Rietumu manualās medicīnas metode - hiroprakse
Kas ir hiroprakse
Hiroprakse ir uz medicīnu balstīta manuālās ārstēšanas metode. Tās pirmsākumi meklējami rietumvalstīs. Šī procedūra ietver muskuļu-skeleta un nervu sistēmu diagnozi un ārstēšanu, kuras mērķis ir atjaunot mugurkaula balansu. Hiropraktikā ārstēšana galvenokārt notiek, ātri un precīzi uzspiežot uz mugurkaula, ko pavada krakšķoša skaņa, – šo procesu sauc par hiropraktisko korekciju. Tā stimulē nervu sistēmu, kas atjauno normālas mugurkaula un tā inervēto muskuļu kustības un funkcijas. Ar ārstēšanu var uzlabot mugurkaula un it īpaši iegurņa, kā arī ekstremitāšu kaulu kustības, nereti mazinot vai pat novēršot ar nepareizu mugurkaula balansu saistītās sāpes. Ārstēšana vislabāk palīdz pret akūtām muguras un kakla problēmām, kā arī pret sāpju izstarojumu no kakla līdz rokai vai no muguras līdz kājai. Šī procedūra bieži arī sekmīgi ārstē galvassāpes. Iespējams ievērojami mazināt hronisku muguras un kakla problēmu simptomus. Šādos gadījumos iesaka arī vingrojumus stājas korekcijai.
Teorētiski ar hiropraksi ārstēt var ikvienu, kurš cieš no skeleta, muskuļu vai nervu sistēmas izraisītām muguras, kakla vai ekstremitāšu sāpēm. Šī procedūra var palīdzēt sportistiem uzlabot viņu sniegumu, palielinot mugurkaula lokanību un stabilitāti, kā arī iespējams palielināt muskuļu spēku. Var ārstēt cilvēkus dažādās vecuma grupās – no zīdaiņiem (no trīs nedēļu vecuma), līdz vecāka gadagājuma cilvēkiem. Zīdaiņiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem ir paredzētas saudzīgākas hiropraktikas metodes. Hiropraktika var ātri palīdzēt zīdaiņiem, kas raud pārmērīgi bieži, mazuļiem, kam ir nosliece noliekt galvu uz vienu sānu vai kuriem nepatīk noteikts guļus stāvoklis. Bērniem augot, mugurkaula simetrija ir ļoti būtiska, un, pavadot pārāk daudz laika sēžot klasē vai veltot laiku tādiem hobijiem, kā datorspēlēm, sēdēšanas poza var izraisīt nepareizu mugurkaula balansu. Hiropraktika var palīdzēt uzlabot stāju. Grūtniecēm mainās iegurņa stāvoklis, kas rada pastiprinātu fizisku slodzi muguras lejasdaļā un kakla rajonā. Šo problēmu var risināt ar hiropraktisko ārstēšanu, kas ir droša grūtniecēm, jo procedūras laikā netiek izdarīts spiediens uz vēderu.
Ārstēšana ilgst tik ilgi, cik nepieciešams. Procedūra var būt samērā īsā un ne pārāk intensīva, jo hiropraktiskā korekcija ļoti spēcīgi stimulē nervu sistēmu. Ārstēšanas intensitāte variē atkarībā no pacienta – daļai stiprāka ārstēšana dod labākus rezultātus, savukārt citi labāk reaģē uz saudzīgāku procedūru. Procedūras laikā pacients guļ dažādās pozīcijās (uz sāniem, uz muguras un uz vēdera), un hiropraktiķis ātri ar rokām pārvietojas pa tā mugurkaulu un uzspiež konkrētās vietās. Var tikt izmantotas papildu mobilizācijas un fasciju/muskuļu metodes. Dažkārt ārstēšana izraisa noteiktu reakciju – simptomi var īslaicīgi pastiprināties vai izpausties citā vietā. Ārstēšana izmaina mugurkaula balansu, un var būt nepieciešamas vairākas procedūras, lai to uzlabotu. Rezultāti ir atkarīgi no pacienta vecuma un fiziskā stāvokļa, turklāt dažkārt ilgstošai stāvokļa uzlabošanai nepieciešamas arī citas metodes, piemēram, vingrojumi. Zīdaiņiem parasti pietiek ar 2-4 vizītēm, savukārt pacientiem līdz 50 gadu vecumam uzlabojumi gaidāmi pēc 1-6 ārstēšanas reizēm. Vecākiem pacientiem var būt vajadzīgs vairāk laika.
Vairāk par ārstēšanas rezultātiem un veselības problēmām, kuras vissekmīgāk iespējams ārstēt ar hiropraksi, lasiet žurnāla "ārsts.lv" septembra numurā.