Pirmā palīdzība, ja zaudēta ķermeņa daļa
Sākoties pavasarim, palielinās traumu skaits. Cilvēki aktīvi atsāk rosīties dārzā, šķūnīti. Talkā tiek ņemts cirvis, zāģis un cita tehnika, līdz ar to palielinās iegūto traumu apjoms.
Traumas pārsvarā gūst vīrieši darbaspējīgā vecumā. Nereti trauma tiek gūta alkohola reibumā, kad pēc labi pavadīta vakara nākamajā rītā, sirdsapziņas vai sievas mudināts, vīrs dodas uz šķūnīti pastrādāt. Pirms darba, lai “rokas labāk klausa”, tiek izdzerts kāds alus (visbiežāk – vairāki un tādi stiprāki).
Ja ir noticis negadījums, tad galvenais pēc iespējas saglabāt mieru (cik tas ir iespējams tādā situācijā). Jāizsauc ātrā palīdzība. Nozāģ̧ētais pirksts ir jāieliek hermētiski noslēgtā plastikāta maisiņā un jāpeldina ledus ūdenī. Taču noteikti nedrīkst pirkstu likt tieši uz ledus, jo tad apsaldēs audus, un tie vairs nebūs izmantojami replantācijai. Nevajag likt amputētās ķermeņa daļas dezinficējošos līdzekļos, piemēram, spirtā.
Uz brūcēm nevajadzētu liet krāsojošus dezinficējošus līdzekļus. Vislabāk roku nomazgāt ar ūdeni un ziepēm, kas ir labākais līdzeklis (pacienti par to bieži vien ir pārsteigti), pēc tam uzlikt sausu pārsēju.
Tuvojas laiks, kad cilvēki atsāks zāles pļaušanu – piemājas mauriņu vai lielākas platības. Neaizmirsīsim darba drošības noteikumus! Nedrīkst mēģināt izņemt no strādājoša vai neizslēgta zāles pļāvēja iestrēgušo zāli! Jāpievērš uzmanība tam, ko tajā brīdī dara jūsu bērni. Bieži vien viņi grib iet palīgā vecākiem, var pārāk tuvu pieiet zāles pļāvējam un gūt traumu.
Ārstēšanās process pēc dažāda veida traumām var aizņemt vairākus mēnešus. Aicinām būt piesardzīgiem, ievērot drošības tehnikas noteikumus. Un, ja moka slāpes, tad labāk tās remdēt ar ūdeni vai bērzu sulu.
LATVIJAS PLASTISKĀS REKONSTRUKTĪVĀS UN MIKROĶIRURĢIJAS CENTRS
Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrs ir klīnika, kas specializējusies visu veidu plastiskajā ķirurģijā – estētiskajā, rekonstruktīvajā un plaukstas ķirurģijā. Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur piešuj traumatiski zaudētas ķermeņa daļas. LPMC strādā 24 stundu darba režīmā – jebkurā diennakts laikā ir pieejama augsti kvalificētu mikroķirurģijas speciālistu palīdzība. LPMC ik gadu veic vairāk nekā 100 amputēto ķermeņa daļu replantācijas operāciju.
Operācijas veiksmīgs rezultāts lielā mērā ir atkarīgs no pirmās palīdzības, kas cietušajam tiek sniegta pēc nelaimes gadījuma.
Pirmā palīdzība, ja ir zaudēta ķermeņa daļa
- Izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību pa tālr. 112!
- Apturi asiņošanu. Brūcei jāuzliek spiedošs pārsējs. Ja nav pieejama marles saite, asiņošanu var mazināt, cieši saspiežot brūci ar tīra auduma gabalu. Žņaugu lieto tikai tad, ja asiņošana neapstājas. Žņaugu nedrīkst atstāt ilgāk par 1,5 h.
- Imobilizē bojāto ķermeņa daļu. Jānodrošina traumētās ķermeņa daļas nekustīgums. To, līdzīgi kā lūzuma gadījumos, var izdarīt ar dēlīti vai kartona plāksnēm.
- Neēst! Nedzert! Nelietot alkoholu!
Vairak lasi žurnāla "ārsts.lv" maija numurā!