarā, izmanto medikamentu un manipulāciju/operatīvās terapijas kombinācijas.

 

Konstatējot problēmu, jāvēršas pie ārsta speciālista, kurš konsultācijas laikā noteiks vajadzību pēc papildu izmeklējumiem. Ieteicams gan ginekologa, gan urologa apmeklējums; jāizslēdz vai jākoriģē slimības vai stāvokļi, kam urīna nesaturēšana var būt kā simptoms (piemēram, urīnceļu infekcija, sievišķā dzimumhormona estrogēna deficīts un ar to saistītas atrofiskas maksts un urīnizvadkanāla gļotādas izmaiņas sievietēm menopauzē). Pamatojoties uz laboratorisko analīžu un citu izmeklējumu (radioloģisko, urodinamisko izmeklējumu) rezultātiem, tiek noteikta precīza diagnoze un individuāli izvēlēts optimālais terapijas plāns.

Medicīnas tehnoloģijas attīstās strauji, un to iedarbība kļūst arvien efektīvāka. Arī šajā jomā. Pēdējos gados urīna nesaturēšanas ārstēšanas metožu klāstam pievienojusies jauna, var teikt – revolucionāra metode – urīna nesaturēšanas ārstēšana ar lāzeru. Nu jau trešo gadu Capital Clinic Riga ciešā sadarbībā ar ginekologiem mēs sievietēm palīdzam atbrīvoties no urīna nesaturēšanas ar lāzera palīdzību un piedāvājam inovatīvas lāzerterapijas metodes. Procedūras piemērotas vieglas un vidējas pakāpes slodzes un jaukta tipa urīna nesaturēšanas, kā arī maksts priekšējās un mugurējās sienas noslīdējumu sākumstadiju (I un II pakāpes cistocēles un rektocēles) ārstēšanai. 3. pakāpes noslīdējums neizslēdz iespēju procedūru veikt, lai nedaudz stiprinātu maksts sienas, taču dzemdes noslīdējuma (izkrišanas) gadījumā šī metode nederēs. Tātad – svarīgi procedūru veikt sākuma stadijā, lai vēlāk izvairītos no operācijas. Lāzerprocedūru var veikt arī sievietēm menopauzē, kurām ir maksts sienu atrofija, traucējošs sausums makstī, jo šī procedūra uzlabo asinsapgādi.

Cits iemesls un indikācija lāzerterapijas lietošanai sieviešu uroloģijā un ginekoloģijā – vaginālas relaksācijas sindroms, maksts kanāla atslābums, kas rada diskomfortu un estētiskas problēmas, pasliktina dzimumdzīves kvalitāti un nereti to ierobežo. Kaut gan šī tēma ir vēl lielāks tabu nekā urīna nesaturēšanas jautājums, aptaujas liecina, ka ar seksuālas dzīves kvalitāti nav apmierinātas apmēram 40% sieviešu pēc bērnu piedzimšanas.

Procedūras slodzes un jaukta tipa urīna nesaturēšanas un maksts kanāla atslābuma ārstēšanai ir īpaši efektīvas sievietēm pēc dzemdībām, īpaši pēc vairāku augļu dzemdībām, pēc dzemdībām ar lielu augli vai ja auglim bijusi nepareizā guļa. Aktuāla šī procedūra ir arī sievietēm pirms menopauzes un menopauzē – bez izteiktām iegurņa pamatnes/maksts arhitektonikas izmaiņām.

Terapijas laikā ar lāzeru tiek veiktas manipulācijas, kas iedarbojas uz kolagēna metaboliskajiem procesiem maksts un iegurņa diafragmas saistaudos, stimulējot tā veidošanos. Rezultātā maksts priekšējā siena kļūst stingrāka, nodrošinot atbalstu urīnpūslim un urīnizvadkanālam; maksts kanāls kļūst tonizētāks, kas savukārt uzlabo sajūtas dzimumakta laikā. Tā ir efektīva, viegli veicama, droša un komfortabla procedūra.

Kādi ir sagatavošanās posmi, kā notiek procedūra un, kad procedūru neveic, lasi žurnāla "ārsts.lv" septembra numurā!

Natālija Bozotova, uroloģe, pediatre