Kas ir apiterapija
Apiterapija ir ārstēšana ar bišu produktiem. Apiterapeits ir ārsts, kas slimību ārstēšanā izmanto bišu produktus.
Ieskats vēsturē
Pēc paleontologu datiem, pasaulē bites esot bijušas jau 55 miljonus gadu pirms pirmatnējā cilvēka parādīšanās zemes virsū. Vissenākajos rakstiskajos dokumentos ir lasāms, ka Mezopotāmijas māla plāksnēs ir fragmenti, kuros medus pieminēts kā dziedniecības līdzeklis. Apmēram 1000 gadu vēlāk (ap 3500. g.p.m.ē.) Ēģiptes Ebersa papirusā, kur aprakstīta tā laika dziedniecības māksla, pie zālēm minēts arī medus un bišu vasks. Pazīstamais Senās Grieķijas matemātiķis Pitagors apgalvojis, ka viņš savu vecumu – 90 gadus – sasniedzis, lietojot medu. Pirmos zinātniskos rakstus par bitēm un to produktiem var atrast senā filozofa un dabas zinātņu tēva Aristoteļa darbos. Aristotelis ieteica medu pret acu slimībām un ievainojumu ārstēšanai, bet bišu līmi jeb propolisu – sasitumu un strutojošu iekaisumu ārstēšanā. Aristotelis uzskatīja, ka medum piemīt īpašība pagarināt cilvēka mūžu. Hipokrats, Plīnijs un viņa laikabiedri ieteica medu dziļu un strutojošu brūču ārstēšanā. Viņi apgalvoja, ka medus aizdzenot halucinācijas, novērš sāpes ausīs, apskaidro redzi, dziedina kaklu, mīkstina klepu, darbojas kā pretinde pret čūskas un traku suņu kodumiem un indīgām sēnēm. Arī slavenais grieķu ārsts Galēns bija tādos pašos uzskatos. Viņš lietoja medu pret saindēšanos. Senajā Ēģiptē, Grieķijā, Ķīnā, Indijā bišu indi izmantoja ārstnieciskiem nolūkiem, galvenokārt kā ierīvēšanās līdzekli. Ir pārliecinoši dati, ka ar sadzelšanas metodi no podagras ir izārstēts cars Ivans Bargais un Šveices karalis Kārlis Lielais. Eiropā bišu indi pirmo reizi sāka izmantot 1858. gadā franču ārsts de Martī. Krievijā bišu dzēlienus ārstniecībā 1864. gadā izmantojis Pēterburgas ārsts M. Lukomskis. Latvijā – Cēsīs 1962. gadā neiroloģe M. Draguna ārstēja slimniekus, kas slimoja ar radikulītu, deformējošo artrozi, neirītiem u.c. Cēsu ārsti sadarbojās ar Kazaņas ārstiem, ar Gorkijas apdeguma ārstēšanas centru, kas lietoja propolisa ziedes apdegumu ārstēšanā. No 1964. gada Velta Ruks un V. Sitnova tuberkulozes un plaušu slimību terapijā pievienoja propolisa preparātus, kas deva pozitīvus rezultātus.
“Bite dāvā iespēju izārstēt visas mūsu slimības. Viņa ir vislabākais mazais draugs, kāds cilvēkam ir šajā pasaulē.” D. Mors
Kādi tad ir bišu produkti? Tie ir – medus, ziedputekšņi, bišu maize, propoliss, bišu māšu peru piens, vasks, bišu inde.
Kāpēc tie ir labi ne tikai bitei, bet arī cilvēkam?
