Signe Irša: Par augsta riska grūtniecību

Bērna piedzimšana lielākoties ir dabisks process, satraucoši skaists dzīves notikums. Iznēsājot grūtniecību un dzemdējot tuvu plānotajam dzemdību termiņam, piedzimst vesels bērniņš. Dažas dienas vēlāk ģimene dodas mājās. Bet ne visas grūtniecības noris tik gludi. Dažas sievietes piedzīvo to, ko sauc par augsta riska grūtniecību. Riska faktori var attīstīties grūtniecības laikā, kā arī var būt zināmi jau līdz grūtniecības iestāšanās brīdim. Būtībā ikviena grūtniecība var būt saistīta ar risku.

Augsta riska grūtniecība ir tāda, kuras laikā var rasties vai rodas lielāks veselības apdraudējums grūtniecei, auglim (vēl nedzimušajam bērnam) vai abiem. Augsta riska grūtniecei var būt viens vai vairāki ar veselību, dzīvesveidu, grūtniecības norisi saistīti faktori, kas palielina ne tikai pašas sievietes veselības pasliktināšanās iespēju, bet arī ietekmē augļa labsajūtu un var būt iemesls priekšlaicīgām dzemdībām. Nereti dažādi riska faktori savstarpēji mijiedarbojas, piemēram, palielināts ķermeņa svars, paaugstināts asinsspiediens un gestācijas diabēts*. Ziņa no ārsta vai vecmātes, ka šī ir augsta riska grūtniecība, var izraisīt trauksmi un bailes par  tālāko. Sievietēm ar augsta riska grūtniecību  nepieciešama papildu aprūpe gan grūtniecības, gan dzemdību laikā  un arī pēc dzemdībām, lai samazinātu komplikāciju iespējamību.

Tomēr grūtniecība, ko uzskata par augsta riska, uzreiz nenozīmē, ka grūtniecei un/vai vēl nedzimušajam bērnam attīstīsies kādas veselības problēmas. Neraugoties uz īpašām vajadzībām, savlaicīgi konstatējot riskus, saņemot atbilstošu aprūpi un ārstēšanu, ir iespējama veselīga grūtniecības norise  un fizioloģiskas  dzemdības.

Kādi tad ir iespējamie faktori augsta riska grūtniecībai? Var minēt dažus no tiem:

  • jau esošas saslimšanas  - cukura diabēts, sirds-asinsvadu slimības, hroniska hipertenzija, nieru saslimšanas, autoimūnas saslimšanas (sistēmas sarkanā vilkēde, multiplā skleroze u.c.), hepatīti, HIV, vairogdziedzera funkciju traucējumi, iedzimtas dzemdes attīstības īpatnības, ginekoloģiskas saslimšanas,  mentālās veselības traucējumi, tajā skaitā, depresija, epilepsija, asins recēšanas sistēmas patoloģijas, arī onkoloģiskas saslimšanas un citas;
  • grūtniecības sarežģījumi – augļa attīstības anomālijas, ģenētiska patoloģija, daudzaugļu grūtniecība, placentas patoloģijas, gestācijas diabēts, preeklampsija**, grūtniecības laikam mazs vai liels auglis, anamnēzē priekšlaicīgas dzemdības un/vai grūtniecības sarežģījumi;
  • dzīvesveids – smēķēšana, alkohola lietošana, apreibinošo vielu atkarība;
  • vecums;
  • palielināts vai samazināts ķermeņa svars pirms grūtniecības (ĶMI*** ≥ 30 kg/m2 , ĶMI < 18 kg/m2);
  • sociālie faktori – atkarīgas/vardarbīgas attiecības ģimenē, sociāli nepiemēroti dzīves apstākļi, bezdarbs un citi;
  • darba vide – ķīmisko savienojumu klātbūtne, bioloģiskie faktori, temperatūra, vibrācija, troksnis, starojums – katrs no šiem faktoriem var dažādi ietekmēt augļa attīstību;
  • iepriekšējo dzemdību norise – priekšlaicīgas dzemdības, piecas un vairāk dzemdības, ķeizargrieziens, operatīvas vaginālas dzemdības (stangu vai vakuuma pielietošana), placentas atslāņošanās, nedzīvi dzimis bērns, pēcdzemdību asiņošana un citi.

Runājot par grūtnieces vecumu, tās ir  par 17 līdz 18 gadiem jaunākas vai par 40 gadiem vecākas grūtnieces. Ļoti jaunām grūtniecēm nereti raksturīga anēmija, iespējami arī sociāli riski – nepietiekams ekonomisks un emocionāls atbalsts, kā arī nepilnvērtīga vai neveikta grūtniecības aprūpe. Palielinoties grūtnieces vecumam, vērojama dažādu veselības problēmu attīstība, vides un darba faktoru ietekme uz veselību un fizioloģiskas hormonālas pārmaiņas. Gan ļoti jaunām, gan vecākām grūtniecēm ir lielāka iespēja attīstīties tādiem grūtniecības sarežģījumiem kā paaugstināts asinsspiediens un preeklampsija. Nereti vecuma robežšķirtne dažādos literatūras avotos ir 35 gadi. Plānojot pirmo grūtniecību pēc 35 gadu vecuma, ir lielāka iespēja saskarties ar dažādu sarežģījumu attīstību gan grūtniecības, gan dzemdību laikā. Palielinās ģenētisku patoloģiju risks auglim, kas vēl vairāk pieaug pēc 40 gadu vecuma, kā arī pastāv grūtniecības neiznēsāšanas iespēja (spontāns aborts, priekšlaicīgas dzemdības). Taču tas nenozīmē, ka nevajag plānot grūtniecību vai arī, ka grūtniecība nevar iestāties neplānoti. Lai grūtniecība noritētu veiksmīgi un piedzimtu veselīgs mazulis, ir svarīgi apzināties riska faktorus, iespējams, mainīt dažus dzīvesveida paradumus, savlaicīgi un regulāri apmeklēt aprūpes speciālistu un ievērot viņa ieteikumus.

