Osvalds Kļaviņš: Galvassāpes
Katrs, kas uzņemas aprakstīt galvassāpes, riskē, jo viņa raksts noteikti nonāks pie nepareizā lasītāja. Nepareizais lasītājs ir tas, kam ir līdzīgs simptoms, bet pilnīgi cita slimības izcelsme un pilnīgi cita simptoma uztvere. Tātad – ja jums tiešām sāp galva, nelasiet manus rakstus, bet ejiet pie sava ģimenes ārsta.
Manai sievai sāp galva. Regulāri. Nezināmu iemesla dēļ visbiežāk šis simptoms viņu piemeklē vēlās vakara stundās, kad esmu nolēmis nakti pavadīt viņas gultā. Mums šeit Anglijā ir divas guļamistabas un divas divguļamās gultas, tas te tā ir pieņemts, jo anglietēm parasti sāp galva vakarā. Te pieņemts tā, ka vīrs vai sieva laiku pa laikam nolemj doties uz otru guļamistabu.
No rīta, kad mana sieva velk musturotas zeķes un smalku apakšveļu, viņai galva nesāp. Es viņai to nepārmetu, jo, šķiet, viņas vecuma sievietēm zeķes, pietiekami liels dekoltē un smalkas caurspīdīgas biksītes darbojas labāk par pretsāpju tabletēm. Bet tās tabletes mana sieva arī ņem līdz uz darbu, uz veikalu un uz teātri, jo tur parasti galva sasāpas vai nu viņai, vai viņas draudzenei, tad viņas piedāvā viena otrai zilu tableti, gluži tāpat kā savulaik veči viens otram piedāvāja papirosu.
Vienmēr tad, kad manai sievai vakarā sāp galva, es cenšos noskaidrot, vai viņai nav insults vai klimakss. Pēc šādas intereses nezināmu iemeslu dēļ viņai galva sāp vēl vairāk. Tomēr tieši šeit es vēlos jums pirmo reizi padomāt līdzi – tiešām, dažām sievietēm stipras galvassāpes vērojamas hormonu svārstību laikā, piemēram, pirms un pēc menstruācijām, ovulācijas laikā, bet vēlāk – klimaksa un menopauzes laikā. Sievietēm pēc 50, kam galvassāpes vērojamas cikliski, es tiešām labprāt nozīmēju hormonaizvietojošo terapiju, protams, pēc konsultācijas ar ginekologu (šī konsultācija ar ginekologu vajadzīga pacientei pēc 50, nevis man). Īpaši hormonaizvietojoša terapija ieteicama, ja šīs visai regulārās sāpes kombinējas ar vemšanu un sliktu dūšu, bet šīm kuņģa un zarnu trakta izpausmēm nav cita cēloņa.
Migrēnas galvassāpes
Par migrēnas galvassāpēm vairāk raksta nemediķi nekā mediķi. Anglijā ir izdotas desmitiem grāmatu par migrēnu, un tās sarakstījušas pacientes, kas no šīs slimības cietušas. Reiz, lidojot no Rīgas uz Londonu, nopirku žurnālu Laiks. Arī šajā žurnālā bija ļoti labs raksts par migrēnu, ko bija sarakstījusi paciente, turklāt literatūru par savu slimību viņa bija vākusi visu cauru mūžu, apkopojusi savu un citu pacientu pieredzi un runājusi ar speciālistiem. Pastāv viedoklis, ka migrēnas pacientiem jāārstējas pie ārstēm sievietēm, bet īpaši labi, ja tās pašas kaut reizi migrēnas veida sāpes savā dzīvē piedzīvojušas. Nav ne mazāko šaubu, ka ārstu vidū šī slimība ir tikpat izplatīta kā pacientu vidū, proti, katrs sestais vai septītais cilvēks uz zemeslodes šo slimību ir pieredzējis. Sievietes no migrēnas cieš trīskārt biežāk nekā vīrieši, tādēļ mēs, vīriešu kārtas ārsti, lielā mērā norakstām migrēnu uz sievišķo hormonu vētrām. Galu galā ir aprakstīta arī menstruālā migrēna, kas saistīta ar hormonālām izmaiņām pirms mēnešreizēm.
