Sintija Miļuna, Una Soboļeva: Protēžu stomatīts
Protēžu stomatīts ir mutes dobuma saslimšana, kuru ietekmē daudz un dažādi faktori. Tas izpaužas kā gļotādas iekaisums, kas rodas zem protēzes. Kā jau nosaukums liecina, šī saslimšana rodas tieši protēžu lietotājiem. Ir gadījumi, kad ir ne tikai savi zobi, bet arī protēze, līdz ar to būtu jārūpējas par savu zobu veselību un zobu protēzes stāvokli un ietekmi uz gļotādu. Savukārt, ja visi zobi ir zaudēti un tie tiek aizvietoti ar protēzēm, tad ir svarīgi rūpēties par protēzes tīrību un ietekmi uz mutes dobuma mīkstajiem audiem.
Viens no svarīgākajiem slimības attīstības iemesliem ir nelabvēlīgi mutes dobuma apstākļi, kurus ietekmē siekalu plūsma. Ja siekalu plūsma ir samazināta vai ir sausa mute jeb kserostomija, tad tiek samazinātas gļotādas aizsargspējas. Mutes sausuma iemesli var būt dažādi: piemēram, hormonālu izmaiņu dēļ grūtniecības laikā, vispārējas saslimšanas dēļ, piemēram, diabēta un astmas gadījumā; ja ikdienā tiek lietoti medikamenti, piemēram, antidepresanti, antibiotikas, vai arī tiek smēķēts.
Slikts mutes dobuma higiēnas stāvoklis nosaka labvēlīgus apstākļus protēžu stomatīta attīstībai. Ja protēzes netiek pienācīgi iztīrītas, tad rodas biofilma jeb aplikums ap zobu protēzēm. Tas ir tas pats aplikums, kas rodas ap zobiem, tātad protēzes ir jātīra! Aplikums lokalizējas ne tikai protēžu zobu daļā, bet arī iekšpusē, kur tās turas pie gļotādas.
Mutes dobuma vides uzturēšanā svarīgu lomu spēlē uzturs. Ja mutē ir palikuši zobi, tad uzmanība jāpievērš tam, lai uzturā netiktu lietots par daudz neveselīgo ogļhidrātu, jo tie palielina kariesa risku. Savukārt, ja ir tikai protēzes, tad palielināts ogļhidrātu patēriņš palielina risku protēžu stomatītam.
Iepriekšminētie mutes dobuma apstākļi rada Candida albicans lieliskus augšanas apstākļus, lai tas pārvērstos no parasta mikroorganisma, kas ir normālas mikrofloras sastāvā, par patogēnu mikroorganismu, kas izraisīs protēžu stomatītu. Candida albicans patīk augt vietās, kuras kārtīgi neiztīra, – protēžu rieviņās, bedrītēs. Šīs vietas kalpo kā rezervuārs, kas izraisa gļotādā iekaisuma procesu.
Zobu protēzes nevajadzētu lietot pa nakti. Nepārtraukta protēžu lietošana visu diennakti palielina gan risku iegūt stomatītu, gan veicina alveolārā kaula lielāku atrofiju – kauls samazinās. Mutes gļotādai ir nepieciešams “atpūsties” no protēžu valkāšanas.
Stomatīta veidošanos rada protēzes, kas nav stabilas, neturas vai kvalitatīvi nepilda savas funkcijas. Tādas parasti ir gadiem vecas protēzes, kas vairs nepieguļ gļotādai tikpat labi kā to izveides sākumā. Slimības simptomi ir izmainīta garšas sajūta, diskomforts, siekalu plūsmas izmaiņas un dedzināšanas sajūta mutē. Gļotāda, uz kuras balstās protēzes, ir apsārtusi un pietūkusi, ir saskatāms protēzes nospiedums gļotādā. Dažreiz mēdz iekaist mutes dobuma kaktiņi, uz mēles parādās balti aplikumi un rodas slikts mutes dobuma aromāts jeb halitoze. Dažiem pacientiem sūdzību vispār var nebūt.
Simptomu gadījumā jāvēršas pie zobārsta, zobu protēzista vai orālās patoloģijas speciālista, kas veiks mutes dobuma apskati un izrakstīs nepieciešamos medikamentus gļotādas iekaisuma mazināšanai. Protēzists novērtēs protēžu izskatu, higiēnas stāvokli, stabilitāti un nepieciešamības gadījumā veiks tehnisku protēžu tīrīšanu vai jaunu protēžu izgatavošanu.
Ko darīt, lai samazinātu iespēju iegūt protēžu stomatītu?
1. Pareizi kopt protēzes. Protēzes, tāpat kā zobus, nepieciešams tīrīt ar zobu pastu un birstīti vismaz divas reizes dienā. Ir pieejamas speciālas protēžu birstes un pastas. Izņemamas protēzes ir jātīra ārpus mutes dobuma no visām pusēm – gan no zobu daļas, gan no rozā – smaganas daļas un iekšpuses, tātad visa protēze ir jātīra. Ja mutē ir palikuši kādi zobi, tad to tīrīšanai ir jāizmanto zobu birste ar mīkstiem sariņiem, kā arī zobu pasta ar fluorīdiem, lai pasargātu zobus no kariesa veidošanās. Ja protēžu fiksācijai tiek izmantota speciāla protēžu līme, tad šī līme vakarā ir jānoņem nost ar birstes un pastas palīdzību. Protēzēm nevajadzētu liet virsū karstu ūdeni ar domu tās dezinficēt. Veikalos un aptiekās ir pieejamas speciālas protēžu kopšanas tabletes, kuras var lietot protēžu dezinfekcijai un labākai aplikuma noņemšanai. Protēzes var nest pie zobu protēzista, kur tās var speciāli notīrīt zobu tehniskajā laboratorijā.
2. Regulāri veikt mutes dobuma apskati pie zobārsta vai zobu protēzista. Reizi gadā jāveic atlikušo zobu pārbaude un to rentgenogramma. Jānovērtē arī protēžu higiēnas stāvoklis, stabilitāte, piesūkšanās utt. Nepieciešams veikt mutes dobuma higiēnas pakalpojumus vismaz 1–2 reizes gadā.
3. Ļaut protēzēm “atpūtināt” gļotādu. Nenēsāt protēzes visu diennakti, tātad iespēju robežās uz nakti protēzes ņemt laukā no mutes dobuma.
4. Dzert daudz ūdens un ēst veselīgu un sabalansētu uzturu. Samazināt cukura un ogļhidrātu patēriņu. Uzturā lietot vairāk svaigus dārzeņus un augļus.
5. Mitrināt mutes dobuma gļotādu. Mutes dobuma sausuma gadījumā ir pieejami dažādi mitrinošie geli, mākslīgās siekalas, smēres un zobu pastas, kas mitrina mutes dobuma gļotādu. Ir arī pastilas, kuras ikdienā var sūkāt un tā veicināt siekalu plūsmu.
6. Nesmēķēt. Smēķējot tiek samazināta siekalu plūsma, rodas labvēlīga vide patogēnajiem mikroorganismiem, kā arī risks saslimt ar vēzi.
7. Ārstēt un kontrolēt pamatslimības. Jāseko līdzi cukura līmenim, jālieto atbilstoši medikamenti, regulāri jāapmeklē ārstējošais ārsts.
Foto: Shutterstock
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2020. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!