Laura Veide: Saindēšanās ar sēnēm

Indīgās sēnes satur toksīnus, kas izraisa organisma darbības traucējumus – saindēšanos vai pat nāvi. Parasti saindēšanās ar sēnēm notiek, sēņošanas laikā ievācot nepareizās sēņu sugas, sajaucot tās ar ēdamajām sēnēm.

Visā pasaulē ir vairāk nekā 10 000 sēņu sugu, bet no tām tikai 50–100 ir potenciāli indīgas. Latvijā indīgākā sēne ir zaļā mušmire (Amanita phalloides), vēl indīgas ir arī baltā mušmire (Amanita virosa), kas aug galvenokārt lapu koku mežos, sarkanā mušmire (Amanita muscaria), sarkanbrūnā tīmeklene (ļoti reti sastopama), panteru mušmire, velna beka, pelēkā tintene, apmalotā ķiverene (vairāk sastopama rudenī). Latvijā pavasarī un vasaras sākumā ir sastopama arī nāvējoši indīga sēne Patujāra šķiedrgalvīte (Inocybe erubescens), kas satur 20 reizes vairāk muskarīna toksīna nekā sarkanā mušmire. Raksturīga šīs sēnes pazīme ir smaila cepurīte.

Saindēšanās parasti notiek ar indīgām sēnēm, bet var notikt arī ar vecām un nepareizi apstrādātām un sagatavotām (nenovārītām vai nepilnīgi novārītām) ēdamajām sēnēm. Svarīgi ir ievērot sēņu apstrādes ilgumu un veidu.

Klīniskie simptomi

Saindēšanās ar sēnēm var izraisīt nopietnas un paliekošas veselības problēmas vai pat beigties letāli. Simptomi var būt dažādi atkarībā no saindēšanās smaguma. Lielākā daļa indīgo sēņu izraisa sliktu dūšu un vemšanu, bet daļa sēņu, piemēram, zaļā mušmire, izraisa aknu un nieru bojājumus, kas var būt letāli. Literatūrā tiek aprakstīti 14 klīniskie sindromi, kurus izraisa dažādi sēņu toksīni.

Agrīni simptomi paradās līdz sešām stundām pēc saindēšanās. Parasti pirmie simptomi parādās 1–2 stundu laikā pēc sēņu ēšanas, kas izpaužas kā akūts gastroenterīts, ko raksturo slikta dūša, vemšana, vājums, svīšana, krampjveidīgas sāpes vēderā un šķidra vēdera izeja. Šajā gadījumā letāls iznākums novērojams reti. Atkarībā no saindēšanās smaguma agrīni var parādīties centrālās nervu sistēmas bojājums (halucinācijas, delīrijs, stupors jeb psihomotoriska aizture, krampji, koma), autonomās nervu sistēmas bojājums (bradikardija jeb palēnināta sirdsdarbība, vemšana, diareja, bronhospazmas, siekalošanās, acu asarošana).

Vēlīnu simptomu parādīšanos novēro sešas stundas līdz pat trīs diennaktis pēc sēņu lietošanas uzturā. Simptomi izpaužas kā vēlīna nieru mazspēja, masīvs aknu bojājums, rabdomiolīze (muskuļu bojājums), kā arī centrālās nervu sistēmas bojājums.

Ārstēšana

Ja novēro minētos simptomus un ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās, tad nekavējoties jāsazinās ar mediķiem. Līdz brīdim, kad cietušais nonāk mediķu aprūpē, ir ieteicams izskalot muti un iedzert ne vairāk kā glāzi vēsa ūdens, kā arī atļauts lietot aktivēto ogli, taču pieaugušam cilvēkam mājas apstākļos nepieciešamas aptuveni 100 tabletes, tāpēc labāk tomēr sagaidīt profesionāļu palīdzību. Nekādā gadījumā šajā brīdī nedrīkst lietot alkoholu.

Ārstēšanās būs sekmīgāka, ja ārsti zinās, ar kādu sēni saindēšanās ir notikusi, tāpēc ir ieteicams saglabāt neapēstās sēnes, kā arī saglabāt tās sēnes, kuras, iespējams, ir atvemtas kopā ar ēdienu.

Ārstēšanas process ir atkarīgs no tā, ar kādu sēņu toksīnu cietušais ir saindējies un kāds klīniskais sindroms konkrētā gadījumā ir attīstījies.

Ņemot vērā, ka visbiežāk saindēšanās izpaužas kā akūts gastroenterīts, tad svarīga ir cietušā rehidratācija (šķidruma atjaunošana) un elektrolītu disbalansa novēršana. Atkarībā no simptomiem un saindēšanās smaguma stacionārā tiek nozīmēts individuāls ārstēšanas plāns katram pacientam.

Svarīgi zināt!

Lai izvairītos no saindēšanās, ir jāievēro daži noteikumi. Pirmkārt, sēņojot mežā vai pērkot sēnes tirgū, jāizvēlas tikai sev labi pazīstamas sēnes. Otrkārt, sēnes ir jālasa grozā, lai tās nesakarst un nesaspiežas un tām var piekļūt gaiss. Pēc atnākšanas mājās no meža sēnes jāapstrādā uzreiz, jo, laikus tās neapstrādājot, pieaug risks saindēties pat ar ēdamām sēnēm. Uzturā nedrīkst lietot vecas, pāraugušas vai bojātas sēnes, kā arī sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo tas pastiprina toksisko vielu iedarbību.

Atsauces:
www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-evaluation-of-mushroom-poisoning/
www.uptodate.com/contents/management-of-mushroom-poisoning/
http://www.senes.lv
http://latvijas.daba.lv
http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/padomi/senes/
https://enciklopedija.lv/skirklis/7260

Foto: pexels.com

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada jūlija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!