Laima Teivāne: Sejas pašmasāža

Mūsdienu aparātprocedūras, dažādu veidu injekcijas un kosmētikas produktu sastāvdaļu formulas ir ievērojami mainījušas attieksmi pret skaistumkopšanas procedūrām un to izvēli, tomēr manuālā sejas masāža vēl aizvien ir pieprasīta. Patiesi, prasmīgi veikta sejas masāža, kas izvēlēta atbilstoši klienta ādas vajadzībām, īpaši apvienojumā ar piemērotu procedūru, ir viens no patīkamākajiem un arī iedarbīgākajiem ādas jaunības un skaistuma saglabāšanas veidiem. Tādēļ brīžos, kad vizīte pie speciālista nav iespējama, daudziem no klientiem arvien biežāk rodas jautājums – vai un kā ir iespējams aizvietot profesionālo sejas masāžu ar pašmasāžu.

Lai arī katrs klients to saprot, vēlreiz jāuzsver – nav vienas kosmētiskās masāžas, kas derētu visiem, jo tā tiek izvēlēta atbilstoši klienta vecumam, ādas tipam un – vissvarīgākais – ādas šī brīža stāvoklim un vajadzībām. Pat vienam un tam pašam klientam speciālists dažkārt var izvēlēties veikt cita veida masāžu un lietot citu kosmētiku. Piemēram, metode, kas padara zīdaini gludu un rožainu draudzenes iepriekš pelēcīgo un nogurušo sejas ādu, jūsu jutīgajai un plānajai sejas ādai var būt par agresīvu un radīt papildu kairinājumu. Iepriecinošā ziņa – ir sejas pašmasāža, kuru varam veikt pašas kaut divreiz dienā visa gada garumā, un to sauc par pareizu sejas ādas kopšanas rituālu. Ja šim svarīgajam procesam tiks veltīts laiks un uzmanība, arī rezultāti neizpaliks. Katrai tie būs individuāli atkarībā no dzīvesveida, tā, cik rūpīgi veiksiet rituālu, ādas stāvokļa un, protams, arī lietotās kosmētikas.

Langera jeb masāžas līnijas

Iesākumā nedaudz teorijas, ko, mācības uzsākot, apgūst katrs kosmētiķis un ko vajadzētu zināt arī katram, kas mājās uzklāj krēmu, – tātad visiem. Šūnas sejas ādā ir izkārtotas noteiktās – Langera – līnijās, kas tiek sauktas arī par masāžas līnijām. Ievērojot tās, kad veicam masāžu un uzklājam ikdienas kopjošo kosmētiku, sejas āda tiek vismazāk izstaipīta. Tādējādi ir iespējams saglabāt tās tvirtumu un novērst priekšlaicīgu novecošanu.

Langera jeb masāžas līnijas sejas ādai:

  • 1. līnija – no zoda vidus līdz vietai zem ausu ļipiņām;
  • 2. līnija – no mutes kaktiņiem līdz auss vidusdaļai (“āzītim”);
  • 3. līnija – no deguna “spārniem” līdz deniņiem;
  • 4. līnija – no pieres vidus līdz deniņiem.

Šīs līnijas, tostarp to sākuma un beigu punktus, svarīgi ievērot, veicot masāžu arī ar mūsdienās popularitāti guvušiem palīglīdzekļiem – masāžas rullīšiem, kristāliem u. c. Ja netiek veikta papildu masāža, ikdienas kopjošo kosmētiku uzklājot, pietiks ievērot secību – izmantot “v” veida kustības – klāt krēmu augšupejošā virzienā no sejas vidusdaļas uz ārpusi. Kakla ādai krēmu uzklāj taisnā virzienā no atslēgas kaula (kakla bedrītes) uz augšu. Klājot krēmu, brīnišķīgu masāžu veiksiet, ja izmantosiet pārmaiņus kustības ar abām plaukstām, un, jo lielāks būs plaukstas aptvertais kakla ādas laukums, jo iedarbība būs patīkamāka un efektīvāka.

