Santa Bičkoviča-Vavžika: Pacientiem – tikai drošas un pārbaudītas zāles!

Nav patīkami, ja netīšām nopērkam viltotas smaržas vai pulksteni, bet šis pirkums ietekmē tikai mūsu naudas maku un noskaņojumu. Savukārt zāļu drošumam pret viltojumiem ir pilnīgi cita ietekme un nozīme, jo viltotas vai nedrošas zāles mūs ne tikai neārstēs, bet tieši pretēji – var kaitēt veselībai un dzīvībai.

Latvijā pagaidām nav skaļi izskanējis neviens viltotu zāļu gadījums, bet tas drīzāk nozīmē to, ka nav atklātas viltotas zāles nekā ka nav ievestas viltotas zāles. Eiropā gan nav retums uzzināt par viltotām zālēm. Pēdējo gadu laikā ir atklātas viltotas zāles, ko lieto visdažādāko slimību, arī vēža, sirds un asinsvadu, infekcijas slimību ārstēšanai. Vidēji Eiropas Savienībā katru dienu tiek saņemts viens ziņojums par viltotām zālēm, kas atklātas legālajā zāļu aprites sistēmā – aptiekās, slimnīcās, pie ārstiem. Un, tā kā esam Eiropas kopējā tirgū, zāļu drošuma jautājums tāpat ir aktuāls arī Latvijā.

Jauna zāļu drošuma pārbaudes sistēma

Lai varam būt pārliecināti, ka nopērkam vai saņemam lietošanā pilnīgi drošas zāles, visā Eiropā tiek veidota jauna zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēma. Tā pilnā apmērā sāks darboties no 2019. gada 9. februāra, un pienākumi būs ikvienam zāļu aprites ķēdes dalībniekam – zāļu ražotājiem, lieltirgotājiem un aptiekām. Pašu verifikācijas sistēmu Latvijā veido Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija, kas apvieno zāļu ražotājus, lieltirgotājus un aptiekas – visus, kas nodrošina zāļu nonākšanu pie pacientiem.

Jaunās sistēmas pamatprincips būs, ka katra zāļu iepakojuma drošuma pārbaude jāveic maksimāli tuvu gala lietotājam – pacientam. Pārbaudes laikā varēs pārliecināties par zāļu nosaukumu, formu, koncentrāciju, pakas izmēru un veidu, ražotāju, partijas numuru, derīguma termiņu un citu informāciju.

Pienākumi katram

Jau zāļu ražošanas procesā ar speciālu kodu tiks marķēts katrs iepakojums, un informācija par to uzkrāta vienotā Eiropas datu bāzē. Tā kā zāles savā ceļā līdz pacientam var iziet caur vairākām lieltirgotavām, tām būs pienākums pārbaudīt katra iepakojuma kodu. Savukārt gala pārbaude jeb verifikācija notiks pēdējā posmā – aptiekā vai ārstniecības iestādē tieši pirms zāļu pārdošanas vai izlietošanas pacientam.

Aptieka verificēs zāļu iepakojumu datu bāzē pārdošanas brīdī, un unikālais kods datu bāzē tiks dzēsts. Verifikācija nozīmē koda nolasīšanu ar skeneri jeb nopīkstināšanu, un tas aizņems aptuveni sekundi laika. Savukārt slimnīcas un citas ārstniecības iestādes varēs zāles pārbaudīt jebkurā brīdī, kad zāles ir to rīcībā, – saņemšanas laikā, uzglabāšanas periodā vai tieši pirms izlietošanas pacientam.  

Otru zāļu iepakojumu ar tādu pašu kodu, piemēram, pārkopējot to uz viltotas paciņas, vairs pārdot nevarēs – sistēma uzrādīs brīdinājumu, zāles tiks izņemtas no apgrozības un pārbaudītas. Jaunā sistēma Veselības inspekcijai nodrošinās iespēju izsekot konkrētās zāļu paciņas ceļu no ražotāja līdz pat lietotājam, garantējot 100% zāļu drošību, vai arī aizšķērsot ceļu viltojumiem.

Kas mainīsies zāļu lietotājiem

Galvenais ieguvums no jaunās sistēmas būs pārliecība par zāļu drošumu – mēs skaidri zināsim, ka lietojam autentiskas zāles, kas mūs ārstē, nevis nodara kaitējumu. Pagaidām jaunā sistēma attieksies uz visiem recepšu medikamentiem, kā arī omeprazolu (šīs bezrecepšu zāles tikušas bieži viltotas).

Zālēm, kas būs saražotas un laistas apgrozībā līdz nākamā gada 9. februārim bez jaunā koda, būs paredzēts pārejas periods, tās drīkstēs izplatīt un pārdot iedzīvotājiem līdz to derīguma termiņa beigām.

Katras izmaiņas zāļu apritē nes sev līdzi jautājumu par zāļu cenu izmaiņām. Pašlaik Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija neredz nekādu pamatojumu zāļu cenu kāpumam, jo vairāk tādēļ, ka zāļu tirgus ir ļoti reglamentēta un uzraudzīta nozare. Pamatā visas izmaksas, kas saistītas ar ES un nacionālo valstu verifikācijas sistēmu izveidi, sedz zāļu ražotāji.

Ieviešot jauno zāļu drošuma pārbaudes sistēmu, svarīgākais uzdevums ir maksimāli novērst viltoto zāļu riskus Latvijā, kas varētu apdraudēt pacientu veselību un dzīvību. Tas ir svarīgi, jo jebkuras izmaiņas veselības aprūpes sistēmā pirmām kārtām ir jāvērtē no pacienta un viņa ieguvumu skatu punkta.

Santa Bičkoviča-Vavžika

Ārste, Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes locekle

www.lzvo.lv

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada novembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!