Kas ir zobu implantāti
Māra Valdmane, Dr. Apines zobārstniecības klīnika www.apinesklinika.lv
Zoba implantāts ir zoba aizstājējs, kas pilnībā aizstāj dabiska zoba funkciju un estētiku. Dabisks zobs sastāv no zoba kroņa daļas, kas klāts ar emalju, un saknes daļas, kura atrodas žokļa kaulā. Savukārt zoba implantāts ir mākslīgi veidots zobs, kas ne vien funkcionāli, bet arī pēc uzbūves atgādina dabisku zobu. Zoba implantāts ir titāna skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā un kam virs smaganu daļas tiek veidots mākslīga materiāla kronis, kurš vizuāli un funkcionāli atgādina dabīgu zobu. Zoba implantāts ir lielisks veids, kā aizstāt trūkstošu zobu vai pat zobu grupu.
Zobu implantātu var ievietot jebkura zaudēta zoba vietā, un tas pilnībā estētiski un funkcionāli aizstāj dabisku zobu. Zoba implantāts ir neizņemama restaurācija, līdz ar to tas mutes dobumā atrodas kā dabisks zobs.
Mākslīgā zoba sakne ir titāna sakausējums, kas neizraisa alerģiskas reakcijas un ir bioloģiski saderīgs ar cilvēka audiem.
Zoba implantāts sastāv no trīs daļām – saknes daļas, tā sauktā abatmenta un kroņa daļas. Abatments ir starpdaļa, kas ar skrūvju sistēmu savieno mākslīgo zoba sakni un kroni. Zoba kronis vizuāli pilnībā atgādina dabiska zoba kroni, pēc krāsas un formas tas tiek pilnībā pieskaņots esošajiem zobiem.
Zobu implantātu priekšrocības
Zobu implantāti ne vien spēj aizvietot trūkstošos zobus, uzlabojot estētiku, ēšanas, runāšanas un dzīves kvalitāti, bet arī, tos lietojot, iespējams uzlabot dažādus klīniskos risinājumus:
* zobu implantāts dod iespēju aizvietot trūkstošu zobu vai zobu grupu, neiesaistot blakus esošos zobus;
* ar zobu implantātiem iespējams aizvietot trūkstošos zobus, kur defekta loks ir pārlieku garš ierastajam mākslīgā apvalka tiltam;
* ar zobu implantātiem iespējams aizvietot zobus nenorobežotos zobu loku defektos, kur zobu lokā zaudēti dziļāk mutes dobumā esošie dabiskie zobi;
* ar implantātiem iespējams fiksēt izņemamās protēzes, ja tām nepiemīt stabilitāte, kas dod iespēja izvairīties no neestētisku fiksatoriem, kā skavas un uzgultņi;
* implantāti ievērojami uzlabo totālo protēžu fiksāciju un stabilitāti, tāpēc uzlabojas pacienta komforts, ēšanas un smaidīšanas paradumi;
* implantāti atvieglo parciālu protēžu fiksāciju, ja pacientam joprojām ir arī savi zobi, bet daļēja protēze tiek fiksēta ar implantātiem;
* implantātiem ir laba prognoze un augsts veiksmes rādītājs;
* implantāti saglabā kaula līmeni pie funkcionālas slodzes;
Pirms implantātu ievietošanas pacientam tiek veikta diagnostika un sastādīts ārstēšanas plāns. Pacients tiek rūpīgi izmeklēts, sākot ar medicīnisko anamnēzi jeb slimību vēstures noskaidrošanu un vispārēju izmeklēšanu, beidzot ar mutes dobuma un rentgenoloģisku izmeklēšanu. Pacientam tiek pārbaudīti esošie zobi, sakodiena īpatnības, smaganu veselība, kaula kvalitāte. Lai izstrādātu pilnīgu ārstēšanas plānu, nepieciešams diagnostiskais rentgens. Mūsdienās arvien vairāk tiek izmantots trīsdimensiju rentgens, kas precīzi ataino kaula biezumu, kvalitāti, kā arī citu anatomisko struktūru atrašanos. Trīsdimensiju rentgens palīdz arī saplānot implantāta pozīciju, veidu, garumu, diametru.
Ārstēšanas plānošanā pacients tiek iepazīstināts ar iespējamajiem ārstēšanas veidiem, restaurācijām, tiek ieteikts optimālais ārstēšanas plāns, tiek izskaidrota finansiālā puse. Pēc vienošanās tiek sākta ārstēšana.
Implantātu ievietošanas procedūra sastāv no diviem posmiem, pirmais ir ķirurģiskais, kad implantāta skrūve tiek ievietota kaulā, un protezēšanas, kad tiek izgatavots zoba kronis. Visu rakstu lasi žurnāla "ārsts.lv" augusta numurā!