Māris Pļaviņš: Vai sirds un nieres iet roku rokā?

Ļoti daudz Ikdienas sarunās pieminam sirdi: sirds sāp tiešā un pārnestā nozīmē, sirds dauzās, kūleņo, sitās, plandās, mirdz, pārlec un sažņaudzās. Sirds kāpj pa muti ārā. Par nierēm runā maz, ja nu vienīgi „dzīvo kā niere pa taukiem”.  Dažreiz nieres klejo un noslīd.

Bieži pacientiem un jaunajiem ārstiem rezidentiem jautāju: kā latviski sauc nieres. Cilvēki apmulst: “Nu kā  - nieres.” Atbildu: „Bet tas taču ģermānisms. Vai tad latviešiem nav sava vārda?”  Tikai varbūt viens no simta zina teikt: „Īksti vai īksts un īkstis.” Tā teikts arī J. Endzelīna vārdnīcā. Latgaliešiem ir eiksts un lietuviešiem inkstas. Lietuvieši gan ikdienā, gan sarunu valodā daudz biežāk lieto šo savu nieru vārdu inkstas un to zin katrs lietuvietis. Izcilais latviešu internists un nieru ārsts (nefrologs) profesors Ilmārs Lazovskis (1931-2003) dažreiz ārstiem jautāja: “Kā nierakmeņu slimība būtu latviski?” un pats arī atbildēja: “Īkstu zvirgzdu sērga.”

No šī vārda radies arī pasaku tēls – princese īkstīte - tātad pākstīte. Nu jau katram paliek skaidrs – nieru forma tiešām atgādina zirņu un pupu pākstis. Tātad nieres ir mazliet noslēpumainas, klusas un čaklas “rokdarbnieces”,  kas nezin atpūtu ne dienu, ne nakti. Nieres ir neuzkrītošas, reti sāp un par sevi īpaši neliek manīt.

Kas kopīgs “mēmajām” nierēm  un skaļajai “dauzoņai” sirdij?

Atklājas, ka nieres un sirds ir daudz ciešāk viena ar otru saistītas nekā sākumā varētu šķist. Sirds atbild par nieru asinsriti, bet nieres sargā sirdi no pārslodzes, nodrošinot nepārtrauktu šķidruma izdali. Cilvēka asinis diennaktī cauri nierēm izplūst vismaz 300 reižu un tie ir 1200 līdz 1800 litri. Ja niķojas sirds, nieru asinsplūsma neglābjami krītas un nieres nespēj veikt savu ūdens un sāļu izdales funkciju, turpretim nieru mazspēja negatīvi ietekmēs sirds darbu. Sirds vājums un ritma traucējumi samazinās nieru asinsriti, nieru kamoliņos kritīsies asins filtrācijas ātrums un skābekļa piegāde. Attiecīgi nieres nevarēs strādāt kā ierasts: tās izdalīs mazāk sāļu, šlakvielu un urīna. Klasisks piemērs ir tā sauktais kardiorenālais sindroms ar akūtu sirds mazspēju smaga miokarda infarkta vai sirds ritma traucējumu dēļ. Savukārt nieru vājums liks asinsvadiem un sirds vārstulēm ātrāk pārkaļķoties, veicinās sirds ritma traucējumus. Te veidosies apburtais loks, ko būs grūti pārcirst. Nieres un sirdi negatīvi ietekmēs augsts asinsspiediens, holesterīns un cukura diabēts. Tātad ļoti svarīgi ir normalizēt asinsspiedienu un holesterīnu, kā arī  cukura diabēta pacientiem pēc iespējas labāk kontrolēt glikozes koncentrāciju asinīs.

Nieres –  svarīgs filtrācijas un izdales orgāns

Lielākoties cilvēkam ir divas nieres, kas atrodas zem krūšu kurvja abās pusēs mugurkaulam. Nieres visbiežāk ir 9 līdz 12 centimetrus garas un līdz 7 centimetriem platas pākšaugu pāksts formā un sver tikai 120 līdz 150 gramu. Nieres ietver kapsula un tauku spilvens, kas līdz ar vecumu pieaug. No aortas pa nieru artērijām, kas sazorojas sīkākos zaros, nierēs ieplūst asinis. Katrā nierē ir vismaz miljons asinsvadu kamoliņu, kur filtrējas asinis, nieru kanāliņos veidojas un koncentrējas urīns, urīnā nokļūst organismam kaitīgās un nevajadzīgās vielas. Citiem vārdiem sakot, organisms no tām atbrīvojas un atindējas. Katru minūti urīnpūslī pa pilienam vien ieplūst mililitrs urīna, 24 stundās būs vismaz kāds pusotrs litrs. Bet nierēm nav tikai izdales funkcija vien. Nieres regulē asinsspiedienu, organisma sāļu un šķidruma, un skābju-sārmu līdzsvaru. Nieres ražo hormonus – eritropoetīnu un renīnu, kopā ar aknām padara aktīvu ādā sintezēto D vitamīnu. Eritropoetīns ir atbildīgs par sarkano asinsķermenīšu sintēzi kaulu smadzenēs.

