Lāzers nagu sēnītes ārstēšanai! Ātri, nesāpīgi, ar noturīgu rezultātu
Nagu sēnīte jeb onihomikoze ir slimība, ko izraisa vairāku veidu sēnītes, – visbiežāk dermatofīti, rauga un pelējuma sēnes. Tā var skart gan roku, gan kāju pirkstu nagus, tomēr kāju pirkstu nagus tā skar daudzkārt biežāk. Šī slimība ir ļoti lipīga un progresējoša. Ja kādam ģimenē tā ir, ļoti iespējams, pielips arī citiem. Ja nagu sēnīte netiek ārstēta, tā attīstās arvien tālāk, palēnām iznīcinot slimības skartos nagus.
Statistika liecina, ka apmēram 70% cilvēku vismaz reizi dzīvē ir bijusi nagu sēnīte. Ārsti, kas veic vispārējās veselības pārbaudes, apliecina, ka gandrīz katram otrajam pacientam ir jāārstē arī nagu sēnīte. Slimība vienlīdz bieži vērojama gan vīriešiem, gan sievietēm, salīdzinoši reti tā ir bērniem līdz pusaudžu vecumam.
Pacienti nereti šo slimību uzskata tikai par kosmētisku defektu. Tāpēc itin bieži slimība netiek ārstēta vai cilvēki atnāk pie ārsta tikai tad, kad nagi jau ir bojāti tik ļoti lielā mērā, ka šie bojājumi rada pacientam lielu diskomfortu un pat sāpes.
Diemžēl sēnītes infekcija pati nepāriet bez ārstēšanas. Bojātu nagu dēļ var pazemināties cilvēka dzīves kvalitāte, pasliktināties psihoemocionālais stāvoklis, bet vēlāk pat rasties liekas sociālas problēmas.
Kā notiek inficēšanās ar nagu sēnīti
Inficēšanās ar nagu sēnīti notiek ļoti ātri – staigājot ar basām kājām tur, kur iepriekš gājis kāds, kam ir kāju nagu sēnīte. Inficēšanās notiek, arī lietojot kopīgus dvieļus, zeķes, apģērbu, uzvelkot otra čības un tamlīdzīgi. Īpaši labvēlīga sēnīšu pārneses vide ir siltās, mitrās koplietošanas telpās – pirtīs, peldbaseinos, dušās. Sēnītēm patīk mitri, neizžāvēti apavi un svīstošas pēdas.
Gluži kā ar citām mikroorganismu izraisītām slimībām, arī ar nagu sēnīti ātrāk inficējas tie, kuru organisma aizsargspējas un imunitāte ir novājināta. Biežāk sēnīte aplaimo tos, kam ir pastiprināta pēdu svīšana, kas ikdienā valkā slēgtus apavus, īpaši, ja šie apavi ir par ciešu. Šādos ciešos, slēgtos apavos kājas izsūt, bet apavi, nospiežot pirkstus, samazina apasiņošanu, tādējādi pasliktina imunitāti.
Attiecībā uz nagu sēnītēm uzmanība būtu jāpievērš aktīva dzīvesveida piekritējiem, īpaši garo distanču veicējiem, kuru pēdas slodzes laikā pietūkst, mikrotraumas nereti mēdz radīt zemnaga asinsizplūdumus, tūsku un pat naga deformācijas.
Vēl kāda pacientu grupa, kam biežāk konstatē nagu sēnīti, ir cukura diabēta, aterosklerozes pacienti, kā arī tie, kam kādas slimības dēļ ilgstoši jālieto steroīdu vai antihistamīnu preparāti.
