Kristaps Zariņš, Bertrams Zariņš: Latvijas Medicīnas Fonds

Viens no nozīmīgākajiem Pirmās Vispasaules latviešu ārstu kongresa panākumiem bija Latvijas Medicīnas fonda (LMF) dibināšana.

Atgriežoties Latvijā 1989. gadā, latviešu ārsti no brīvās pasaules pirmo reizi ieraudzīja traģisko veselības aprūpes iestāžu stāvokli Latvijā, un viņiem radās velme palīdzēt to uzlabot. Šo centienu realizācijai Bertrams un Kristaps Zariņi 1990. gadā nodibināja LMF.

Lai piedalītos pirmajā kongresā, Bertrams un Kristaps Zariņi bija pieprasījuši lielu dalības maksu no ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem un bija iesaistījuši ārzemju sponsorus. Naudas atlikums bija apmēram 38 000 ASV dolāru, kuru viņi izlietoja LMF dibināšanai. Bertrams Zariņš tolaik bija Latviešu Ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) priekšnieks, un LMF tika izveidots kā ASV bezpeļņas organizācija [(501(3)(c)] un LĀZA filiāle.

LMF mērķis bija “Veicināt Latvijas tautas veselības aprūpes uzlabošanu”. Gadu vēlāk, kad Padomju Savienība sabruka un Latvija atguva brīvību, pēkšņi izkristalizējās mērķis – palīdzēt ievest Latvijā tai nepieciešamos medicīnas resursus.

Pirmajā LMF darba posmā, no 1991. līdz 1992. gadam, LMF palīdzēja ievest Latvijā Čikāgas Tautas frontes ziedojumus, medikamentus un ierīces 435 000 dolāru vērtībā. LMF nosūtīja uz Latviju 648 kastes sešos sūtījumos. Šajos pasākumos LMF izdeva vairāk nekā 75 000 dolāru. LMF sadarbojās ar “Project Hope”, lai nogādātu no ASV lielu kravas lidmašīnu, pilnu ar medicīnas precēm. To Latvijā ieveda ASV viceprezidents Daniels Kveils (Daniel Quale) 1992. gada februārī. Bertrams Zariņs ieveda 350 000 dolāru vērtas artroskopijas ierīces, un Kristaps Zariņš ieviesa jaunas metodes un ieveda asinsvadu ierīces 260 000 dolāru vērtībā. Bostonas mecenāts Normans Naits (Norman Knight) fondam ziedoja 30 000 dolāru, kuri tika izlietoti, lai nodrošinātu jaunas interneta iespējas P. Stradiņu Klīniskajai universitātes slimnīcai, kas tajā laikā bija tālredzīgs solis.

ASV viceprezidents Daniels Kveils (pie mikrofona) 1992. gada februārī ar lielu kravas lidmašīnu ieveda Latvijai dāvātās nepieciešamās medicīnas preces. Labajā pusē – Bertrams Zariņš

Sākot ar apmēram 1993. gadu, medicīnas krīze Latvijā bija mazinājusies un Latvija sāka atjaunoties. Otrajā posmā LMF atbalstīja dažādas slimnīcas un profesionālās medicīnas organizācijas, piemēram, Latvijas Diabēta asociāciju un Bērnu slimnīcu “Gaiļezers”, ar 25 000 dolāru ziedojumiem. LMF nosūtīja Latvijas Ārstu biedrībai 3000 dolāru datoru iegādei un 5000 dolāru otrā un arī trešā Latvijas Ārstu kongresa rīkošanai. Ārste Ilze Lakstīgala ar LMF starpniecību ziedoja 100 000 dolāru Rīgas Stradiņu universitātes Stomatoloģijas institūta modernizācijai. Vēlāk fonds sniedza 10 000 dolāru materiālo atbalstu rehabilitācijas centram “Vaivari” un P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Protezēšanas laboratorijai 5000 dolāru ziedojumu.

LMF uzskatīja – lai uzlabotu veselības aprūpi Latvijā, svarīgi ir papildināt Latvijas ārstu zināšanas. To fonds cerēja veikt ar ceļojuma stipendijām, lai nodrošinātu jaunajiem ārstiem iespējas studēt ārzemēs un atvest jauniegūtās zināšanas atpakaļ uz Latviju. Pirmie stipendiāti bija ortopēds Valdis Zatlers un asinsvadu ķirurgs Dainis Krieviņš. Stipendijas kļuva par LMF galveno darbību 2002. gadā, kad LMF nodibināja “Zarins-Knight” studiju ceļojuma stipendijas programmu. Nākamo 17 gadu laikā LMF ir piešķīris 52 stipendijas, kopsummā vairāk nekā 274 000 dolāru (katra stipendija – vairāk nekā 6000 dolāru).

Artroskopija 1992 latvija.jpg

Dainis Krievins un Kristaps Zarins apm 1995.g.jpg

Galvenais naudas ziedotājs LMF ir bijis Bostonas mecenāts Normans Naits. LĀZA biedri arī ir daudz ziedojuši, kā arī citi pateicīgi Bertrama Zariņa pacienti, piemēram, Andronico Luksic Craig no Čīles.

Pašlaik LMF ceļojuma stipendijas tiek iedalītas četrās kategorijās:

  • rezidentiem un jaunajiem ārstiem – profesionālajai pilnveidei, lai apgūtu jaunas, Latvijā nepielietotas ārstēšanas metodes;
  • reģionālajām slimnīcām un universitāšu klīnikām – “akadēmiskā attīstība un izcilība” –, lai to vadītājiem būtu iespēja apgūt jaunas, progresīvas ārstniecības un darba organizācijas metodes;
  • Latvijas medicīnas studentiem –, lai viņi papildinātu zināšanas ārzemju augstskolās un zinātniskās laboratorijās;
  • ASV topošajiem medicīnas studentiem –, lai pavadītu vasaru Latvijā.

LMF valdes priekšsēdētājs ir Valdis Zatlers. Valdē ir Bertrams Zariņš, Kristaps Zariņš, Justs Karlsons, Aleksandrs Kalniņš, Jānis Tupesis un Normana Naita dēli – Skots un Roberts Naits. LMF vadītājs Latvijā ir Dainis Krieviņš; piedalās arī Pēteris Apinis. LMF biroja vadītāja Latvijā ir Kamena Kaidaka.

LMF valde_foto2017.jpg

Pēc 30 gadu darbības LMF turpina piemēroties jaunajiem laikiem. Lai fonds turpinātu pastāvēt, tas iesaista jaunus ārstus, kuri vēlētos pārņemt LMF filantropisko darbību. Aleksandrs Kalniņš ir uzņēmies vadīt LMF ceļojumu stipendijas programmu. A. Kalniņš plāno ieviest Latvijā jaunas zināšanas un papildināt pedagoģiskās programmas ar ārvalstu profesoru un lektoru viesošanos Latvijā.

Pēdējos gados vairāki jauni latviešu ārsti ir emigrējuši no Latvijas, un dažos gadījumos ceļojuma stipendija varbūt viņiem ar to ir palīdzējusi. Tāpēc nākotnē, lai saņemtu šo stipendiju, priekšroka tiks dota ārstiem, kuri plāno strādāt Latvijā un kuriem darbs Latvijā ir jau nodrošināts.

LMF_2019 stipendijas pasniegsana

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2020. gada aprīļa numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!