Kā agrīni atklāt nieru bojājumu un mazspēju

Pat 70% abu nieru audu zaudējums pacientam bieži paliek nepamanīts. Cilvēks pats nekad nesajūt nieru iespējamo bojājumu, viņš var subjektīvi justies pilnīgi vesels vai arī kādas pazīmes un aizdomas var saistīt ar citām slimībām, neapzinoties nieru veselības īsto stāvokli. Tāpēc ir tik svarīgi pēc iespējas ātrāk atklāt nieru patieso veselību. Tas vienlīdz svarīgi ir pašām nierēm un arī sirdij. Te nepalīdzēs iespējamas sāpes jostas apvidū, jo nierēm nav sāpju inervācijas. Tad drīzāk pie vainas būs mugurkauls, diska trūce vai muguras smadzeņu saknīšu nospiedums.

Nieru veselības ābecīti var iekļaut vienkāršā burtu kodā - 2xADGH. Ko nozīmē šis kods?

A – albumīns urīnā (mikroalbumīnūrija)

A – arteriālais asinsspiediens (hipertensija)

D – Diabēts (cukura diabēts)

G – Glomerulārās filtrācijas ātrums (GFĀ)

H – Holesterīns (hiperholisterīnēmija)

Mikroalbumīnūrija

Mikroalbumīnu virs 30 miligramiem apzīmē ar terminu “mikroalbumīnūrija”. Te talkā varētu nākt ļoti vienkāršs strēmeles tests, pietiek iemērkt papīra strēmelīti rīta urīna porcijā un pavērot krāsu izmaiņas. Īpaša uzmanība nieru veselībai jāpievērš cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kardiovaskulārām slimībām, cukura diabētu, pacientiem ar nieru slimību anamnēzē. Šeit talkā varētu nākt Gulbja laboratorijas iniciatīva - līdz gada beigām katram interesentam dot iespēju veikt urīna mikroalbumīna testu, saņemot par velti teststrēmeli un lietošanas instrukciju jebkurā Gulbja laboratorijas filiālē.

Arteriālais asinsspiediens

Aptuveni 90% hroniskās nieru slimības pacientu ir hipertensija. Neārstējot to, GFĀ var samazināties pat par 10 līdz 15 mililitriem gadā. No hipertensijas neglābjami cietīs asinsvadi un sirds muskulis. Mūsdienās divi galvenie nieru kaitnieki ir 2. tipa cukura diabēts un hipertensija. Blakus diabētam hipertensija ir starp diviem visbiežākajiem nieru bojājuma iemesliem.

Diabēts  

2.tipa cukura diabēts kļuvis par 21.gadsimta kluso epidēmiju. Aptaukošanās un liekais svars, metabolais sindroms, mazkustīgums un negausīgums ēšanā ir galvenie šīs slimības veicinošie faktori. Jau ar 10 gadu diabēta stāžu jārēķinās ar zināmu nieru bojājumu un glomerulārās filtrācijas ātruma kritumu. Rūpīga cukura kontrole asinīs kaitējumu nierēm, sirdij un asinsvadiem, protams, ierobežos, bet vislabākā labas veselības un ilga mūža formula ir kustības, veselīgs dzīvesveids, labs garastāvoklis un mērenība uzturā, kas kaut kādā veidā palīdz pret daudzām kaitēm.

Glomerulārās filtrācijas ātrums (GFĀ)

Nieru darbību labi atspoguļo kreatinīna koncentrācija asinīs, kas katram pacientam ir relatīvi pastāvīga. Kreatinīna līmenis maz atkarīgs no diētas un citiem ārpusnieru faktoriem. Ja kreatinīns zināms, tad ar īpašu kalkulatoru nav grūti izrēķināt arī GFĀ, kas veselam cilvēkam svārstās no 90 līdz 120 mililitriem minūtē. Kopš 2002. gada pēc ASV Nieru fonda ierosinājuma ieviests hroniskas nieru slimības jēdziens un pēc tās smaguma pakāpes piecu stadiju iedalījums. Svarīgi novērtēt GFĀ gada vidējo kritumu, tad gan būs nepieciešami vismaz divu – trīs gadu regulāri mērījumi. Nav nepieciešams analīzes nodot katru mēnesi, pilnīgi pietiks ar vienu vai diviem mērījumiem gadā. Lielākoties GFĀ no gada uz gadu nedaudz svārstās. Trauksme būtu jāceļ, kad GFĀ strauji krīt par 8  līdz 12 un vairāk mililitriem minūtē gadā.

Holesterīns

Hiperholisterīnēmija veicina asins sieniņu sabiezināšanos un nogulsnējumus, pangu veidošanos un asinsvadu atvēruma sašaurināšanos sirds vainagartērijās un nieru artērijās. Te vēl jāpieskaita smēķēšanas posta darbs.

Visi minētie nieru veselības ābecītē uzskaitītie riska faktori vienlaikus apdraud gan sirdi, gan nieres. Savlaicīgi pamanot minētās pazīmes, pozitīvi ietekmējot nelabvēlīgos faktorus, pasargāsim abus šos orgānus. GFĀ kritums zem 60 mililitriem minūtē jeb 3.pakāpes hroniska nieru slimība līdz ar citiem sirds išēmiskās slimības riska faktoriem pati par sevi kļūst par vienu no galvenajiem sirds veselības apdraudējumiem.

Kā apturēt nieru mazspējas progresēšanu?

Priecē, ka rodas jaunas zāles un jaunas iespējas ārstēt nieru slimības. Īpaši diabēta slimniekiem ir piemēroti SGLT-2 inhibitori (nātrija – glikozes kotransportvielas-2 inhibitori) jeb gliflozīni–jauna preparātu klase, kas varētu vēl vairāk kavēt nieru slimības attīstību. Minētie medikamenti varētu ķert kādus trīs zaķus uzreiz – tie palīdz diabēta, nieru un sirds slimniekiem. Sākotnēji šīs zāles bija domātas tikai cukura līmeņa samazināšanai asinīs, veicinot pavairotu cukura koncentrāciju urīnā. Tad atklājās, ka pacienti, kuri lietoja jaunās zāles, mazāk cieta arī no sirds mazspējas un ritma traucējumiem. Vairākos pēdējos pētījumos noskaidrots, ka, lietojot šos preparātus, arī mirstība no dažādiem sirds notikumiem ir salīdzinoši mazāka, kā arī nieru mazspēja progresē lēnāk. Šobrīd minēto preparātu lietošana ieteikta gan sirds, gan nieru mazspējas terapijā arī bez cukura diabēta klātbūtnes. Tikai jārēķinās, ka Latvijā šie preparāti valsts kompensēti pagaidām ir tikai diabēta un sirds mazspējas slimniekiem, visiem citiem jāpērk pašiem. Mēneša deva tomēr maksās ap 50 eiro un zāles būs jālieto vismaz divus – trīs gadus.

Protams, visvienkāršāk būtu iedzert pāris tabletīšu vairāk, kas nierēm liktu „tecēt” ātrāk. Diemžēl tādu zāļu ārstu rīcībā vēl nav. Tomēr, kontrolējot asinsspiedienu, holesterīnu, cukuru un glomeruiārās filtrācijas ātrumu, pēc nepieciešamības, papildus saņemot kalciju, dzelzi un aktīvo D vitamīnu, hronisko nieru slimību iespējams iegrožot.

Arī pacients var pats par sevi parūpēties. Nesmēķēt, ierobežot alkohola patēriņu, ēst veselīgāk, lietot mazāk sāls, tauku un saldumu, vērot svaru, vairāk kustēties un sportot.

Veselīgs dzīves veids liks sirdij pukstēt drošāk un nierēm ritēt pilnvērtīgi, un abām  roku rokā tecēt veselīga un ilga mūža vārdā. Tad cilvēka vidējais dzīves ilgums tuvosies savam bioloģiskajam maksimumam – 100 un vairāk gadu.

Labu garastāvokli, možu garu un stipru veselību jums visiem, cienījamie žurnāla lasītāji, Jaunajā 2024. gadā!

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada decembra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!