Oksana Babula: Omega 3 taukskābju nozīme sievietēm

Garo ķēžu polinepiesātinātas Omega-3 taukskābes ir svarīgas pilnvērtīgai augšanai, attīstībai un organisma funkcionēšanai. Tām ir liela nozīme sievietēm gan plānojot grūtniecību, gan grūtniecības laikā. Organisms pats nesintezē Omega-3, tāpēc šīs neaizvietojamās taukskābes jāuzņem ar uzturu. Iesaka vismaz 150 līdz 300 gramu zivju divas reizes nedēļā. Vienā no šīm reizēm ieteicamas tieši treknās zivis – lasis, skumbrija, menca, paltuss, siļķe, forele, sardīnes, brētliņas, tuncis, anšovi, makrele, zivju ikri. Svarīgi izvēlēties veselīgu gatavošanas veidu, - tvaicētas, cepeškrāsnī gatavotas zivis. Vēlams izvairīties no kūpinājumiem. Ieteicami arī citi produkti, kas satur Omega-3 taukskābes, piemēram, valrieksti, soja, olas, piens, linsēklas un kaņepes.

Lai gan atzīts, ka labākais omega-3 taukskābju avots ir zivis un jūras veltes, grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, ir grūti uzņemt nepieciešamo Omega-3 taukskābju daudzumu tikai ar pārtiku. Turklāt daudzas zivju sugas, īpaši jūras zivis, var būt piesārņotas ar dzīvsudrabu vai citām potenciāli kaitīgām vielām, kas var nelabvēlīgi ietekmēt augļa un jaundzimušā attīstību. Tāpēc ieteicams apsvērt papildus Omega-3 lietošanu zivju eļļas veidā, vislabāk zivju eļļu lietot ēšanas laikā, lai tā labāk uzsūktos organismā. Par uztura bagātinātāju lietošanu grūtniecības laikā jākonsultējas ar ārstu. 

Grūtniecēm veģetārietēm un vegānēm uzturs lielākoties vai pilnībā sastāv no augu izcelsmes produktiem. Nelietojot uzturā dzīvnieku izcelsmes produktus, īpaša uzmanība  jāpievērš papildus omega-3 taukskābju uzņemšanai. Vegāni kā Omega-3 avotu iecienījuši spirulīnu. Ir arī uztura bagātinātāji kas piemēroti lietošanai vegāniem.

Omega-3 taukskābes dabā sastopamas divos veidos: sauszemes izcelsmes vai augu valsts un jūras, pārsvarā dzīvnieku izcelsmes. Zināmākā no augu valsts Omega-3 ir alfa-linolēnskābe ALS, tā ir zaļajos lapu dārzeņos, linsēklās, čī sēklās. ALS ir viena no nozīmīgākajām neaizvietojamām taukskābēm. Bagātīgs šo taukskābju avots ir olīvu, valriekstu, linsēklu eļļa. Linsēklu eļļa ir viena no retajām augu eļļām, kas Omega-3 taukskābju saturā var sacensties pat ar zivju eļļu. Savukārt jūras izcelsmes Omega-3 ir eikozapentaēnskābe EPS un dokozaheksaēnskābe DHS. Sievietes organismam nozīmīgākās ir EPS un DHS un to satur treknās jūras zivis, aļģes un krils. Grūtniecēm dienā nepieciešami 250 miligrami EPS un DHS taukskābju kopā un vēl papildus 100 līdz 200 miligrami DHS.

Ideāli būtu pirms grūtniecības noteikt Omega-3 indeksu asinīs, tas ir eritrocītu jeb sarkano asinsšūnu membrānās esošo EPS + DHS daudzumu, kas izteikts procentos attiecībā pret pārējām taukskābēm. Omega-3 indekss ir tieši saistīts ar ēdienkartē iekļauto zivju un uztura bagātinātāju daudzumu. Veiksmīgai grūtniecības norisei Omega- 3 indeksam jābūt 8 līdz 11 procentiem. Grūtniecības laikā analīzi var atkārtot, to vislabāk veikt otrajā - trešajā trimestrī, kad gan mammai, gan bērnam palielinās nepieciešamība pēc Omega-3 taukskābēm. Diemžēl Latvijā grūtniecēm vidējais Omega 3 indekss ir zems, - tikai 5,5%. Labāki rezultāti ir sievietēm, kuras regulāri ēd zivis, kā arī lieto uztura bagātinātājus ar Omega-3. Ja nav iespējas noteikt Omega indeksu asinīs, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu vai dietologu par nepieciešamību ēdienkartē palielināt Omega-3 daudzumu.

