Maija Bušmane: Zīdaiņu atrašanās ārā aukstā laikā

Bērniņa ienākšana ģimenē ir liels notikums. Īpaši, ja sagaidīts  pirmdzimtais. Mazais brīnums spēj radikāli pārvērst vecāku dzīvi un ieradumus. Ir jāpārkārto līdzšinējais dienas režīms,  jāsaprot, kas patiesi ir prioritārs un no kā uz kādu laiku vajadzēs atteikties.

Protams, galvenais, ar ko turpmāk būs jārēķinās, ir mazuļa ēdināšanas ritms. Visu pārējo nāksies ieplānot barošanas starplaikos.

Sākotnēji mēdz būt gan apjukums, gan šaubas un satraukums. Kā lai tiek ar visu galā? Labi, ja māmiņai tuvumā ir kāds zinātājs, kurš var atbalstīt un palīdzēt saprast, ka šī situācija nav nekas ārkārtējs un ka līdzīgi notiek ar daudziem. Pakāpeniski izdosies apgūt visas nepieciešamās iemaņas, ikdiena kļūs vienkāršāka un paliks tikai pats svarīgākais –  rūpes par mazuli un sevi pašu.

Pastaigas ārpus telpām ir tieši tas, kas ļoti noder ne tikai bērniņam, bet arī mammai. Svaigs gaiss stiprina imunitāti, dod enerģiju, vairo dzīvesprieku un mazina arī stresu.

Kā sagatavoties un kas jāzina, lai vestu mazuli ārā – tas ir viens no jautājumiem, ko vecāki uzdod visbiežāk, tiekoties ar bērnu ārstu pirms dzemdībām. To īpaši svarīgi pārrunāt, ja bērniņa piedzimšana ieplānota gada aukstākajos mēnešos.

Par laika apstākļiem un pastaigu ilgumu

Novērtējot laika apstākļus, jāņem vērā ne tikai āra temperatūras rādījums, bet arī vēja stiprums, virziens un nokrišņi. Salīdzinoši siltākos, bet mitros un vējainos laikapstākļos, ir lielāks risks apsaldēties, nekā aukstākā un sausākā laikā.

Jaundzimušā pirmajā pastaigā vēlamajai temperatūrai nevajadzētu būt zemākai par - 5 °C. Pastaigas ilgums - 15 līdz 30 minūtes. Turpmākās pastaigas var būt jau līdz -10 °C, pakāpeniski paildzinot laiku. Var doties ārā arī vairākas reizes dienā, ja vien to iespējams  saskaņot ar līdzsvarotu ikdienas un ēdināšanas režīmu. Svarīgi, lai pastaigā vedējs jūtas komfortabli, un bērniņš ir saģērbts atbilstoši laika apstākļiem.

No trīs līdz četru mēnešu vecuma zīdaiņus jau var radināt arī pie zemākas gaisa temperatūras un pastaigā doties līdz -15 °C vai pat - 20 °C. Labāk, ja laiks ir saulains un gaiss sauss.

Ir mazuļi, kuri jūtas lieliski ziemas pastaigā un noguļ ratiņos līdz pat nākošai ēdienreizei.

Par ģērbšanu

Lielākoties pirmo reizi bērniņu uz īsu brīdi izved ārā, dodoties mājās no dzemdību nodaļas. Tad labākā izvēle ir kombinezons – maiss. Svarīgi, lai apģērbs netraucē piesprādzēšanu mašīnas sēdeklīti. Mazuļiem, kuri vēl nesēž, bet pastaigas laikā guļ, arī ieteicams izvēlēties tādus biezos apģērbus, kuros rociņas var atstāt piekļautas ķermenim, nevis ievilktas piedurknēs.

Bērniņiem, kuri jau sēž ratos, ir vieglāk apģērbjami un kustīgāki, pastaigas laikā piemērotāks būs biezais apģērbs, kur rokas  ievilktas piedurknēs.

