Laura Freiberga: Gēla laka un nagu veselība

Pēdējā laikā gēla nagu laka kļūst arvien populārāka visā pasaulē, jo tā nodrošina ilgāku noturību, nekā parastā nagu laka. Lai gan gēla lakas manikīram ir daudz priekšrocību, tomēr tas var izraisīt arī iespējamas alerģiskas, traumatiskas vai infekciozas komplikācijas. Tas var veicināt pastiprinātu nagu trauslumu, lobīšanos un plaisāšanu, turklāt bieža lietošana var palielināt roku ādas vēža un ādas priekšlaicīgas novecošanās risku.

Kas ir gēla lakas manikīrs?

Gēla nagu lakas sastāvā ir metilakrilāta savienojumi un fotoiniciatori, kā arī dažādas ķīmiskas vielas. Uzklāšanas process sastāv no trim daļām: bāzes pārklājuma, krāsas pārklājuma un virskārtas. Pamatkārta nodrošina saķeri un aizsargā nagu, krāsainā kārta nodrošina dažādas krāsas, bet virskārta - spīdumu un izturību pret bojājumiem un triecieniem. Pēc lakas uzklāšanas tā ir mīkstas konsistences un tiek sacietēta, izmantojot speciālu UV lampu.

Vai laka var radīt kaitējumu?

No lakas spēcīgajām ķīmiskajām sastāvdaļām var rasties nagu izmaiņas un to bojājumi. Laika gaitā, bieži uzklājot ķīmiskās vielas, tās var bojāt naga plātnīti, kas savukārt var izraisīt nagu trauslumu, un tie var kļūt plāni, kā arī sākt šķelties. Tomēr biežākais iemesls, kāpēc rodas nagu bojājumi, ir tieši lakas traumatiskais noņemšanas process, kā arī pats manikīrs, tāpēc ir ļoti svarīgi to veikt pareizi. Manikīra speciālists var pārlieku novīlēt naga plātnīti, attiecīgi pārlieku samazinot tās biezumu, tādējādi veicinot un izraisot pastiprinātu naga vājumu un trauslumu. Pētījumā novērots, ka pēc gēla lakas noņemšanas nagu plātnītes biezums var samazināties par 0,03 centimetriem, kas attiecīgi rezultējās ar izteiktu nagu trauslumu un šķelšanos.  Nereti vērojamas arī naga plātnītes krāsas izmaiņas – dzeltenīgi nagi vai balti plankumi, kas var izskatīties pēc virspusējas sēnīšu infekcijas, kā arī var rasties šķērsvirziena vai garenvirziena rievas, vai pat notikt naga plātnītes atdalīšanās no naga gultnes un citas nagu deformācijas.

Infekciju risks

Pirmkārt, katrs manikīra procesa posms ir kā mehāniska manipulācija un nereti manikīra speciālists noņem eponīhiju vai kutikulu. Kutikulas funkcija ir aizsargāt nagu - tā izolē naga gultni un matriksu no ārējās vides faktoru iedarbības. Tātad kutikulas noņemšana, ja tā var teikt, atver ieejas vārtus dažādām infekcijām, kas var iekļūt nagu krokās un izraisīt akūtu vai hronisku paronīhiju jeb nagu krokas iekaisumu. Vieni no biežākajiem izraisītājiem ir bakteriālās infekcijas (piemēram, stafilokoki), bet izplatītas ir arī sēnīšu infekcijas. Otrkārt, manikīra laikā var inficēties no nepietiekami dezinficētiem instrumentiem, tāpēc pakalpojuma saņēmējam jāpārliecinās, vai manikīra speciālists to veic.

Alerģiskais kontaktdermatīts

Gēla lakas sastāvā esošie metilakrilāti un akrilāti var izraisīt ādas kairinājumu, alerģisku kontaktdermatītu. Kad šīs vielas saskaras ar ādu, var rasties paaugstināts jutīgums, attīstās alerģiska reakcija, kas gan ne vienmēr izpaužas uzreiz, bet var rasties tikai pēc atkārtotas lakas lietošanas, pat vairāku mēnešu ilgā periodā. Minētās blaknes rodas vidēji divu trīs gadu laikā kopš uzsākta gēla lakas lietošana. Konstatēts, ka aptuveni 2% cilvēku ir kontaktdermatīts no nagu kopšanas līdzekļiem. Kontaktalerģijas izpausmes var būt dažādas. Piemēram, uz rokām rodas izsitumi, apsārtums, pietūkums, tulznas, ādas lobīšanās. Var būt arī subjektīvi simptomi, kā nieze, dedzinoša sajūta. Alerģiskais kontaktdermatīts var rasties arī uz tādām ķermeņa daļām, kas nav tiešā saskarē ar gēla lakas uzklāšanas procesu, piemēram, rodas sejas vai plakstiņu iekaisums. To izraisa gaisā esošo akrilātu daļiņu iedarbība vai arī to pārnešana no pirkstu galiem. Retāk ieelpotie akrilāti var izraisīt arī sēkšanu vai alerģisku rinokonjunktivītu.

