Kristīne Kalniņa: Kā apkopt sīkas brūces
Nelielas, sīkas brūces kā nobrāzumus un iegriezumus no netīrumiem un svešķermeņiem vispirms nepieciešams attīrīt ar tekošu ūdeni vai ar ūdeni un ziepēm. Ja mājās pieejams ūdeņraža peroksīda 3% šķīdums, kam piemīt dezinficējošas un pretmikrobu īpašības, arī ar to var veikt brūces attīrīšanu. Ja gadījumā brūce asiņo, nepieciešams uzlikt spiedošu pārsēju, kas to aptur.
Pēc brūces attīrīšanas, to jādezinficē. Neieteiktu izmantot joda spirta šķīdumu, jo tas ne tikai kairinās brūci, bet lokāli var apdedzināt ādu, kas paildzina brūces dzīšanu un pēc sadzīšanas ap brūci var radīt hiperpigmentāciju (brūns pigments traumas vietā). Turklāt daudziem cilvēkiem pret jodu mēdz būt alerģija.
Būtu ieteicams aptiekā iegādāties dezinficējošu aerosolu brūču apstrādei. Tas noderēs ilgākam laikam, īpaši, ja mājās ir mazi bērni. Šobrīd aptiekās pieejams ļoti plašs medikamentu klāsts brūču apkopšanai, tajā skaitā dažādu veidu pārsēji un plāksteri, piemēram, izsmidzināmi “plāksteri”. Tas ir aerosols, kas pārklāj ādu ar pieguļošu plēvīti, tādējādi aizsargā brūci no mikrobu iekļūšanas, veicinot tās dzīšanu. Lai paātrinātu dzīšanas procesu, izmantojiet gēlus un krēmus, kas satur hialuronskābi, pantenolu, nomierinošas, dziedējošas vielas, Socoseryl, Curiosin, Bepanthen u.c.
Visbeidzot, ja nepieciešams, brūci pārklāj ar plāksteri, kam vidū ir marles gabaliņš, lai tai brīvi piekļūst gaiss.
Dzīšanas laikā ieteiktu lietot arī saules aizsargkrēmu, lai brūci neiesauļotu un vēlāk neveidotos nevēlami pigmentācijas plankumi.
Kā apkopt kukaiņu kodumus?
Ja laikus zināt, ka dosieties dabā, profilaksei izmantojiet repelentus jeb kukaiņus atbaidošus līdzekļus, tādējādi samazinot insektu “uzlidojumus”. Pirmā palīdzība pie kukaiņu kodumiem ir dažādi pretniezes gēli, kas atvēsina koduma vietu un mazina neciešamo vēlmi to kasīt. Gēlu nepieciešams uzklāt vairākas reizes dienā. Ja tas nav pieejams, ādu var atvēsināt ar ledus gabaliņu vai vēsām kompresēm, jo aukstums mazina tūsku un niezi koduma vietā.
Kad koduma vieta jau ir sakasīta, lai uzlabotu dzīšanu, papildus var izmantot Bepanten, Pantenol, arnikas krēmu. Ja esi dabā un nekas no iepriekš minētā nav pieejams, atceries, ka ceļmallapām ir savelkošas īpašības, tās nomierinās ādu. Mājas apstākļos var likt melnās tējas maisiņus, arī tie atvēsina, savelk un dziedē ādu. To gan drīkst darīt, ja nav vaļējas brūces.
Ja regulāri dodies dabā, mājas aptieciņai ieteiktu iegādāties pretniezes gēlus vai gēlus ar lidokaīnu, tie lieliski nomierina ādu, mazina sāpes un tūsku. Ja nieze ir ļoti izteikta, papildus vari lietot pretalerģijas zāles jeb antihistamīnus, tie ievērojami uzlabos tavu pašsajūtu.
Kā pareizi izvilkt dziļi iesēdušos skabargu vai ērkšķi
Ja svešķermenis ir virspusējs, tad ar nodezinficētu pinceti, tas jāizvelk, cenšoties svešķermeni negrozīt un nebakstīt, lai tas nepārlūztu. Tad brūci noskalo ar tekošu ūdeni un ziepēm, dezinficē un uzliek plāksteri vai pārsēju.