Medus – tajā ir glikoze, fruktoze, saharoze, dekstrīni, vairāk nekā 15 fermentu (piemēram, invertāze, diastāze, katalāze, oksidāze, peroksidāze, proteāze), aminoskābes (prolīns, tirozīns, fenilalanīns, glutamīnskābe), vitamīni (C, B, B2, B6, B3, B7, E, K, A, PP), organiskās skābes (ābolskābe, citronskābe, skābeņskābe, pienskābe, skudrskābe u.c.) un neorganiskās (fosforskābe, sālsskābe), minerālvielas (Fe, K, Ca, Mg, Na, P, Cu, Cl, Al, B, Sr, Ti, Ag, Pb, Ni, S, Cr, Ba, Zn, Co u.c.), lipīdi: triglicerīdi un brīvās taukskābes. Medus ir barojošs produkts, jo tajā ir ogļhidrāti, kas nodrošina augstu kaloriju daudzumu, un cilvēka organismā notiek pilnīga uzsūkšanās. Medus bez iepriekšējas fermentizācijas ļoti viegli uzsūcas no kuņģa un zarnu trakta, tas derīgs cilvēkiem ar pazeminātu fermentu darbību kuņģī un zarnu traktā. Fermenti, kas ir medū, ievērojami paātrina vielmaiņas procesus. Pateicoties medus sastāvam, tas ir antitoksisks, antibakteriāls, antiseptisks. Medus baktericīdi iedarbojas pret stafilokokiem, streptokokiem, klebsiellām, protozojiem. Medus veicina sekrēcijas veidošanos, paaugstina leikocītu fagocitāro aktivitāti, palielina eritrocītu un trombocītu skaitu, samazina holesterīna līmeni asinīs. Medus lielākās devās veic aknu detoksikācijas funkciju, pastiprina organisma pretestības spējas pret infekcijām un indēm. Pateicoties pretmikrobu darbībai, medus mutes dobumā normalizē mikrofloru, zarnu traktā mazina disbakteriozi, to veiksmīgi var izmantot dažādu brūču ārstēšanā, apdegumu, atrofisko čūlu, augšējo elpceļu slimību, acu, urīnceļu slimību u.c. gadījumos. Pateicoties vitamīniem, mikroelementiem, kas ir medū, tiek stiprināta imunitāte, nervu sistēma, uzlabota asinsrades funkcija. Medus paaugstina darbaspējas. Agrāk medus bija neatņemama sastāvdaļa sportistu ēdienkartē.
Ziedputekšņi un bišu maize – augstvērtīgi bioloģiski aktīvi augu valsts produkti. Tie sastāv no olbaltumvielām, taukvielām, ogļhidrātiem, B grupas, A, C, P, PP, D, E, K vitamīniem aminoskābēm, mikroelementi (Mn, Si, Cu, Ni), makroelementi (K, Na, Mg, Fe, I, S, Cl).
Ziedputekšņi pārtop par bišu maizi tad, kad bite tos ir ienesusi stropā un ielikusi šūniņā, kur tie tiek sajaukti ar bišu siekalām un bagātināti ar fermentiem, pārklāti ar medu un nektāru. Šūniņā notiek fermentizācijas process, un rezultātā izveidojas bišu maize. Salīdzinot ar ziedputekšņiem, bišu maizē ir 2,5 reizes vairāk ogļhidrātu. Bišu maize cilvēka organismā tiek vieglāk uzņemta, ir bioloģiski aktīvāka. Bišu maizei ir citotoksiska iedarbība pret ļaundabīgajām šūnām, antitoksiska darbība. Tā paaugstina asinīs eritrocītus, retikulocītus, hemoglobīnu, nodrošina leikocītu daudzuma normalizāciju. Tai ir pretiekaisuma, reģenerāciju stimulējoša, aterosklerotiska, imūnstimulējoša, zarnu peristaltiku regulējoša darbība. Ziedputekšņi un bišu maize iedarbojas uz visu organismu kopumā. Palielina organisma izturību paaugstinātu fizisku un garīgu slodžu laikā.
Propoliss – bites to izmanto gan kā būvmateriālu, gan kā dezinfekcijas līdzekli. Tas sastāv no augu sveķiem, vaska, ēteriskām eļļām, ziedputekšņiem, mikroelementiem (K, Na, Ca, P, Mg, Fe, Zn, Mn, Al, Si, V, Sr u.c.), organiskām skābēm, B1, B2, B6, B7, C, PP, P, E, A vitamīniem, dažādiem savienojumiem, piemēram, flavonola un flavona. Pateicoties propolisa sastāvam, tam ir pretmikrobu, pretiekaisuma, žulti dzenoša, urīndzenoša, bakteriostatiska un baktericīda, pretvīrusu iedarbība. Veicina čūlu, rētu, brūču dzīšanu. Propoliss darbojas kā dabiska antibiotika. Propoliss stimulē asinsradi, regulē vielmaiņu, labvēlīgi ietekmē dzimumfunkciju, uzlabo redzi, paaugstina organisma imunitāti, tam ir anestezējoša iedarbība, tas samazina sēnīšu augšanu. Baktērijas pie propolisa nespēj pielāgoties.
