Katram sava mājas aptieciņa

Mājas aptieciņas nepieciešamība

Noteikti katram no mums mājās ir kāds zāļu minimums, kuru palaikam izmantojam dažādās dzīves situācijās. Katras ģimenes mājas aptieciņas saturu nosaka vairāki faktori – ģimenes locekļu vecums, hroniskās slimības u.c. Ģimenē ar maziem bērniem mājas aptieciņas saturs būs atšķirīgs, jo pa rokai būs vairāk zāļu formu bērniem. Savukārt vecākam cilvēkam mājas aptieciņā varētu būt vairāk zāļu hronisku slimību ārstēšanai, pretsāpju līdzekļu. Jebkurā gadījumā lietderīgi ir laikus nodrošināties ar nelielu zāļu un pārsienamo līdzekļu sortimentu, lai esam sagatavoti neparedzētām dzīves situācijām.

Mājas aptieciņas glabāšana

Mājas aptieciņas glabāšanā galvenais ir ievērot divus nosacījumus:

  •  saglabāt zāļu kvalitāti visā uzglabāšanas laikā līdz zāļu izlietošanas brīdim vai derīguma termiņa beigām;
  • nodrošināt zāļu drošu uzglabāšanu – nepieejamību bērniem.

Uz katras zāļu kastītes ir norādīta svarīgākā zāļu uzglabāšanas informācija – uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā. Uzglabāt temperatūrā līdz... Un katrs ražotājs norāda, kāda ir augstākā temperatūras robeža zāļu uzglabāšanai. Lielākā daļa bezrecepšu zāļu jāuzglabā līdz 25 °C (istabas temperatūra) vai līdz 30 °C, tomēr atsevišķas zāļu formas jāglabā vēsā (no 8 °C līdz 15 °C) vai pat aukstā vietā (2–8 °C). Zāļu krājumu uzglabāšanai jāizvēlas sausa vieta, tāpēc zāļu krājumus nevajadzētu uzglabāt vannas istabā paaugstināta mitruma dēļ. Zāles labāk ievietot kādā slēgtā kastē, lai pasargātu no tiešiem saules stariem. Būtiski ir ievērot brīdinājumu zāles novietot bērniem nepieejamā vietā, jo krāsainās tabletes, kapsula, un to forma rada bērnos asociācijas ar konfektēm, turklāt bērniem domātas zāļu formas tiešām arī ir garšīgas un rada vilinājumu izēst tukšu paciņu. Jāņem vērā, ka vecākiem cilvēkiem parasti zāļu ir vairāk un tās nepieciešamas ikdienas lietošanai, tāpēc, ja bērns ciemojas pie saviem vecvecākiem, iesakām pārliecināties, ka zāles viņu mājās ir novietotas tālu no bērna redzesloka. Ja mājās ir dzīvnieki, tad noteikti jāpadomā arī par zāļu nepieejamību četrkājainajiem mīluļiem. Ideālā variantā zāļu uzglabāšanai būtu jāizvēlas kaste ar vāku, kuru novieto virtuvē vai istabā kādā no augšējiem plauktiem pēc iespējas tālāk no radiatoriem.

Mājas aptieciņas revīzija. Ko darīt ar nederīgām zālēm?

Mājas aptieciņas pārbaudi vēlams veikt divas reizes gadā – pirms vasaras un pirms ziemas sezonas sākuma. Jāpievērš uzmanība, vai visām zālēm ir skaidri salasāms nosaukums, ir zināmi lietošanas nosacījumi, vai zāļu derīguma termiņš nav beidzies. Ja zāles ir derīgas, tās var novietot turpmākai uzglabāšanai. Nederīgas zāles nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, jo tad ķīmiski aktīvās vielas nokļūst dabā. Ideālā variantā zāles jāievieto maisiņā un jānes uz aptieku, kura savāc nederīgas zāles. Kāds ir nepieciešamais mājas aptieciņas minimums, lasi žurnāla "ārsts.lv" jūlija numurā

Agnese Ritene, sertificēta farmaceite