Rūta Egļukalne: Bērna mutes dobuma veselība

Nereti dzirdēts mīts par piena zobiem, ka tie nav jālabo, jo tie taču tāpat izkritīs. Taču tas ir sen novecojis uzskats, jo katrs piena zobs ir nozīmīgs bērna attīstībā un augšanā. Piena zobiem nozīme ir ne vien ēšanā un košanā, bet bērna runas attīstībā un žokļu augšanā. Katra piena zoba vieta ir rezervēta pastāvīgam zobam, tāpēc, ja kādu piena zobu nākas zaudēt, vietu zaudē arī pastāvīgais zobs, kas, savukārt, noved pie saspiesta zobu stāvokļa pastāvīgajā sakodienā. Tāpat piena zobi ir svarīgi bērna emocionālajai veselībai, lai bērns var nekautrējoties smaidīt un smieties.

Bērna piena zobu veselībai ir nenovērtējami svarīga loma, tāpēc bērns jāradina pie labas mutes dobuma higiēnas jau no mazotnes. Bērnam paaugoties liksies pašsaprotami zobus kopt un tīrīt.

Bērnu zobārstniecība

Zīdaiņu zobu kopšana

Pareiza mutes dobuma kopšana ir nepieciešama jau no bērna nākšanas pasaulē. Sākotnēji tā ir smaganu notīrīšana, tad vēlāk – zobu kopšana. Pirmais zobiņš šķiļas ap pusgada vecumu, tad arī jāsāk zobiņus kopt. Tīrīšanai var izmantot tīru marles gabaliņu vai aptiekā nopērkamu gumijas pirkstu uzmavu, ar kuras palīdzību mehāniski noņem aplikumu no piena zobiem. Kad izšķīlušies vairāki zobiņi, zobus var tīrīt ar vecumam piemērotu mīkstu zobu birstīti. Mazuļiem zobu pastas var sākt lietot, kad izšķīlušies vidēji 8 zobi. Svarīgi izvēlēties pastu atbilstoši vecumam – no 0 gadiem, kā arī izvēlēties zobu pastu ar vecumam atbilstošu fluorīdu daudzumu.

 

Zobu birstes bērniem

Izvēloties zobu birsti bērnam, noteikti jāņem vērā bērna vecums. Pašiem mazākajiem kā pirmās zobu birstes var izvēlēties speciālus graužamos riņķus ar birstīti, ar kurām rotaļājoties (graužot) tiek noņemts mīkstais aplikums un masētas smaganas. Maziem bērniem jāizvēlas zobu birstītes ar mazu galviņu, mīkstiem sariņiem un ērtu rokturi, lai mazais pats var viegli birsti satvert un mācīties pareizu tīrīšanas tehniku (pat ja galvenie zobu tīrītāji ir vecāki). Aptiekās un veikalos ir pieejams ļoti plašs klāsts ar dažāda dizaina birstītēm. Bērniem piemērotākā zobu birste būs tieši tā, kura veicinās un motivēs zobu tīrīšanu. Pieejamas zobu birstes dažādās krāsās, ar multiplikācijas filmu varoņiem, dažādiem sariņu garumiem un novietojumu.

Jau lielākā vecumā var izvēlēties līdzīgas pieaugušo birstēm ar mīkstiem birstes sariņiem.

Elektriskā zobu birste

Elektriskā zobu birste ir mūsdienīgs veids, kā veicināt un motivēt bērnu tīrīt zobus. Bērniem, kam zobu tīrīšana sagādā grūtības, būtu vērts apsvērt elektriskās zobu birstes iegādi. Laikā, kamēr bērna pirkstu veiklība nav attīstīta, elektriskā birste būs tikai lielisks palīgs zobu tīrīšanā. Arī elektriskajām zobu birstēm ir dažādas variācijas, sākot no kustību dažādības līdz krāsu un dizaina fenomenam. Populārākās kustības ir vibrācija un rotācija. Atšķirība no parastās birstes ir tīrīšanas kustībā – parastā birste jākustina pašam, lai noslaucītu vēlamo virsmu, toties elektrisko birsti vajag tikai vilkt pa zoba virsmu, un birste veic tīrīšanu pati.

Jaunākajām birstēm ir iespēja izvēlēties dažādus tīrīšanas režīmus, smaganu masāžas režīmus. Birstēs ir iestrādāti tīrīšanas taimeri, lai zinātu, cik ilgi zobu grupa jātīra. Tādējādi zobu birste neļauj zobus tīrīt pavirši, bet jātīra viss noteiktais laiks. Jaunākās paaudzes birstēs ir ievietoti arī sensori, kas ziņo, ja uz zobiem tiek pielikts pārāk liels spiediens.

Lai bērns būtu īpaši motivēts, elektriskajām zobu birstēm ir pieejama bezmaksas lietotne jeb aplikācija viedtālrunī ar animāciju, kas vienlaikus ar bērnu var tīrīt zobus. Un pēc kārtīgas tīrīšanas animācija iedod bērnam simbolisku dāvaniņu.

Kā vēl viens pozitīvs punkts par labu elektriskajām zobu birstēm ir līdzība ar zobārsta kabineta ierīcēm. Izmantojot elektrisko birstīti, bērns pierod pie vibrācijas un neliela trokšņa mutes dobumā, un tas tikai mazinās bailes no vizītes pie zobārsta.

