Sabīne Fišere, Margarita Puķīte: Piena sastrēgums

Pēc mazuļa piedzimšanas krūtis sāk izstrādāt pirmpienu, kas ir ar uzturvielām un antivielām bagāts šķidrums un aizsargā jaundzimušo no iespējas inficēties ar dažādām infekcijām. Trīs līdz piecu dienu laikā pēc dzemdībām krūšu dziedzeri sāk izstrādāt pienu, un šajā pārejas periodā var rasties piena sastrēgums. Tā ir normāla parādība, kas biežāk sastopama šajā pēcdzemdību laika periodā, taču tā var parādīties arī jebkurā brīdī, kad notiek kādas izmaiņas zīdīšanas rutīnā.

Kas tad īsti ir tā dēvētais piena drudzis

Ja sievietes krūts audi tiek pārpildīti ar pienu, krūtis piebriest un kļūst sāpīgas. Tas notiek, kad piens krūts dziedzerī tiek saražots vairāk, nekā bērns spēj izēst un uzņemt. Vienlaikus ir vērojama ķermeņa temperatūras paaugstināšanās no 37,5 līdz 38,3 °C, kuru arī dēvē par piena drudzi. Tā kā drudzi var izraisīt arī krūts dziedzerī esoša infekcija, ko sauc par mastītu, un tas var būt arī citas slimības pazīme, ir jākonsultējas ar ārstu, lai pārliecinātos, ka ir noteikta pareiza diagnoze.

Biežākie simptomi:

  • krūts dziedzera pietūkums;
  • krūts dziedzera jutīgums vai sāpes;
  • stingri vai cieti krūts dziedzeri;
  • siltuma sajūta krūts dziedzeru apvidū;
  • izlīdzinātas krūts dziedzeru areolas;
  • stingras krūts dziedzeru areolas;
  • jutīgums padušu limfmezglos;
  • viegls drudzis.

Pārmērīga piena produkcija

Dažreiz mātes piens var veidoties pārāk daudz, ko sauc arī par hiperlaktāciju. Parasti mātes piena daudzums ir atkarīgs no pieprasījuma. Bieži vien piens tiek ražots pārlieku daudz, ja netiek pienācīgi iztukšotas abas krūtis. Tas notiek, ja jaundzimušais lielākoties tiek barots ar vienu krūti. Tas var notikt arī gadījumā, ja mazulis pārmērīgi daudz zīda krūti, kas liek veidoties arvien vairāk pienam. Par daudz piena var veidoties arī gadījumos, kad ir paaugstināts prolaktīna līmenis – šis hormons atbild par piena ražošanu. Pārmērīgs piena daudzums īslaicīgi var veidoties arī tad, ja mazulis atsakās no krūts. Tas var notikt arī tad, ja mātei ir krūšu implanti, kas bloķē piena plūsmu. Šajā gadījumā bērna zīdīšana turpina stimulēt piena izstrādi, taču tas viss nenonāk pie mazuļa.

Biežākie gadījumi, kad tiek novērots piena sastrēgums:

  • pirmajās dienās pēc bērniņa piedzimšanas;
  • pēkšņi pārtraucot zīdīšanu;
  • kad bērns pēkšņi sāk zīdīt mazāk nekā parasti. Tas var notikt, kad mazulis sāk ēst vai palielina cietās pārtikas daudzumu, viņš ir slims vai viņam ir slikta apetīte.

Paņēmieni, kā novērst piena sastrēguma rašanos

  • Barojiet bērnu bieži un pēc pieprasījuma (nevis pēc pulksteņa) jau kopš dzimšanas, pirmajās 24 stundās – vismaz 8 līdz 12 reizes. Turpmāk jāpiedāvā bērnam krūts bieži, ideālā gadījumā ik pēc vienas līdz trim stundām visas dienas garumā. Jāļauj bērnam zīdīt tik ilgi, cik viņš to vēlas, vismaz 20 minūtes. Ja ir miegains bērns, tad nepieciešams viņu pamodināt, lai veiktu barošanu. Jāizvairās dot bērnam maisījumu starp zīdīšanas sesijām, jo, kad būs pienācis laiks krūts pienam, viņš ēdīs mazāk mātes piena. Ja nepieciešams, var arī izmantot krūts sūkni (vai rokas ekspresi), lai atsūktu nelielu daudzumu piena un mazinātu jebkādu iespējamo spiedienu vai diskomfortu. Tomēr jābūt piesardzīgam, lai neatsūknētu pārāk daudz piena vai arī netīšām neierosinātu ķermenim turpināt ražot vairāk piena nekā nepieciešams.
  • Nevajadzētu mazulim piedāvāt citus šķidrumus, izņemot mātes pienu, ja vien tas nav vajadzīgs īpaša medicīniska iemesla dēļ.
  • Nepieciešams mainīt zīdīšanas pozas, lai iztukšotu visas vietas krūts dziedzerī, kur atrodas piens. Jāzīda visu barošanas laiku tikai no vienas puses, lai pilnībā iztukšotu šo krūts daļu. Nākamo barošanu sāk pretējā pusē.
  • Kamēr barojat bērnu, ieteicams masēt krūts dziedzeri, lai mazinātu saspringumu un bērns saņemtu vairāk piena.

Ārstēšanas iespējas

  • Izmantojiet siltu kompresi uz krūts dziedzeriem

vai mazgājieties siltā dušā tieši pirms zīdīšanas. Siltums var palīdzēt mazināt sāpes un veicināt piena plūsmu (sk. 1. att.). Tomēr nevajadzētu likt kompreses uz krūts dziedzeriem barošanas starplaikos, jo tas var veicināt tūsku.

  • Lai mazinātu sāpes un pietūkumu, pēc katras zīdaiņa barošanas reizes uzlieciet krūtīm aukstu kompresi vai ledus paciņu. Šim nolūkam var izmantot arī kāpostu lapas – ievietot krūšturī, lai tās turētos (sk. 2. att.).
  • Lietojiet atbalstošu krūšturi, kas neļauj krūts dziedzeriem ievērojami kustēties (sk. 3. att.).
  • Lietojiet ārsta apstiprinātas pretsāpju zāles.

Kompreses

Piemērots krūšturis

Komplikācijas, ko var izraisīt piena sastrēgums

Kaut arī piena sastrēgums parasti izzūd pats, gadījumos, kad tas netiek novērsts, tas var radīt problēmas gan māmiņai, gan mazulim. Daudzas sievietes sagaida, ka zīdīšana būs viegla, taču, saskaroties ar šo problēmu, sievietes sāk sev pārmest un jūtas apjukušas. Jāzina, ka tā nav sievietes vaina un ar šo problēmu var saskarties ikviena māmiņa. Piena sastrēgums var radīt ne tikai diskomfortu un zīdīšanas problēmas, bet arī saasiņojumus un mastītu. Mastīts ir viena no izplatītākajām iekaisīgām krūts slimībām, kuru izraisa mikrobu (stafilokoku, retāk streptokoku) iekļūšana krūts dziedzerī pa limfvadiem vai piena izvadkanāliem. Mastītu var izraisīt aizsprostoti piena kanāli, kad krūts dziedzeri ir pārāk pilni un krūtis netiek pareizi iztukšotas. Kad tas notiek, pēc iespējas drīzāk jākonsultējas ar savu ārstu, jo, ja mastītu neārstē, var rasties veselības problēmas.

Sabīne Fišere- Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes 5. kursa studente

 

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!