Ruta Egļukalne: Kā saglabāt svaigu elpu
Bieži cilvēki satraucas par sliktu elpu, ko sauc arī par halitozi. Veikalu plaukti ir pārpildīti ar košļājamām gumijām, mutes skalojamiem līdzekļiem, pastām un aerosoliem, kas sola uzlabot elpu, piešķirot tai svaigumu. Bet daudzi no šiem produktiem sniedz tikai pagaidu efektu, jo tie neatrisina problēmas cēloni.
Sliktas elpas cēloņi var būt dažādi – varam minēt atsevišķus pārtikas produktus, cilvēka paradumus, piemēram, smēķēšanu, arī vispārējo veselības stāvoklis, nepareizu vai nepietiekamu mutes dobuma tīrīšanu un kopšanu. Lielākajai daļai cilvēku, kas saskaras ar šo problēmu, pietiks ar veikalā nopērkamajiem līdzekļiem elpas aromāta uzlabošanai, taču, ja ar vienkāršām metodēm neizdodas atrisināt problēmu, ir jāvēršas pie zobārsta, lai pārliecinātos, ka sliktas elpas cēlonis nav kas nopietnāks!
Termins halitoze apzīmē jebkuru nepatīkamu aromātu izelpotajā gaisā. Daži cilvēki pārlieku uztraucas par savu elpu, lai gan nepatīkamā smaka no elpas ir neliela vai tās nav vispār, bet citiem, kam tiešām ir nepatīkama izelpa, to nesajūt un nezina.
Iemesli nepatīkamai elpai ir dažādi:
- halitozes intarorālie cēloņi jeb ar mutes dobuma veselību saistītie cēloņi – dziļi kariozi bojājumi, nekvalitatīvas izņemamā un neizņemamās protēzes (tilti un zobu kronīši, kas nepieslēdzas, plastmasas zobu protēzes utt.), nekvalitatīvas plombas, kas veicina ēdiena iesprūšanu un uzkrāšanos zobu spraugās, periodonta slimības, pārmaiņas siekalu daudzumā un kvalitātē, mēles fizioloģiskās īpašības (piemēram, ar dziļām rieviņām, ģeogrāfiskā mēle), nepietiekama mutes dobuma higiēna;
- ekstraorālie cēloņi jeb ārpus mutes dobuma esoši cēloņi – pārtikas produkti, kas elpai piešķir nepatīkamu aromātu (ķiploki, sīpoli, kafija), alkohols, smēķēšana, dažādi medikamenti;
- vispārējais veselības stāvoklis – 5–8% gadījumu nepatīkamu elpu var ietekmēt otorinolaringoloģiskas slimības, kā arī slimības, kas saistītas ar gremošanas sistēmas orgāniem – kuņģa un zarnu trakta slimības, cukura diabēts.
Kā lai noskaidro, vai mūsu elpa ir nepatīkama?!. Pašam pacientam noteikt slikto elpu ir grūti, jo mūsu oža pie sliktas elpas pierod, vienkāršākais veids būtu pajautāt kādam no ģimenes locekļiem, kas sniegs objektīvu atbildi, vai vērsties pēc palīdzības pie zobārsta.
Halitozes diagnostikā svarīgi ir uzklausīt pacienta sūdzības, veikt mutes dobuma apskati, uzzināt pacienta uztura paradumus, higiēnas paradumus, to, vai pacients smēķē, kāds ir vispārējais veselības stāvoklis, vai tiek lietoti kādi medikamenti. Nepieciešamības gadījumā var veikt arī laboratoriskos izmeklējumus vai pārbaudīt elpu ar speciālu aparatūru – halimetru, ar kura palīdzību var precīzi noteikt, vai izelpotajā gaisā ir baktēriju metabolisma rezultātā izveidotie gaistošie sēra savienojumi, kas tad arī ir viens no iemesliem nepatīkamajai elpai.
Profilakse un ārstēšana
Visefektīvāko halitozes ārstēšanu var panākt tikai tad, kad uzzināts īstais cēlonis sliktajai elpai – tas jānovērš!
- Vajadzētu veikt pilnu mutes dobuma apskati, kā arī rentgenoloģiskos izmeklējumus.
- Jālabo kariozie bojājumi, jānomaina nekvalitatīvās plombas, protēzes, kroņi, tilti.
- Jānovērš periodontālas slimības.
- Zobi jātīra regulāri 2 reizes dienā – tīrot zobus, jānoņem aplikums gan no zobiem, gan mēles. Zobi ir jādiego, kā papildu kopšanas līdzekļus var izvēlēties mutes skalojamos.
- Jāveic profesionāla zobu higiēna pie zobu higiēnista divreiz gadā vai biežāk, ja nepieciešams!
- Jāizvērtē uztura paradumi, jāizvairās no ēdieniem, kas elpai var piešķirt specifisku aromātu.
- Ja sliktas elpas cēlonis nav mutes dobumā, tad jāvēršas pie ģimenes ārsta vai cita speciālista, lai noskaidrotu sliktas elpas cēloni.