Īpašas rūpes jāvelta ādai ap acīm – tai nepieciešama atsevišķa kosmētika un uzklāšanas metode – kopjošo kosmētiku ādai ap acīm klāj tikai tur, kur zem pirkstiem jūtams kauls, nekādā gadījumā ne pārāk tuvu acīm. Acu zonai paredzētai kosmētikai kosmētikas zīmoli noteikti veic oftalmoloģiskus testus, tomēr, lai izvairītos no acu gļotādas kairinājuma, ir svarīgi ievērot iepriekšminēto noteikumu, kā arī masāžas līnijas.

sejas līnijas

https://www.google.lv/search?q=massage+lines+face&client=safari&hl=en-lv&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy-P-kg93uAhWk-yoKHRG0D7YQ_AUoAXoECBEQAQ&biw=1024&bih=666#imgrc=X6mMy7TuurTcOM

Langera līnijas ādai ap acīm:

  • augšējais plakstiņš – zem uzacs virzienā no acs iekšējā kaktiņa uz āru;
  • apakšējais plakstiņš – virzienā uz acs iekšējo kaktiņu (vienīgā līnija, kur kosmētiku klājam virzienā no ārmalas uz centru; nekā sarežģīta!).

Pareizo kosmētikas uzklāšanas virzienu atcerēties ir ļoti vienkārši: raugoties spogulī, pamēģiniet pastiept sejas ādu virzienā, kurā vēlaties uzklāt krēmu, tad pretējā virzienā, un novērtējiet atšķirību. Protams, ka augšupejošā kustība uz āru uzreiz veidos jaunāku, piepaceltu sejas izteiksmi. Gluži kā lūpu kaktiņi – ja mēs smaidām, tie “raugās” uz augšu, padarot sejas kontūras jauneklīgākas, turpretī skumja sejas izteiksme, kad lūpu kaktiņi noslīdējuši, arī mūsu izskatam pieliek kādu skumju ciparu.

Ja tomēr šaubāties par kosmētikas uzklāšanas pareizo virzienu, ir burvīga alternatīva –kosmētikas līdzekli var maigi iepliķēt ādā ar pirkstu spilventiņiem. Starp citu, to pašu metodi var izmantot arī, uzklājot kosmētiku sejai un kaklam – tikai vispirms jāpasilda krēms plaukstās, lai tas kļūtu plastiskāks, un jāiespaida ādā.

Ādas sagatavošana pirms masāžas

Āda pirms masāžas un arī pirms jebkura kopšanas līdzekļa (seruma, krēma, maskas u. c.) uzklāšanas ir jāsagatavo: jāattīra un jātonizē, izmantojot ādas tipam un tās stāvoklim atbilstošu kosmētiku, kuru vislabāk pratīs ieteikt skaistumkopšanas speciālists vai apmācīts kosmētikas zīmola konsultants.

Klasiskā sejas kosmētiskā masāža

Klasisko sejas kosmētisko masāžu un īpaši pašmasāžu drīkst veikt tikai tad, ja āda ir vesela. Pareizi veicot kosmētisko masāžu, kosmētiķis noteikti pievērsīs uzmanība ne tikai sejas ādai, bet arī kakla, dekoltē, plecu zonai, skaustam, pat augšdelmiem un galvas skalpa daļai, jo mūsu organisms ir vienota struktūra un katra no tā daļām sniedz atbalstu citai. Tāpēc izglītots speciālists zinās, ka pretnovecošanās masāžas kustībām sejas ovāla nostiprināšanai nebūs pietiekama efekta, ja netiks atslābināta plecu un kakla mugurējā daļa.

Pašmasāžas gaita

Un nu, kad teorija apgūta un āda sagatavota, veiksim pašmasāžu. Vispirms nedaudz relaksācijas, lai pašmasāža sniegtu lielāku efektu – cik iespējams, atslābiniet žokļa muskuļus un arī skaustu. Lai to paveiktu, kakla aizmugurējo daļu saņemiet un pamīciet ar delnu – droši izmantojiet visu plaukstu, ne tikai pirkstus – būs patīkamāk un iedarbīgāk. Ja saspringums nepāriet, pamēģiniet ar īkšķiem pamasēt aizauss pauguriņu rajonā un bedrītē galvaskausa pamatnē – viegli uzspiediet un pariņķojiet, izkustinot ādu, nevis slīdot pa to.

Iesākumā sejas un kakla ādai uzklājiet serumu vai nelielu daudzumu krēma – sasildiet to plaukstās, lai atbrīvotu aromātu un aktivizētu sastāvdaļas. Ievērojot masāžas līnijas, piespiediet pirkstus un arī plaukstas daļu sejai un kaklam. Atkārtojiet šīs kustības, līdz kosmētiskais līdzeklis ir iesūcies, – tās likvidēs spriedzi zemādas audos, uzlabos vielmaiņu un mikrocirkulāciju, drenēs ādu (zudīs tūska un neveselīgs ādas tonis). Veiciet ādas knaibīšanu ar pirkstu spilventiņiem (vai pirkstu sānu daļām) – izmantojiet tos kā pincetes, lai izknaibītu sejas un kakla ādu: satveriet ādu, pavelciet to un atlaidiet – kustībai jābūt diezgan straujai, bet noteikti maigai un nesāpīgai – nekniebiet sev un mēģiniet satvert ādu pēc iespējas dziļāk. Šīs kustības stimulēs ādas elpošanu un tās šķiedru atjaunošanos.