Mazuļu ģērbšanā joprojām noderīgs ir sensenais padoms - jāģērbj tikai vienu kārtu vairāk, nekā uzvilkts pieaugušajiem. Pārlieku biezi saģērbts bērns var pārkarst, kas vairāk veicina saaukstēšanos nekā atdzišana.

Jāievēro sīpoliņa (vairāku kārtu) princips, jo nozīme ir gaisa slānītim, kas veidojas starp apģērba kārtām. Gaiss sasilst un nodrošina nepieciešamo termoizolāciju.

Mazuļa ziemas apģērba komplekts

  • Krekliņš ar garām piedurknēm vai bodijs. Apģērbam, kas ir tiešā saskarē ar bērna ādu, jābūt no dabīgiem materiāliem – kokvilnas vai trikotāžas.
  • Rāpulītis. Vēlams, lai tas būtu viegli uzvelkams un aizdarināms, jo pirms pastaigas noteikti jānomaina autiņbiksītes.
  • Zeķītes. Veikalos pieejamas ļoti vilinošas, ar interesantiem zīmējumiem rotātas, elastīga materiāla zeķītes, kas diemžēl atstāj nospiedumus uz kājiņām, tādējādi ierobežo asinsrites plūsmu un veicina atdzišanu. Tāpēc uz plikām pēdiņām vai virs rāpulīša vislabāk vilkt vienkāršas adītas vilnas zeķītes.
  • Divas cepurītes – plānāka un virs tās –  biezāka, vai arī, viena cepurīte ar oderīti. Zīdainītim, kurš ratos jau sēž, veiksmīgs risinājums ir cepurīte kopā ar apkakles pagarinājumu (ķivercepure).
  • Silta jaciņa un bikses. Labi noderēs adījumi.
  • Ziemas termo kombinezons. Pērkot kombinezonu, noskaidrojiet, vai tas „elpo” un ir mitrumu necaurlaidīgs. Jāpievērš uzmanība norādēm par tā pildījuma sastāvu un temperatūras izturību. Ir iespējams iegādāties apvienoto kombinezonu, ko pavisam vienkārši var pārvērst par kombinezonu - maisu vai arī par kombinezonu, kur var ievilkt katru kāju savā bikšu starā. Būtiski tas ir bērniem, kuri jau aktīvi kustas. Drēbēm nekādā gadījumā nevajadzētu traucēt mazuļa kustībām. Izmantojot ziemas pastaigām slingu vai ergonomisko somu, biezais kombinezons nederēs. Var izmantot adītos vai flīsa kombinezonus un nēsāt mazuli zem savām - atbilstoša izmēra virsdrēbēm.
  • Zābaciņi. Vajadzīgi tikai tad, kad bērniņš jau sēž un ir izaudzis no kombinezona ar slēgtajām pēdām.
  • Šalle vajadzīga tiem bērniem, kuri pastaigas laikā atrodas vertikālā stāvokli – sēž ratos, sāk staigāt. Taču tā nedrīkst būt bieza un žņaudzoša.
  • Cimdiņi. Nevajag, ja rokas nosegtas zem kopējām ziemas virsdrēbēm.

Pastaigām ziemas apstākļos ļoti labi noder ratos ieliekams guļammaiss, vislabāk no aitādas, jo tas ir dabisks materiāls un spēj uzturēt siltumu, pat ja ārā ir mīnus 25 grādi. Guļammaisa vietā ratiņu siltināšanai un bērniņa pārklāšanai var izmantot arī sedziņu. Guļammaiss vai sedziņa būs papildu apģērba kārta, kādas nav pieaugušajiem.

Par mazuļa ādas aizsardzību.

Jāņem vērā, ka jaundzimušajiem un zīdainīšiem sejas ādiņa ir ļoti maiga un jutīga. 

Pirms iešanas ārā nevajag mazgāt sejiņu ar ūdeni, jo aukstumā tas var veicināt apsaldējumu rašanos.  Dodoties ilgākās, aptuveni 30 minūtes garās pastaigās, iepriekš uz sejiņas jāuzklāj aizsargkrēms, lai tas pagūtu uzsūkties. Iegādājoties krēmu, jāpievērš uzmanība norādei, vai tas paredzēts aizsardzībai pret aukstumu bērniem. Svarīgi, lai krēms būtu pēc iespējas treknāks, nesaturētu mākslīgās krāsvielas un aromātvielas.

Nevajadzētu aizmirst arī par lūpu saudzēšanu, ieziežot tās ar ziemai paredzētu higiēnisko lūpu zīmuli, ko droši var pasmērēt arī zem deguna. Tas būs noderīgi arī tad, ja bērniņš ārā nevar iztikt bez māneklīša. Ja uz sejas ap muti mazajam paliek nospiedums no māneklīša, tad labāk izvēlēties tādu, kas nav tik blīvi piespiests sejai, un kad bērniņš aizmidzis, māneklīti no mutes labāk izņemt.

Nesieniet šalli ap mazuļa mutīti, viņa sejiņa kļūs mitra un var rasties ādas kairinājuma pazīmes.

Pārbaudiet, kā mazulis jūtas

Lai noteiktu, vai mazulim nav par karstu vai aukstu, ar siltām rokām jāpatausta viņa muguriņa un kakla skausta daļa. Ja šīs ķermeņa daļas nav aukstas, vai miklas, tad viss kārtībā. Vēss deguntiņš vai sārti vaidziņi vēl nav atdzišanas pazīmes. Maziem bērniem nav izteiktas svīšanas, tāpēc par to, vai viņam nav par karstu, var liecināt sasārtusi sejas āda. Ja mazajam ir sarkans deguns – tā ir pazīme, ka bērnam ir auksti un vajadzētu doties iekšā.

Galvenais kritērijs – bērna uzvedība. Ja mazulis raud un nav nomierināms, ar steigu jādodas mājās.

Pēc pastaigas āra drēbes jānoģērbj pakāpeniski. Ja bērns pastaigas laikā ir labi gulējis, bet, noģērbjot šķiet vēsāks, nekas īpašs nav jādara – mazulis nav jāmasē vai jāliek siltā ūdenī. Pietiks, ja piekļausiet viņu sev klāt un sasildīsiet ar sava ķermeņa siltumu. Šādā situācijā vecākiem būtu jāizvērtē, vai pastaiga nebija par ilgu, vai zīdainis nebija apģērbts par plānu.

Vēl daži padomi.

  • Braucot ar auto, lai izvairītos no sakaršanas, salonā jānoregulē vēsāka temperatūra vai bērnam jānovelk kāda apģērba kārta.
  • Apģērbam, zābaciņiem jābūt ērtiem. Tie nedrīkst būt par mazu.
  • Baidoties no aukstuma, svarīgi blīvi neaizklāt ratiņu kulbu, lai bērnam nebūtu kavēta svaigā gaisa padeve.

Pirmās pastaigu reizes vecākiem ir kā mācību stundas. To rezultātā katrā ģimenē izveidojas sava labā pieredze. Ja ir šaubas par laika apstākļiem, laukā iešanu labāk uz pāris dienām atlikt. Drošības sajūta un pārliecība nāks ar laiku. Kad mazulis labāk iepazīts, ir noprotams, kādā apģērbā viņš jūtas vislabāk un kāds pastaigu biežums un ilgums viņam būs piemērotāks.

Ziemas laikā dodieties ar mazuļiem svaigā gaisā, cik bieži vien iespējams, bet, lūdzu, neapmeklējiet publiskas vietas, kur drūzmējas cilvēki. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad dzīvojam COVID 19 vīrusa pandēmijas apstākļos un tuvojas ikgadējais Gripas vīrusa uzliesmojums.

Sargāsim savus mīļos un palīdzēsim viņiem būt veseliem!

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada janvāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!