Nabas trūce bērnam

Neilgi pēc tam, kad jaundzimušajam ir nodalījusies nabas saites atlieka un nabiņas brūce sadzijusi, kā izvelvējums nabas rajonā mēdz parādīties nabas trūce, kas satrauc vecākus un liek steigties pēc palīdzības pie ģimenes ārsta vai ķirurga. Vienīgais centrs mūsu valstī, kas nodarbojas ar bērnu slimībām un bērnu ķirurģijas problēmu risināšanu, ir Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. Uz sarunu aicinājām Bērnu slimnīcas ārsti, bērnu ķirurģi ASTRU ZVIEDRI, lūdzot sniegt atbildes uz vecākiem aktuālo jautājumu, no kā bērnam trūce radusies un kā šī problēma risināma.

Kādēļ trūce rodas

Par nabas trūci dēvē mīksto audu defektu nabas rajonā, kas klāts ar vēderplēvi un ādu. Defekts veidojas vietā, kur pakāpeniski slēdzas nabassaites elementi, caur kuriem auglim, atrodoties mātes vēderā, notikusi vielmaiņa ar placentu. Bērnam piedzimstot, nabassaites elementi – artērijas, vēna, gremošanas un urīnizvadceļu atlieka – turpmākai bērna attīstībai nav nepieciešami, tādēļ tie slēdzas, salīp, pārvēršas par saistaudiem, kas aizpilda caurumiņu jeb nabas gredzenu (tā saukto aponeirozes defektu) starp vēdera preses jeb taisnā muskuļa savienošanās vietu tieši pa viduslīniju vēdera priekšējā sienā.

Ņemot vērā katra bērna individuālo organisma dzīšanas jeb saistaudu reģenerācijas mehānismu, atkarīgs, vai izveidosies trūce nabas rajonā vai defekts slēgsies spontāni. Kāpēc vienam mazulim tā veidojas, bet citam ne, ir jautājums, uz kuru nav zinātniski rasta atbilde. Protams, ir izpētīts šīs patoloģijas biežums – laikā dzimušiem bērniem nabas trūce var būt līdz pat 20%, savukārt priekšlaikus dzimušiem bērniem (īpaši tiem, kas dzimuši ar svaru, kas mazāks par 1,5 kg) vēl biežāk.

Kādos gadījumos jāoperē

Nabas trūces operācija noteikti nav tā operācija, ar kuru būtu ļoti jāsteidzas (ja vien nav pazīmju par trūces iesprūšanu). Aptuveni 75% gadījumu nabas trūces spontāni slēdzas līdz divu gadu vecumam (ir publicēti dati, kas liecina, ka gada laikā trūce spontāni slēdzas 90% gadījumu), tāpat ir pētījumi, kas pierāda, ka puse no trūcēm spontāni var slēgties līdz pat 11 gadu vecumam, tāpēc nereti vecākiem iesakām nogaidīt līdz skolas vecumam un tad, ja trūce ierobežo fiziskas aktivitātes, piedāvājam to ķirurģiski koriģēt.

Ārsts un arī vecāki paši var novērtēt nabas gredzena jeb nabas trūces vārtu izmēru. Nabas defekta jeb trūces vārtu izmēru pārbauda, bērnam atrodoties mierā, guļus stāvoklī, mēģinot ar rādītājpirkstu nabas ādas krociņu iespiest dziļāk, sajūtot nabas gredzenu – vietu, kur pirksts iekrīt. Šis gredzens jeb aponeirozes defekts ir trūces vārti, un, izmērot tā diametru, ārsts var spriest, vai konkrētajā vecumā tas ir norma vai patoloģija.

Ja, piemēram, novērojam, ka pēc 2–3 gadu vecuma defekts nav slēdzies un tā diametrs ir lielāks par 1,5–2 cm, tad ģimenes ārstam ir vērts šo pacientu sūtīt pie ķirurga, kas izvērtēs ķirurģiskas korekcijas nepieciešamību.

Kādas pazīmes nedrīkst palaist garām

Nabas trūce, līdzīgi kā jebkura cita trūce, var iesprūst, un šajā brīdī situācija kļūst neatliekama, jo var ciest iekšējie orgāni (biežāk zarnas) un vēdera dobumā var rasties katastrofa.

Nabas trūcēm sprūšanas epizodes ir novērotas ļoti reti: aptuveni 0,2% no visām nabas trūcēm. Biežāk sprūst tās, kas ir mazākas par 1,5 cm izmērā, tātad ar šauriem trūces vārtiem, bet ar lielu trūces maisu, kurā var ielīst zarnu cilpas vai lielā taukplēve. Ja šie elementi ir nonākuši trūces vārtos, bet paši nespēj atgriezties atpakaļ vēdera dobumā, tad šādu stāvokli traktē kā trūces iesprūšanu. Rezultātā veidojas dzīvību apdraudošs stāvoklis, proti, pārtraucas asins apgāde iesprūdušajā orgānā – zarnu cilpā vai taukplēvē, kas noved pie zarnu plīšanas un nopietnas vēdera dobuma infekcijas.

Tātad mirklī, kad bērna vecāki pamana, ka nabas rajonā zem nabas ādas krokas ir veidojums, kas ir ciets, tūskains, apsārtis, sāpīgs un nekustīgs, varbūt pat viegli iezilgans, pēc palīdzības jāvēršas steidzīgi – lai pirmo 2–6 stundu laikā varētu mazajam pacientam palīdzēt laikus likvidēt patoloģisko stāvokli (iespējams, veiktu neatliekamu operāciju). Kā notiek operācija, ko darīt, ja nabiņa sulo ka arī mītus un patiesību par trūces veidošanos lasi žurnāla "ārsts.lv" jūlija numurā!

RITA TURKINA sarunā ar bērnu ķirurģi ASTRU ZVIEDRI