Sniedziet savai sejai un kaklam “pirkstu dušu” – ar pirkstu spilventiņiem maigi pabungājiet pa to. Kad iepraktizēsieties, katrs pirkstiņš kustēsies atsevišķi kā pianista pirksti pa klavieru taustiņiem, taču iesākumā, kamēr šī kustība vēl ir neveikla, izklauvējiet ādu pēc iespējas maigāk. Vēlreiz piespiediet plaukstas sejai – šoreiz varat novietot tās vertikāli katru savā sejas pusē, piespiest un tad “atvērt”, kā darījām bērnībā, spēlējot paslēpes. Ja āda ir izteikti taukaina, nedaudz iekaisusi vai ļoti jutīga, šī arī būs visa sejas pašmasāža.

Ja sejas ādas tips un tās stāvoklis ir atbilstošs, pašmasāžu vismaz reizi nedēļā varat turpināt, iepriekš papildinot krēmu (noderēs arī atbilstoša eļļa vai krēmveida maska). Jūsu speciālists noteikti ieteiks iedarbīgākas un īpaši jums piemērotas masāžas kustības. Pirmajā reizē noteikti masāžu veiciet viņa vadībā, lai pārliecinātos par kustību pareizību.

Universālas pamatkustības: lai veiktu augšupejošas kustības, uzklājiet pietiekamu daudzumu masāžas līdzekļa sejas (“v” veida kustības) un kakla (taisnvirziena kustības) ādai – tam jābūt tik daudz, lai plaukstas viegli slīdētu pār ādu, nestaipot to. Mainot plaukstas, izglāstiet kakla priekšpusi no kakla bedrītes (vai pat zem tās) līdz žoklim. Slidiniet plaukstas no vienas kakla puses līdz otrai vairākas reizes. Izglāstiet 1.–3. masāžas līniju virzienā no sejas vidusdaļas uz ārmalu.

Veicot pašmasāžu, varat izmantot dažādus kustību variantus (izmēģiniet katru un atklājiet, kurš no tiem jums ir piemērotāks):

  • pārmaiņus ar abu plaukstu pirkstiem vairākas reizes noglāstiet katru līniju vispirms vienā sejas pusē, tad otrā;
  • ar pirkstiem vai to spilventiņiem vairākas reizes noglāstiet katru līniju abās sejas pusēs vienlaikus;
  • katras līnijas izglāstīšanai izmantojiet saliektu rādītājpirkstu un vidējā pirksta kauliņus;
  • veicot augšupejošas kustības, vairākas reizes noglāstiet deguna “muguriņu” pārmaiņus ar abiem rādītājpirkstiem, tādā veidā izmasējiet arī “rūpju rievu” starp uzacīm;
  • izmantojot zeltnešus (ar tiem iespējams veikt vismaigākās kustības), ievērojot masāžas līnijas, veiciet vairākus lokus ap acīm un tad pakavējieties acu ārējā kaktiņa rajonā, glāstot ādu un veicot vairākas ciparam “8” līdzīgas kustības – virzienā uz augšu pirkstus varat piespiest nedaudz stingrāk;
  • līdzīgi kā kakla daļā, pārmaiņus ar abu roku plaukstām augšupejošām kustībām no vienas puses uz otru vairākas reizes izglāstiet pieri, sākot no uzacu lokiem līdz matu augšanas līnijai;
  • noslēgumā vēlreiz “pirkstu duša” (neaizmirstiet arī par ādu ap acīm) un delnu piespiedieni sejai.

Pēc pašmasāžas noteikti noņemiet pārpalikušo masāžas līdzekli – veids, kā to paveikt (no vieglas nosusināšanas, izmantojot kosmētisko salveti, līdz rūpīgai noskalošanai), atkarīgs no izmantotās kosmētikas. Ieskatieties spogulī un novērtējiet rezultātu – jūs tas noteikti iepriecinās un rosinās atrast laiku šim burvīgajam rituālam arī turpmāk.

Lai skaists pavasaris!

 

Laima Teivāne Kosmētiķe, zīmola apmācību trenere un konsultante

 

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!