UV lampu risks un bīstamība

Lai gēla nagu laka sacietētu ir nepieciešamas UV lampas. Izmanto divu veidu lampas – UVA un LED. Sabiedrībā maldīgi uzskata, ka LED lampas ir nekaitīgas. Jāsaprot, ka abas lampas izstaro ultravioleto A (UVA) viļņu gaismu, bet tikai LED lampām ir nepieciešams īsāks ekspozīcijas laiks, jo tās izstaro augstākas intensitātes viļņu garumu. Pierādīts, ka UVA stari iekļūst ādas dermas slānī, izraisot šūnu bojājumus, kas palielina ādas foto novecošanās un ādas vēža risku. Kopumā uzskata, ka UV lampas rada salīdzinoši zemu ādas vēža vai ādas priekšlaicīgas novecošanās risku, ņemot vērā lampu īso  ekspozīcijas laiku. Pētījumi liecina, ka simtiem tūkstošu sieviešu vajadzētu regulāri izmantot UV lampu, lai tikai vienai attīstītos ādas plakanšūnu audzējs. Bet, ņemot vērā, ka gēla manikīrs ir salīdzinoši jauna “metode”, ir maz datu un pētījumu par iespējamo nelabvēlīgo ietekmi, tāpēc ieteicams veikt drošības pasākumus, lai gēla manikīrs nekaitētu veselībai. Speciālisti iesaka pirms gēla manikīra lietot plaša spektra saules aizsargkrēmu vai aizsargāt ādu, uzvelkot nitrila cimdus, nogriežot pirkstu galus.

Vai jebkuram drīkst veikts gēla lakas manikīru?

Cilvēkiem, kuri lieto fotosensibilizējošus medikamentus, neiesaka veikt gēla manikīru. Šie medikamenti veicina izteiktāku ādas uzņēmību pret UV starojumu, un āda var kļūt apsārtusi, niezoša, vēlāk var rasties pūslīši vai čūlas. Fotosensibilizējošie medikamenti var būt antibiotikas (doksiciklīns, teatraciklīns), diurētiķi, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi un citi, tāpēc, uzsākot lietot medikamentu, noteikti jāizlasa zāļu lietošanas instrukcija, vai nav norādes par fotosensitivitāti jeb gaismas jutību. Gēla lakas manikīru neiesaka veikt arī tiem, kuriem ir tādas gaismas jutības traucējumu slimības kā sarkanā vilkēde, dermatomiozīts, porfīrija, xeroderma pigmentosum.

 Praktiski ieteikumi, lai novērstu gēla nagu lakas izraisītos nagu bojājumus

UV staru aizsardzība:

  • uz rokām uzklāt plaša spektra saules aizsargkrēmu 20 minūtes pirms procedūras - SPF 30 vai augstāku, vai uzvilkt nitrila cimdus ar nogrieztiem pirkstu galiem. Tas palīdzēs aizsargāt ādu no ultravioletā starojuma.

Pārliecināties par atbilstošu instrumentu sterilizāciju:

  • jautājiet manikīra speciālistam, vai instrumenti ir sterilizēti, pārliecinieties, ka tie ir tīri un tiek dezinficēti pēc katra klienta.

Izvairīties no kutikulu noņemšanas:

  • neļaujiet manikīra speciālistam noņemt kutikulu, jo tas var izraisīt iekaisumu un infekciju.

Ievērot starplaiku gēla lakas uzklāšanai:

  • ievērot vienas līdz divu nedēļas pauzes starp atkārtotām jaunas gēla lakas uzlikšanas procedūrām. Tas palīdz stiprināt, atjaunot un rehidratēt nagus.

Literatūra:

 

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada februāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!