Īsti pareizi gan nav pilnībā migrēnas dabu uzvelt estrogēniem.
Migrēnai var būt ļoti daudzas sejas, dažādas izpausmes un pat dažādi klīniskie simptomi. Biežāk migrēnas sāpes ir vienā galvas pusē, sāpes ir visai ilgstošas – tās ilgst līdz sešām stundām, bet dažkārt pat vairākas dienas. Migrēnas sāpes nereti pavada redzes traucējumi, runas traucējumi, uztveres problēmas, roku un kāju tirpšana, vājums rokās un kājās, nespēks. Esmu redzējis itin bieži, ka migrēnas sāpes pavada nelabums un vemšana. Pacientēm parasti ļoti netīkama ir spilgta gaisma, mūzika un troksnis. Parasti migrēnas slimnieki var norādīt dažādus iemeslus, piemēram stresu, miega trūkumu, pārslodzi, nepatikšanas darbā, aukstumu ar pārsalšanu vai tieši pretēji – karstumu, ilgstošu neēšanu vai tieši pretēji – konkrētu pārtikas produktu lietošanu. Es parasti sievietēm ar migrēnu iesaku uz visiem laikiem atmest riekstus, šokolādi un sarkanvīnu, bet īpaši – Liverpūles sieru. Jo smirdīgāks siers, jo lielāka iespēja, ka tas izraisīs migrēnu.
Tātad pasaules novērojumi liecina, ka migrēnu izraisa vai provocē noteikti pārtikas produkti, laika apstākļu pārmaiņas, pārtikas trūkums, neizgulēšanās, kā arī virkne citu faktoru.
Vēl pie migrēnas apraksta es vēlos piebilst, ka migrēnas sāpēm ir aura – tā ir pirmais vēstnesis par migrēnas tuvošanos. Auras simptomi parasti ir redzes deformācijas, uztveres trūkums, nepatika pret gaismu vai troksni, vājums, nespēks un dažāda veida tirpoņa. Retāk pacientiem pirms migrēnas vērojams plankums jeb tukšums redzes laukā, dzirdes halucinācijas, garšas un smaržas halucinācijas. Viena mana paciente sajuta nelabas smakas halucinācijas Londonas Hītrovas lidostas dārgākajā parfimērijas veikalā un uzreiz atteicās no lidojuma, jo zināja, ka lidojumu kopā ar migrēnu pārciest viņai būs ļoti grūti. Viņas vīrs ar bērniem aizlidoja uz Spāniju atpūsties, bet viņa vēl trīs dienas drēgnajā Londonas dzīvoklī tumsā (aizvērusi visus slēģus un nolaidusi aizkarus) cīnījās ar savu migrēnu.
Paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens ir ļoti biežs galvassāpju cēlonis
Ārsts ar asinsspiediena mērāmo aparātu ir tāda pati klišeja kā savulaik ārsts ar otorinolaringologa spoguli uz galvas vai ārste ar nevērīgi pārliktu fonendoskopu pār kaklu (manuprāt, Ķīnā ražots fonendoskops izskatās labāk nekā Ķīnā ražotas krelles). Tad, kad pie manis atnāk pacients, vecāks par 40 gadiem (jaunāki nāk ļoti reti), es sāku ar spiediena mērīšanu, jo šajā laikā var komunicēt ar pacientu, var pataustīt pulsu, paskatīt pacienta ādu un ieklausīties, kā viņš elpo. Un, kas ir būtiski, ja pacientam spiediens ir augstāks par 130/80 mm Hg, es viņu jau sāku uztvert kā pacientu, nevis kā apmeklētāju.