Bišu māšu peru piens. Tas sastāv no ūdens, proteīniem, lipīdiem, ogļhidrātiem, minerālvielām, olbaltumvielām (albumīni, globulīni), organiskām skābēm, neorganiskām skābēm, A, B, D, PP, E, K vitamīna. Bišu māšu peru pieniņš ir bagāts ar bioloģiski aktīvām vielām, nepieciešamajiem hormoniem, fermentiem, tam ir imūnregulējoša darbība, tas stimulē asinsradi. Pastiprina organisma aizsargfunkcijas, uzlabo smadzeņu šūnu darbību, palīdz novērst impotenci, regulē glikozes izmantošanu organismā, pazemina holesterīna līmeni, triglicerīdu līmeni asinīs. Pateicoties bišu māšu peru pieniņa bioloģiskajai aktivitātei, tas ir ieteicams pēc smagām slimībām: ēstgribas uzlabošanai, spēku atjaunošanai, nervu sistēmas tonusa uzlabošanai, piena sekrēcijas uzlabošanai, asins zuduma atjaunošanai.
Bišu inde jeb apitoksīns
Sastāv no: olbaltumvielu kompleksa, ko var sadalīt astoņās frakcijās. Tajā ir acetilholīns, makroelementi un mikroelementi – H2, C, O2, N, K, Ca, Fe, Mg, P, Cu, Zn, S, Mn, I, Cl –, nukleīnskābes (DNS, RNS), skudrskābe, sālsskābe, ortofosforskābe, tauki, gaistošās eļļas u.c. Bišu indei piemīt antibakteriālas īpašības – jutīgāki pret bišu indi ir grampozitīvie mikrobi. Tā iedarbojas uz streptokokiem, stafilokokiem, difterijas ierosinātāju, tuberkulozes mikobaktērijam u.c. Uz nervu sistēmu mazās devās iedarbojas uzbudinoši, lielās devās – nomierinoši. Ir izteikta pretsāpju darbība, uzlabo atmiņu, miegu, uzlabo smadzeņu asinsriti. Uzlabo sirdsdarbību, darbojas kā antikoagulants, piemīt antianēmiska darbība (palielina hemoglobīna līmeni un eritrocītu daudzumu), antiaritmiska darbība, samazina arteriālo spiedienu. Stimulē kuņģa un zarnu peristaltiku, piemīt antispastiska darbība, stimulē aknu darbību, uzlabo ēstgribu, palielina kortikosteroīdu izdali, normalizē vairogdziedzera darbību, samazina cukura līmenī asinīs, darbojas kā diurētisks līdzeklis. Bišu indei ir pretradiācijas iedarbība, imūnstimulējoša, pretiekaisuma, baktericīda, diurētiska iedarbība.
Bišu inde var būt dziedinoša un arī nāvējoša. Viena bite iedzeļot ievada zem ādas 0,3–0,8 mg indes. Ja no bites dzēliena nav alerģijas, tad nāvējošā deva cilvēkam ir 0,2 g (500–1000 dzēlienu).
Vasks – lielisks bišu celtniecības materiāls, ko sintezē darba bites. Sastāv no saliktiem esteriem, ogļhidrātiem, brīvajām taukskābēm, dažādiem spirtiem, augu pigmentiem, sveķiem, minerālvielām, aromātiskām vielām. Bišu vasks ir bioloģiski aktīvs produkts ar baktericīdām īpašībām, kas nezūd pat pēc tehniskās pārstrādes. Tam ir pretiekaisuma darbība. To izmanto plaši gan kā mīkstinātāju, gan siltuma glabātāju, gan kā protezēšanas materiālu.
Jau senie izcilie domātāji filozofi medu dēvēja par veselības un ilgdzīvošanas eliksīru. Tāpēc aicinu – sāksim dienu ar medus karoti vienu.
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2016. gada augusta numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!