Pirms grūtniecības esošas veselības problēmas, hroniskas un infekciju slimības, ir laba augsne grūtniecības sarežģījumu attīstībai, kā arī šo saslimšanu paasinājumiem. Tās ir situācijas, kad jau plānojot grūtniecību, jāsasniedz optimāla slimības kontrole vai remisija. Šajos gadījumos ir būtiska laba sadarbība ar ģimenes ārstu, ginekologu un attiecīgās medicīnas jomas speciālistiem. Jāatceras, ka  sieviete pati ir atbildīga par savlaicīgas, patiesas un pilnīgas informācijas sniegšanu  ārstam vai vecmātei par savu veselību, iepriekšējo grūtniecību un dzemdību norisi, ja tādas bijušas. Ikvienai sievietei (ģimenei) ir svarīgi sākt pirmsdzemdību aprūpi pēc iespējas agrāk - ideālā gadījumā, pirms plānotās grūtniecības. Tas ļauj pēc iespējas savlaicīgāk atklāt  ar veselību saistītas problēmas, to attīstību risku un ietekmi uz grūtniecības un dzemdību norisi.

Agrīna un rūpīga pirmsdzemdību aprūpe ir labākais veids, kā diagnosticēt augsta riska grūtniecību. Veselas grūtnieces aprūpi var nodrošināt vecmāte vai ģimenes ārsts. Savukārt, ja ir vai attīstās faktori, kas rada augstu risku, tad grūtnieces aprūpi veic vai pārņem ginekologs - dzemdību speciālists un turpmāk viņas aprūpi jānodrošina komandai, kurā iekļauts gan ģimenes ārsts, gan atbilstošas specialitātes ārsti un nepieciešamības gadījumā arī sociālā atbalsta darbinieki.

Apzinoties grūtniecības riska faktorus, to ietekmi uz dzemdību norisi, augļa labsajūtu un jaundzimušā adaptāciju, ir jāpieņem lēmums par labāko vietu dzemdībām. Kopā ar ginekologu - dzemdību speciālistu jāizvērtē nepieciešamās palīdzības sniegšanas iespējas, kas dažādos dzemdību stacionāros var atšķirties. Sievietēm ar nopietniem veselības traucējumiem vai komplikācijām dzemdības mājās uzskata par pārlieku riskantām. Ja esošā pamatsaslimšana, piemēram, bronhiālā astma, grūtniecības laikā nepasliktinās, nav  nepieciešama papildus medikamentu lietošanu, tad grūtniece var dzemdēt sevis izvēlētajā dzemdību nodaļā.

Nereti sievietēm, kurām ir jau zināmas saslimšanas un attīstās grūtniecības sarežģījumi, sākas priekšlaicīgas dzemdības, vai arī tādas tiek izraisītas, ja grūtniecības turpināšana apdraud mātes un/vai nedzimušā bērna veselību un dzīvību. Izvērtējot sievietes un augļa veselības stāvokli, dzemdību speciālisti lemj par optimālāko dzemdību veidu – dabiskām dzemdībām vai ķeizargrieziena operāciju. Gan priekšlaicīgu, gan laicīgu dzemdību gadījumā augsta riska  grūtnieču jaundzimušajiem var būt adaptācijas traucējumi, kad nepieciešama bērniņa novērošana vai ārstēšana jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Sievietēm ar augsta riska grūtniecību būtu jādzemdē stacionārā, kur visas diennakts garumā pieejamas dažādu medicīnas nozaru speciālistu konsultācijas, kā arī nepieciešamās tehnoloģijas diagnostikai un ārstēšanai.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Grūtniecības patoloģijas un dzemdību nodaļā aprūpi un ārstēšanu nodrošina augsta riska  pacientēm gan pirmsdzemdību, gan dzemdību un pēcdzemdību periodā, kā arī viņu jaundzimušajiem, sniedzot nepieciešamo atbalstu un ārstēšanu pirmajās dzīves dienās un nedēļās. 

Gaidām pie mums ikvienu sievieti,  kura vēlas sava bērniņa dzimšanu piedzīvot Paula Stradiņa slimnīcas Dzemdību nodaļā!

 

*Gestācijas diabēts – diabēts, kas attīstās grūtniecības laikā

**Preeklampsija – grūtniecības sarežģījums, kas lielākoties attīstās pēc 20. grūtniecības nedēļas ar paaugstinātu asinsspiedienu un citu orgānu, visbiežāk nieru un aknu, funkciju traucējumiem un bojājumu pazīmēm

***ĶMI – ķermeņa masas indekss

 

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada maija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!