Parasti pacientam ar augstu vai zemu asinsspiedienu galva reibst, retāk sāp. Pazemināta asinsspiediena dēļ pacients var zaudēt samaņu vai noģībt, paaugstināta spiediena gadījumā tas parasti nenotiek. Pie mums Anglijā Britu Kardiologu biedrība vispār uzskata, ka nekontrolēts, nepārbaudīts un neārstēts augsts asinsspiediens ir galvenais sabiedrības veselības riska faktors, pat vēl būtiskāks par resnumu, mazkustību, smēķēšanu un pārmērīgu tumšā alus dzeršanu.
Lielai daļai manu pacientu, kam ir paaugstināts asinsspiediens, galva nesāp. Pat tad, ja tu viņam esi nozīmējis terapiju, sarakstījis, cikos un kuras tabletes dzert, viņš nav līdzestīgs – viņš tās tabletes vienkārši tur naktsgaldiņā un iedzer pa vienai zilo vai sarkano, kura nu liekas glītāka, tad, kad galvassāpes ir no vīna, no iesnām vai kantorī savilktiem/sapūstiem pleciem un kakla. Tiem pacientiem, kam galva sāp paaugstināta spiediena dēļ, pie daktera iet, zāles dzer čakli un cenšas spiedienu dabūt normas robežās. Tāpēc man vairāk patīk pacienti, kam no asinsspiediena sāp galva, jo tie otrie nav līdzestīgi. Tie, kas savu asinsspiedienu neārstē, nonāk līdz nieru mazspējai, transplantētai nierei vai, vēl sliktāk, – līdz galvā pārtrūkušai artērijai, insultam un vienas puses nolēmēšanai.
Mums Anglijā ar to asinsspiedienu ir viena liela liga – dažus pretspiediena medikamentus var iedot aptiekārs bez receptes, bet dažus vienkāršākus, dabas preparātiem līdzīgus, var iegādāties pat veikalā. Tad nu mani pacienti dzer visādas tabletes, bet spiedienu nekontrolē, un tik un tā riskē ar insultu.
Galvassāpes nav slimība – galvassāpes ir slimības izpausme jeb simptoms
Galvassāpēm būtu jāzina cēlonis. Vissliktākais būtu dzert pretsāpju tabletes tik ilgi, kamēr galva dulna, aknas nosēdušās, bet sāpes pārgājušas. Visbiežāk galvassāpes izraisa sasprindzinājums, turklāt šim sasprindzinājumam ir psihosomatiska iedaba. Tātad – galvassāpju cēlonis ir tiklab fizisks, kā garīgs. Fiziski tas nozīmē galvas, kakla un plecu muskuļu sasprindzinājumu. Mani pacienti pamanās pie datora sēdēt tā, ka pleci savilkti, rokas saspringušas, galva uz priekšu, lai muskuļiem to nākas turēt saspringtiem līdz galējam līmenim. Ja, šādā nepozā sēžot un strādājot, klāt nāk psiholoģisks saspringums – priekšnieka atklāsme par padarītā kvalitāti vai priekšlikums samazināt algu, facebookā ierakstīts nelāgs komentārs vai slikta ziņa portālā, saspringums pārvēršas atsevišķu muskuļu krampjainā tonusā, bet citu muskuļu atrofiskā nefunkcionēšanā. Pārspriegotie muskuļi nospiež arī nervus, vienlaikus tiek saspiestas spraugas starp kakla skriemeļiem. Perifērā inervācija tad izraisa galvassāpes, kuras ir ļoti mokošas.
Dažkārt galvassāpju pacientes sūdzas par sajūtu, it kā ap galvu būtu dzelzs lente. Parasti šīs sāpes nav pulsējošas. Tās visvieglāk pāriet ar vieglas masāžas, pamatotas kustību terapijas vingrojumu vai osteopātijas palīdzību. Uzmanību – ja osteopāts nav ārsts, bet amatieris (un tādi mēdz uzmākties ar saviem pakalpojumiem gan Anglijā, gan Latvijā), viņš var nodarīt vairāk ļauna nekā laba. Es pats esmu pasācis aizrauties ar teipiem. Katrā ziņā laba kineziologa rokas būs labākais ārstniecības līdzeklis saspringuma galvassāpēm.