Kā noteikt, vai nagi ir inficēti
Ārējie simptomi saskatāmi tad, kad slimība jau ir diezgan tālu progresējusi – nagi kļūst blāvi, dzeltenīgi vai pelēcīgi, necaurspīdīgi, parasti tie ir grumbuļaini, biezi, trausli, drūpoši. Sēnīte var skart arī ādu – tā sabiezē, saplaisā un pastiprināti lobās. Lai konstatētu nagu sēnītes infekciju, jāiet pie dermatologa, kurš veiks gan vizuālu apskati, gan paņems analīžu paraugu mikroskopiskiem un uzsējuma izmeklējumiem laboratorijā. Analīžu rezultāti kļūst zināmi apmēram mēneša laikā. Tikai šādi, ilgstoši izmeklējot, var precīzi noteikt infekciju izraisījušo sēnīšu sugu. Izmeklējumu rezultāti nosaka gan slimības diagnozi, gan terapijas izvēli.
Inficētie nagi nav jānoņem, bet sēnīte ir jāārstē
Mūsdienās vairs nevienam nav jābaidās, ka inficētie nagi būs jānoņem – savulaik tā bija viena no ierastākajām metodēm. Taču daudzus biedē arī ilgā medikamentozā ārstēšana.
Vispirms jāuzsver, ka svarīgi ir izmest no prāta domu, ka sēnīte pāries pati. Tā nenotiks!
Jo ātrāk slimība tiks precīzi diagnosticēta un sākta tās ārstēšana, jo tā būs vieglāka. Ārstēšana būs efektīvāka, ja cilvēks to nebūs sācis pats ar kādiem paša izvēlētiem līdzekļiem – šī pašārstēšanās var traucēt slimības diagnostikai. Tāpēc, ja jūs plānojat nākt pie dermatologa ar nagu veselības problēmām, vismaz pēdējo mēnesi pirms vizītes nevajadzētu lietot nekādus ārējus vai iekšķīgus preparātus sēnītes ārstēšanai.
Nagu sēnītes ārstēšanai mūsdienās ārsti izmanto vairākas metodes, visbiežāk tās kombinējot. Vēl līdz nesenam laikam visbiežāk tika izmantota iekšķīgi lietojamu un ārēji lietojamu medikamentu terapija. Nu jau ceturto gadu pacientiem tiek piedāvāts jauna, iedarbīga metode – ārstēšana ar lāzeru. Jāatceras, ka jebkura ārstēšanas metode prasa laiku, un rezultāta sasniegšanas ātrums ir atkarīgs no naga augšanas ātruma, izmantotās terapijas veida un pacienta līdzestības, nodrošinot apavu un zeķu dezinfekciju ikdienā.
Kā darbojas lāzers nagu ārstēšanā
Lāzera enerģija dziļi iedarbojas uz nagu un audiem, termiski tiek apstrādāta infekcijas zona, iznīcinot slimības izraisītāju. Ārstēšanā ietilpst trīs vienkārši soļi: vispirms tiek noņemta deformētā un sabiezējusī naga kārta; nags tiek apstrādāts ar lāzeru; noslēgumā ar lāzeru tiek apstrādāta arī naga sakne. Apstrādājot nagu ar lāzerstaru (45 °C), paaugstinās audu temperatūra, un nagu sēnīšu micēlijs neatgriezeniski iet bojā. Taču tas nerada sāpes, nebojā apkārtējos audus un neatstāj nelabvēlīgu ietekmi uz veselību. Lāzerterapiju var izmantot gandrīz visām sēnītes formām. Parasti nepieciešamas 4–6 ārstēšanas reizes ar regularitāti vienu reizi nedēļā. Lāzerterapija jākombinē ar nagu lokālo apstrādi. Lāzerterapija īpaši ieteicama citas neefektīvas terapijas gadījumos, kā pirmo izvēles terapijas metodi to izmanto bērniem. Lāzerterapija īpaši ieteicama pacientiem, kuriem ir pretsēnīšu medikamentu nepanesība vai alerģija pret šiem preparātiem, kā arī aknu, nieru un kuņģa un zarnu trakta slimības.
Nekad līdz šim nagu sēnīšinfekcijas ārstēšana nav bijusi tik vienkārša! Aicinu to izmantot katru, kurš rūpējas par savu veselību un dzīves kvalitāti!
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada jūnija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!