Mājās kopjams slimnieks
Ja no slimnīcas mājās izraksta tuvinieku, kas ilgstoši būs gulošs un kopjams, jāņem vērā, ka ierastais ritms mainīsies visiem mājiniekiem. Par to, kā notiks aprūpe, jāsāk domāt uzreiz, līdzko tuvinieks saslimis, jo katra nepareiza rīcība var izraisīt sekas, kas tālāk darbosies pēc domino principa.
Tā kā gulošam slimniekam ir svarīga aprūpes nepārtrauktība, ar sarūpēto gultasvietu un pretizgulējumu matraci, kas ir obligāts, ja būs jāguļ ilgāk par pāris nedēļām, vien nepietiks, lai izvairītos no izgulējumiem un nezināšanas dēļ neielaistu citas problēmas. Ņem vērā – guloša cilvēka stāvoklis vai poza ir jāmaina ik pa divām stundām – arī naktī! Un, protams, jādara ne tikai tas... Vai to spēsi? Visticamāk, būs vajadzīga palīdzība!
Nosūtījums veselības aprūpei mājās. Profesionālās medicīniskās aprūpes pakalpojums var būt divējāds – valsts finansēta aprūpe un maksas pakalpojums, tāpēc uzreiz svarīgi noskaidrot, kādu palīdzību tuvinieks ar savu diagnozi var saņemt un kas jānodrošina pašiem. Pirms pacienta pārvešanas ir nepieciešams iegūt nosūtījumu veselības aprūpei mājās, jo ir svarīgi, lai medicīnas māsa atnāk jau nākamajā dienā. Nosūtījumā jābūt pamatojumam par aprūpes nepieciešamību, jābūt uzskaitītiem slimniekam vajadzīgie medikamenti, kā arī minētam laikposmam (5–30 dienas), kurā sākotnēji jānodrošina mājas aprūpe. Šo nosūtījumu var iegūt divējādi – saņemt to no ārstējošā ārsta, izrakstoties no slimnīcas, vai arī lūgt nosūtījumu ģimenes ārstam. Atceries – medicīniskajai rehabilitācijai ir cits nosūtījums!
Valsts apmaksāto pacienta veselības aprūpi mājās veiks sertificēta māsa vai feldšeris, un ar to tiks nodrošināts viens apmaksāts mediķa apmeklējums dienā. Ko viņš darīs? Injicēs nepieciešamās zāles, apkops brūces, vajadzības gadījumā pabaros caur zondi, aprūpēs urīna katetru vai citu mākslīgo atveri, kā arī apmācīs to visu darīt tuviniekam. Šādā gadījumā aprūpi atvieglos tas, ka par māsas darbu, izmantotajām šļircēm, pārsienamo materiālu un dezinfekcijas līdzekļiem nebūs jāmaksā. Atkarībā no diagnozes būs jāiegādājas tikai medikamenti, izmantojot valsts noteikto zāļu kompensāciju 50, 75 vai 100 procentu apmērā. Receptes nepieciešamajām zālēm un aprūpes līdzekļiem izrakstīs ģimenes ārsts, kas arī vērtēs, vai veselības aprūpe nepieciešama ilgāk. Gadījumos, ja ar valsts apmaksāto pakalpojumu ir par maz vai ārsts tos vairs neizraksta, par aprūpes pakalpojumiem ir jāmaksā.
Palīgs. Ja slimnieka tuvinieki nespēj uzņemties aprūpi, jāatrod cilvēks, kas spēj palīdzēt. Kopēja likmes mēdz būt ļoti dažādas – sākot no 5 eiro par stundu, bet procedūras viņi veic ļoti dažādas, un arī vienoties var dažādi. Izvēlētais cilvēks var būt aprūpes jautājumos zinošs radinieks, paziņa, ko kāds ieteicis, vai pēc sludinājuma atrasts, taču visos gadījumos tam jābūt uzmanīgam cilvēkam ar pozitīvu attieksmi un spēju veltīt slimniekam nepieciešamo laiku. Protams, svarīgi raudzīties, lai slimnieku nenogurdinātu sveša cilvēka klātbūtne, ko tuvinieki blakus gultai nolikuši vienkārši sēdēšanas dēļ.
Vienam no galvenajiem palīga pienākumiem vajadzētu būt slimnieka grozīšanai. Dienas laikā var slimnieku novietot ne tikai uz vēdera, muguras vai sāniem, bet arī atbalstīt ar spilvenu vai paliktni tā, lai saglabātos 30 grādu leņķis pret gultas virsmu. Ieteicams pat izstrādāt grozīšanas plānu. Jāņem vērā, ka izgulējumu rašanos veicina arī bīdīšana un vilkšana, kas rada savainojuma risku, tāpēc šis ir ļoti svarīgs pienākums. Tikpat svarīgi novērst jebkuru mitrumu – sviedrus, urīnu, brūču izdalījumus, jo mitra āda ir īpaši pakļauta ievainojumiem, un gultā jutīgo ādu var ievainot pat nieka palaga kroka. Ja ir pastiprināta svīšana, vairākas reizes diennaktī jāmaina krekls, pirms tam nosusinot ķermeni. Citi pienākumi jāizrunā aci pret aci. Visu rakstu lasi žurnāla "ārsts.lv" maija numurā.