Ja skaidri redzams, ka skabarga ir dziļi iedūrusies, lielākā kļūda mājas apstākļos, ir censties to izgriezt, izbakstīt, izdedzināt, tādējādi traumējot audus vēl dziļāk. Lai cik reizēm nenozīmīga šķiet iedūrusies skabarga, tā var radīt dziļus mīksto audu, pat cīpslu un kaulaudu bojājumus. Ja neizdodas izvilkt visu skabargu (aizdomas, ka ir kaut kas no tās nolūzis vai palicis), noteikti jādodas pie mediķiem, kā arī jāpārliecinās, vai esat potēts pret stingumkrampjiem.
Noberztas tulznas apkope
Lai noberzums ātrāk sadzītu, to nepieciešams pareizi apkopt - vispirms rūpīgi nomazgāt ar siltu ziepjūdeni, lai izvairītos no netīrumu vai infekcijas iekļūšanas, tad nosusināt. Ja brūce nav vaļēja un pārāk dziļa, var dezinficēt ar dezinficējošu aerosolu (nopērkami aptiekā bez receptes), pēc tam uzklāt plāksteri, kas pasargās traumēto ādu. Ieteiktu izvēlēties silikona plāksteri, kas darbosies kā “otra āda”, turklāt mazinās spiedienu, tā paātrinot dzīšanu. Šobrīd aptiekā pieejams plašs klāsts ar dažādu veidu plāksteriem - pūšamie plāksteri, kas rada pārklājumu, plāksteri ar marlīti vidu utt. Nākamajā dienā nebūtu vēlams vilkt tos pašus apavus, kas uzberzuši tulznu.
Ja āda traumēta (ir brūce, virspusējs iegriezums u.c.), to jāattīra, jādezinficē un, ja nepieciešams, jāpārsien. Pēc tam jālieto ādas dzīšanu veicinošs krēms un vasaras laikā, lai neiesauļotu brūci, ik pēc divām stundām noteikti lieto arī saules aizsargkrēmus ar SPF 50. Tas pats attiecas uz skrāpējumiem, ko varam sadzīvē iegūt no dzīvniekiem vai strādājot dārzā, piemēram, lasot cidonijas.
Jāatceras, ka arī zilumus varam brīnišķīgi iesauļot.
Ko darīt ar zilumiem?
Lai mazinātu sāpes, tūsku un ziluma veidošanos, traumēto vietu nepieciešams atvēsināt, ik pēc vienas līdz divām stundām uz 10 līdz 15 minūtēm likt klāt aukstas kompreses. Aukstums sašaurina asinsvadus, tas mazinās ziluma izplešanos apkārtējos audos. Tiesa gan, tas būs efektīvi tikai tad, ja aukstumu uzliek uzreiz pēc traumas. Pirmās dienas nav ieteicams karsēties (pirtis, saunas, karsta vanna), lai nepastiprinātu tūsku un zilumu.
Pati sāpīgākā traumas vieta un asins izplūdums ir zem naga, jo tas atceļ naga plātnīti, kas rada stipras sāpes. Ja asinsizplūdums ir liels, jāvēršas pie mediķiem, lai samazinātu hematomu.
Nav superkrēma, kas likvidēs zilumu, tomēr ir preparāti, kas paātrina tā uzsūkšanos. Lielākoties zilums uzsūcas nedēļas laikā, bet lietojot krēmus, tas notiek četru līdz piecu dienu laikā. Lai arī tas šķiet nebūtiski, īpaši aktuāli, ja zilums ir uz sejas. Krēmu jālieto vismaz divas līdz trīs reizes dienā. Jo ātrāk pēc traumas to sāksiet darīt, jo labāks būs rezultāts. Izvēloties krēmu zilumu ārstēšanai, pievērs uzmanību sastāvam: arnika – visbiežāk izmantotā sastāvdaļa zilumu ārstēšanā, veicina audu ātrāku dzīšanu, samazina tūsku, ar pretiekaisuma iedarbību; mentols – atvēsina, veicina asinsvadu sašaurināšanos, tā mazinot tūsku, sāpes un arī ziluma apjomu; heparīns vai medicīnisko dēļu ekstrakta hirudīns – šķīdina apkārtējos audos izplūdušās asinis.Foto: Shutterstock
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada maija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!