Minētās taukskābes uzlabo dzimumšūnu, proti olšūnu un spermatozoīdu kvalitāti jo polinepiesātināto taukskābju savienojumi veido šūnu un šūnu sastāvdaļu membrānas. Spermatozoīdi veidojas trīs mēnešu laikā, tāpēc vitamīnus, kā arī Omega-3 taukskābes spermas kvalitātes uzlabošanai nepieciešams lietot vismaz 90 dienas. Diemžēl līdz ar vecumu olšūnu kvalitāte pasliktinās, tāpēc, ja sieviete plāno bērniņu pēc 35 gadiem, divus līdz trīs mēnešus pirms grūtniecības ļoti svarīgi uzturā lietot visus nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus, un, ja vajadzīgs, arī medikamentus, kas uzlabo šūnu kvalitāti. Pierādīts, ka, lietojot Omega-3, saīsinās laiks līdz bērniņa ieņemšanai, pateicoties arī to labvēlīgajai ietekmei uz abu partneru libido. Ja tomēr neizdodas palikt stāvoklī pašu spēkiem un plānota medicīniska apaugļošana, Omega-3 lietošana pirms procedūras palielina grūtniecības iestāšanās un vesela bērna piedzimšanas iespēju. Lai samazinātu nopietnu komplikāciju riskus grūtniecības laikā, pirms tās iestāšanās, sievietēm ar lieko svaru, metabolo sindromu, insulinrezistenci, policistisko olnīcu sindromu, paaugstinātu asinsspiedienu un cukura diabētu, īpaši svarīgi normalizēt “labo”, proti, polinepiesātināto Omega-3 taukskābju indeksu. 

Topošās māmiņas organismā Omega 3 taukskābes, it īpaši DHS, līdz auglim transportē caur placentu, tāpēc tas ietekmē arī gaidāmā bērniņa veselību. Omega-3 ir svarīgas augļa centrālās nervu sistēmas, galvas smadzeņu un tīklenes attīstībai, veicina augļa augšanu, kognitīvo attīstību, kā arī  mammai samazina pēcdzemdību depresijas attīstības risku. Pierādīts, ka pietiekams nodrošinājums ar omega-3 grūtniecības laikā samazina bērna alerģiju un atopiju biežumu, zīdaiņi kopumā ir mierīgāki un tiem ir labāks miegs.

Priekšlaicīgas dzemdības grūtniecības laikā ir viena no nopietnākām komplikācijām. Tas ir galvenais nāves iemesls jaundzimušajiem un bērniem līdz piecu gadu vecumam. Neiznēsātiem bērniem dzīves laikā palielinās dažādu veselības problēmu riski, piemēram, redzes traucējumi, mācīšanās grūtības, aizkavēta attīstība un tā tālāk. Vairākos pētījumos konstatēts, ka, grūtniecības laikā palielinot Omega-3 uzņemšanu, būtiski var samazināt riskus bērniņam piedzimt pirms 34. grūtniecības nedēļas, kā arī zema dzimšanas svara riskus.

Zīdaiņi Omega-3 saņem ar mātes pienu, ja vien mātei pašai tas ir pietiekamā daudzumā. Pētījumi liecina, ka zīdīšanas laikā Omega-3 taukskābes, īpaši DHS, veicina jaundzimušo smadzeņu attīstību, uzlabo kognitīvās spējas un imunitātes veidošanos, kā arī turpmākajā dzīvē samazina autiska spektra patololoģiju, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma, cukura diabēta, sirds-asinsvadu slimību un bronhiālas astmas attīstības riskus. Bērnam DHS koncentrācija smadzenēs pirmo sešu mēnešu laikā paaugstinās par 39%. Pirmā dzīves gada laikā, kad smadzeņu attīstība ir visintensīvākā, DHS koncentrācija ir pieckārt augstāka, nekā tālākās dzīves laikā. Īpaši svarīgi saņemt pietiekami daudz Omega-3 priekšlaicīgi dzimušajiem bērniņiem.

Jāatceras, ka Omega 3 taukskābes nedrīksti pārdozēt, jo tās var veicināt grūtniecības ieilgšanu, pārāk lielu bērna dzimšanas svaru un ar to saistītos sarežģījumus, kā arī palielināt asiņošanas risku.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada novembra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!