Neiroloģiskas galvassāpes ir arī tās, ko izraisa sejas vai trijzaru nerva iekaisums. Šīs sāpes nudien nevajadzētu ārstēt pašam, bet doties pie speciālista, jo arī šīm sāpēm var būt dažāda izcelsme.
Kā novērst galvassāpes, ja jūs zināt simptomu (sāpes), bet nezināt slimību, bet arī jūsu ārsts nav atradis slimību kā jūsu galvassāpju izcelsmes iemeslu:
- izanalizējiet faktorus, kas jums izraisa galvassāpes un novērsiet tos (nu galu galā, ja jums galvassāpes nākamajā rītā izraisa trīs glāzes vīna, nedzeriet vairāk par divām);
- sēžot meklējiet un atrodiet pareizu pozu, īpaši rosoties pie datora. Darbā un mājās sēdiet ergonomiskos krēslos. Nesēdiet vienā pozā ilgāk par 15 minūtēm, izmantojiet gadījumu, lai kaut uz mirkli pieceltos no galda. Vēl labāk, ja katru stundu atrodat piecas minūtes kakla un plecu daļas vingrinājumiem;
- dzeriet pietiekami daudz šķidruma (darba laikā būtu jāizdzer 1 litrs ūdens), tas novērš organisma atūdeņošanos un daudziem – arī galvassāpes;
- ikdienas vingrošana un sportiskas aktivitātes ir labākais līdzeklis pret galvassāpēm;
- vislabākais profilakses līdzeklis ir miegs un atpūta;
- atcerieties tos produktus, ko esat lietojis neilgi pirms galvassāpēm, izvairieties no tiem. Ļoti nopietni galvassāpju izraisītāji ir e-vielas, ar kurām piesātināti rūpnieciski ražoti produkti, bet īpaši lielveikalos ražoti pusfabrikāti, piemēram, mononātrija glutamāts un slāpekli saturošas pārtikas piedevas. Ir cilvēki, kam galvassāpes izraisa vīns, rieksti, šokolāde, siers, kafija;
- masāža un pašmasāža plecu un kakla daļai lieti palīdzēs galvassāpju profilaksei;
- ja esat priekšnieks vai pietiekami turīgs, izvēlieties masāžas krēslu – tad jūsu darbs šajā krēslā pārvērtīsies par jūsu dzīves profilaksi un muguras ārstniecību. Anglijā labs masāžas krēsls maksā aptuveni 600 mārciņas.
Infekcijas slimības var būt galvassāpju cēlonis
Nopietns galvassāpju cēlonis var būt encefalīts un meningīts, bet tos aprakstīt būtu pārāk gari ierobežotajam žurnāla formātam. Tomēr ļoti nopietns galvassāpju cēlonis var būt deguna blakusdobuma iekaisumi, pieres dobumu iekaisumi, ausu infekcijas un pat visbanālākās iesnas. Vislabākais būtu šādā gadījumā nelietot antibiotikas, jo to lietošana agri vai vēlu atvedīs atpakaļ pie slimības un atkal prasīs šos stipros medikamentus. Ļoti labi infekcijas sākumstadijā ārstēt palīdz inhalācijas, deguna skalošanas un fizikālās terapijas procedūras. Ja esat vēl gana sprauns, gana laba ir mitrā (latviešu) pirts.
Diemžēl arvien vairāk un biežāk mēs saskaramies ar dažādu vīrusu izraisītām slimībām, kas visas var izraisīt galvassāpes. Visbiežāk tas saistīts ar herpesvīrusu. Ja parādās herpētiski izsitumi uz lūpām vienlaikus ar galvassāpēm, laiks atcerēties sava ģimenes ārsta telefonu.
Foto: http://www.redorbit.com/news/health/1112677143/migraines-head-brain-081612/
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada septembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!