Vienlīdz labi iespējams zobus notīrīt gan ar elektrisko, gan parasto zobu birsti. Svarīgi vien ievērot, lai tas būtu atbilstoši vecumam. Un jāatceras, ka zobu birste vai elektriskās birstītes galviņas jānomaina ik pēc 3 mēnešiem.

Zobu pasta

Lai bērnu zobi būtu veseli no to šķilšanās brīža, svarīgi izvēlēties pastu, kuras sastāvā ir fluorīdi. Šīs pastas tiek iedalītas pēc fluorīdu koncentrācijas, ko apzīmē ar ppm (“parts per million” jeb noteikts procentuāls fluorīdu daudzums). Zobu pastas vidējā fluorīdu koncentrācija ir 500 ppm – šādas pastas var lietot bērni no 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam. Pieļaujama koncentrācija lielākam vecumam ir līdz 1000 ppm. Vecākiem būtu jāatceras, ka bērns neprot izspļaut zobu pastu līdz 3 gadu vecumam, tāpēc šajā laikā pasta jāliek tikai rīsa grauda lielumā. Zobu pastas, kurās fluorīdu koncentrācija ir no 1000 līdz 1500 ppm, tiek uzskatītas par visefektīvāko līdzekli ikdienas lietošanai, lai zobus pasargātu no kariesa attīstības. Šādas koncentrācijas pastas ir piemērotas no 6 gadu vecuma, tīrot zobus 2 reizes dienā.

Zobu diegs

Zobu diegu ieteicams lietot no 5 gadu vecuma. Sākotnēji vecākiem jābūt drošiem, ka bērns pareizi apguvis zoba diega lietošanu, lai nesatraumētu smaganas. Bērniem nav speciālu zobu diegu, kas atšķirtos no pieaugušajiem. Zobu diegu var izvēlēties pēc garšas un virsmas īpatnībām.

Mutes skalojamie līdzekļi

Mutes skalojamie līdzekļi bērniem nav obligāta higiēnas prasība. Zobu veselību pilnībā nodrošina rūpīga zobu kopšana ar zobu birsti un pastu, vēlāk – arī ar zobu diegu. Tomēr, ja tas palīdz veikt mutes dobuma kopšanas rituālu, ieteicamais vecums, kad varētu sākt lietot mutes skalojamos līdzekļus, ir 6 gadi. Jāizvēlas bērna vecumam piemērots mutes dobuma skalošanas līdzeklis, lai tas nesaturētu alkoholu, antibakteriālas vielas vai citas bērnam nevēlamas sastāvdaļas.

Pie zobārsta

Pirmajai vizītei pie zobārsta vajadzētu būt pēc pirmā zoba izšķilšanās (pēc 6 mēnešu vecuma), taču šis apmeklējums vairāk domāts vecākiem, lai informētu par pareizu zobu kopšanu un bērna ēšanas paradumiem.

Kad bērnam izšķīlušies visi piena zobi, ir laiks tos parādīt zobārstam. Šeit vecums var būt svārstīgs – ir bērni, kas zobus rāda jau pusotra gada vecumā, citi bērni neuzdrīkstas pat 3 un 4 gadu vecumā. Svarīgi, lai bērna pirmā vizīte būtu pozitīva – tajā bērns iepazīstas ar kabinetu, personālu, kopā ar mammu un zobārstu izskaita zobiņus. Ja bērna un zobārsta saskarsme ir pozitīva, bērns ļauj veikt nopulēšanu. Vecākiem bērns ir jānoskaņo un jāsagatavo vizītei, iepriekš stāstot pozitīvās lietas par vizīti, jātrenējas kopā ar bērnu rādīt zobiņus. Bieži vecāki pieļauj lielu kļūdu, neapzināti negatīvi noskaņojot bērnu un aplipinot ar trauksmes sajūtu, sakot: “Tu tikai neuztraucies!”, “Tev nesāpēs!” Pirms vizītes bērnam vajag izstāstīt, ka būs jāatver mute, ka zobus saskatīs, ka tos notīrīs tīrus un baltus. Ja vecākiem pašiem ir bail no zobārsta, lai bērns nesajustu jūsu trauksmi, var ļaut pavadīt bērnu pie zobārsta citam cilvēkam, kas nebaidās!

Pietiekama roku veiklība, lai patstāvīgi tīrītu zobus, attīstās skolas sākuma vecuma posmā – no sešiem līdz astoņiem gadiem, taču, lai bērns pats to sāktu, viņam jābūt apmācītam – to profesionāli izstāstīs zobārsts vai higiēnists. Taču vecākiem bērna zobu tīrīšana ir jāuzrauga, jāpalīdz un zobi jāpārtīra.

 

SVARĪGI!

  • Piena zobiem ir svarīga loma bērna attīstībā un augšanā!
  • Zobus jāsāk tīrīt no pirmā zobiņa!
  • Jāļauj bērnam izvēlēties birstīti, lai bērns būtu motivēts to lietot!
  • Zobu pasta jāizvēlas ar fluorīdu sastāvu atbilstoši vecuma grupai!
  • Elektriskā zobu birste ir lielisks palīgs slinkākiem pacientiem!
  • VECĀKIEM JĀPĀRTĪRA ZOBI LĪDZ PAT 12 GADU VECUMAM, jo bērnu roku motorika vēl nav apgūta!
  • Zobi reizi pusgadā jāatrāda zobārstam un zobu higiēnistam!
  • PAR BĒRNA ZOBU VESELĪBU IR ATBILDĪGI VECĀKI!

Andas Dānieles zīmējums

www.apinesklinika.lv

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada decembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!