Neiropātijas arodveselības skatījumā

Arodveselības nodaļas gūst arvien lielāku popularitāti un lomu veselības centru vidū kā vietas, kur vieglāk, ātrāk un efektīvāk sastapt ārstus, kas apskatīs un dos vērtējumu nodarbinātajam, kura darbs saistīts ar risku veselībai.*

* Darbavieta ir noteikusi riska punktus atbilstoši Ministru kabineta 27.11.2001. noteikumiem Nr.494 Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm.

Pašlaik ir grūti sastapt cilvēku, kurš darbspējīgā vecumā nebūtu saskāries ar arodveselības speciālistiem, arodārstu. Stājoties darba attiecībās, nereti vajadzīga veselības pārbaude, kuras laikā jāapmeklē neirologs, otolaringologs, arodveselības ārsts, acu ārsts, jāveic asins analīzes, rentgenizmeklējums, iespējams, arī elektrokardiogrāfija.

Vienā teikumā var teikt, ka šāda izmeklēšana, kur vienuviet var konsultēties ar daudziem medicīnā strādājošiem speciālistiem, ir ļoti nepieciešama un pareiza. Šādā veidā īsā laika sprīdī skrīninga režīmā tiek atklātas, izslēgtas un apstiprinātas daudzas slimības un, kas sevišķi svarīgi, – bieži vien sākuma stadijā.

Neirologa kompetencē ir ieraudzīt, atpazīt vai izslēgt arī tādu slimību kā neiropātiju.

Neiropātiju dažādība

Vispārējā nozīmē neiropātija ir bez iekaisuma, ilgstoša bojājuma rezultātā radies nerva vadītspējas traucējums. Atkarībā no bojājuma veida, tā atrašanās vietas ķermenī un rašanās iemesla klasificē neiropātiju veidus. Diagnoze neiropātija nozīmē nerva apvalka ilgstošu bojājumu vienā vai vairākos nervos visā ķermenī vai arī konkrētā vietā atrodošos vairāku nervu bojājumu. Bojājumu var izraisīti infekcija, toksiska ietekme – arī cukura daļējas sabrukšanas produktu ietekme cukura diabēta gadījumā, gan dzīvsudrabs, gan apreibinošās vielas un to blakusprodukti. Iemesls var būt arī kādas ķermeņa daļas saspiešana (kompresija) vai trauma. Visbiežāk šāds bojājums skar elkoņa locītavas, rokas, kājas. Neiropātija var būt arī vibrācijas izraisīta. Diezgan bieži neiropātijas rašanos provocē artrīti, spondiloze, nieru un/vai aknu darbības traucējumi.

Pacienta sūdzības var būt dažādas, bet pārsvarā pacients jūt salšanu, tirpšanu, jušanas traucējumus – ne vienmēr tā samazinās, iespējams arī pārlieku liels jutīgums, līdz pat sāpju stāvoklim. Bieži mēdz būt smeldzošas, zobu sāpēm līdzīgas neiropātiskas sāpes. Dažreiz sāpes ir, bet nav tik izteiktas, un cilvēks ar tām aprod. Sāpju sajūta var būt samazināta, un tāpēc, sāpju slieksnim krītoties, var gūt apdegumus, traumas, kuru laikā nejūt traumējošo momentu. Tas var izraisīt bīstamākus, dziļākus bojājumus, jo aizsardzības funkcija – atraut ķermeņa daļu no sāpes radošā vai karstuma avota – izpaliek.

Diagnostika

Būtiski ir izmeklējumi un testi, ko ārsts izmanto, apskatot klientu. Visbiežāk veicamie ir vibrācijas, aukstuma testi. Var gadīties, ka kādos īpašos gadījumos ārsts, lai izprastu situāciju, var izvēlēties ožas testu, kā arī var palūgt saspiest ierīci – dinamometru.

Noderīgi ir tas, ka klients nezina šo vienkāršo testu kritērijus, tāpēc testu rezultāti ir objektīvi un ticami. Tas palīdz vieglāk novērtēt bojājuma smagumu.

Uzreiz jāteic, ka neiropātijas nav biežas arodveselības ārsta ikdienas darbā. Par tām vairāk jāsatraucas konkrētu darba nozaru darba devējiem, kā arī biežāk ar tām saskaras ārsti specializētajā nodaļā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

Tāpēc arī tad, ja ārsts atklāj, ka ir neiropātija, pacientam nav jāsatraucas par to, ka arodārsts vai neirologs aizliegs strādāt konkrētajā specialitātē.

Bieži, konsultējoties ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas arodveselības nodaļas speciālistiem vai ģimenes ārstu, kam arodveselības ārsts lūdz sniegt ziņas par konkrēto klientu, varam laikus noteikt diagnozi, kas nozīmē arī kaitīgo veselības faktoru iedarbības ierobežošanu.

Tiek noteikti ieteikumi darba devējam, atsevišķos gadījumos tiek izskatīts jautājums par veselībai kaitīgās iedarbības neatgriezeniskām sekām, un tas nozīmē – invaliditātes piešķiršanu.

Profilaktiski pasākumi

Vēl pirms radies nerva bojājums, jāveic profilaktiski pasākumi. Profilakse balstīta uz kairinātāja likvidēšanu, apasiņošanas uzlabošanu, vielmaiņas atjaunošanu. Bieži nozīmē fizikālās terapijas metodes, procedūras. Jāpievērš uzmanība paasinājumu novēršanai.

Profilakse paredz arī katra indivīda rūpes par savu veselību. Veselīgs dzīvesveids, regulāras fiziskās nodarbes, kas domātas visam ķermenim, tostarp pastaigas, palīdz apasiņot visas ķermeņa daļas, īpaši kājas. Jācenšas sevi sargāt no apdegumiem, traumām, mazgājoties jāapskata visas ķermeņa daļas.

Ērti apavi, darba cimdi, ērtas darba virsmas ir darba devēja un darbinieka kopējās sadarbības rezultāts.

Arodveselības nodaļa ir ļoti ērts risinājums gan pašiem ārstiem, gan medicīnas iestādei, risinot apkalpošanas kvalitātes jautājumu. Klients tiek apkalpots ļoti ātri, un, ja nav veselības problēmu, atbilde tiek saņemta 40–50 minūšu laikā. Turklāt tiek nodrošināta tieša saziņa ar darba devēju. Ja klients piekrīt, viņš atstāj savas koordinātas, un saziņa ar klientu ir tiešā režīmā.

Turklāt nodaļas kompetencē ir izbraukumu plānošana, kad medicīnas personāls ierodas uzņēmumā pie klienta obligātās veselības pārbaudes veikšanai īpaši tam paredzētās telpās.

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada oktobra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots