Limfostāze pēc krūts operācijas
Limfostāze jeb limfātiskā tūska ir limfas atteces traucējumu izpausme. Tā ir hroniska, lēni progresējoša slimība, kuru nevar pilnībā izārstēt. Visbiežāk limfostāze attīstās pacientēm pēc krūts vēža operācijas. Limfostāzi var izraisīt arī citi iemesli, piemēram, iedzimti limfas atteces traucējumi.
Lai izprastu slimības būtību, jāatgādina, kas ir limfa un kādēļ tā nepieciešama. Limfa ir dzeltenīgs, caurspīdīgs šķidrums, kas veidojas no starpšūnu telpā atrodošā šķidruma, tam nonākot limfvados. Limfas sastāvs ir līdzīgs asinīm. Tā satur ūdeni, olbaltumus, taukskābes, sāļus, baltās asins šūnas jeb leikocītus, mikroorganismus, vielmaiņas gala produktus. No šūnstarpām šis šķidrums iekļūst vismazākajos limfkapilāros un tālāk limfvados, kuri savienojoties, veido arvien lielākus limfvadus. No pašiem lielākajiem limfvadiem limfa ieplūst augšējā dobajā vēnā. Limfvadu sistēma darbojas kā savdabīga drenāžas sistēma, kas no audiem aizvada ūdeni, olbaltumus, citu vielu molekulas, bojā gājušās šūnas, arī iekaisuma un ļaundabīgās šūnas, no tievajām zarnām caur limfvadiem tiek uzņemti tauki.
“Visbiežāk limfostāze attīstās pacientēm pēc krūts vēža operācijas. Lai gan ir cilvēki, kam limfostāze var rasties arī citu iemeslu dēļ, piemēram, pārmantotu vai iedzimtu limfas atteces traucējumu gadījumā, kas attīstās nepareizu limfas atteces ceļu attīstības rezultātā. Reti ir gadījumi, kad limfvadi vai limfmezgli vispār nav attīstījušies. Šādos gadījumos bērns jau piedzimst ar tūsku. Manā praksē ir bijuši daži šādi pacienti, un jāsaka, ka viņiem palīdzēt ir ļoti grūti. Daudz biežāk pacientiem ir limfvadu vājums un atteces traucējumi. Ir iespējamas situācijas, kad limfostāze parādās, piemēram, pēc traumas vai lielo locītavu operācijām,” stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra virsārste ILZE HĀZNERE, uzsverot, ka viņas praksē limfostāzes pacientu lokā tomēr visvairāk ir sievietes, kuras ir pārcietušas krūts vēža operāciju.
Piepampusi roka
“Ja runājam par sievietēm pēc krūts operācijām, tūska var rasties uzreiz pēc operācijas, gan pēc gada vai pat vairākiem. To nekad nevar zināt. Tūska parādās rokā. Sieviete pati jūt, ka roka, arī paduse un sāni ķermeņa pusē, kur ir bijusi krūts operācija, kļūst tādi kā smagāki, blīvāki, roka – resnāka. Tā ir galvenā pazīme. Var būt sūdzības par ādas krāsas un izskata pārmaiņām. Kustības tūskas dēļ parasti nav traucētas, arī sāpes tā nerada. Taču jāatceras, ka tie var būt kādas citas slimības simptomi, kas pārklājas ar limfostāzes pazīmēm,” skaidro ārste. Ja, nosakot rokas apkārtmēru ar mērlenti un salīdzinot ar veselo pusi, tūska ir pārsniedz divus centimetrus, to noteikti nedrīkst atstāt bez uzmanības.
Skaidrojumu par to, kāpēc limfa paliek audos un limfostāzes ārstešanas iespējām lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā!