Kā veidojas zāļu cena
Kā veidojas zāļu cena – šis ir jautājums, kas, iespējams, jums ne reizi vien ienācis prātā, lūkojoties uz cenu zīmēm aptieku zāļu plauktiņos un sūkstoties par cenu pieaugumu.
Zāļu cenu veidošanos nosaka Ministru kabineta noteikumi, kas paredz cenu noteikšanu vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, kuras komersanti nedrīkst pārsniegt, kā arī pastāv īpaši noteikumi cenu noteikšanai:
- valsts kompensējamām zālēm, kam ir fiksētas cenas,
- aptiekā pagatavotajām zālēm jeb ekstemporālajai receptūrai, kur tiek ņemta maksa ne vien par izejvielām un iepakojuma materiāliem, bet arī par zāļu izgatavošanu,
- un rūpnieciski ražotu zāļu fasēšanai.
Visa pamatā ir zāļu ražotāja noteiktā zāļu vai izejvielu cena, kurā ražotājs ietvēris to pašizmaksu un peļņu, ko plāno gūt no zāļu realizācijas. Oriģinālajām zālēm ražotāja cena būs krietni augstāka nekā ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm (ko ar tādu pašu ķīmisko sastāvu kā oriģinālajām zālēm ražo cits ražotājs, nevis tas, kas piedalījies zāļu radīšanā un to efektivitātes un drošuma pētījumos), jo zāļu izstrādē ieguldītas ievērojamas izmaksas, tostarp klīniskajos pētījumos, un tās jāatpelna patenta noteiktajā periodā, no kā atkarīga uzņēmuma attīstība. Zāļu ražotājiem pirms produkcijas laišanas tirgū jāpaziņo sava cena Zāļu valsts aģentūrai, kas tālāk nosaka aptiekas cenu. Vairumtirdzniecības cenu veido, reizinot zāļu ražotāja noteikto cenu ar korekcijas koeficientu (KK), pieskaitot korekcijas summu un pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas zālēm ir samazināts, likme – 12%. Ja zāļu ražotāja cena ir līdz 4,26 eiro, tad korekcijas koeficients ir 1,18 jeb veidojas uzcenojums 18%, bet, ja vairāk, tad attiecīgi 15% vai 10% un klāt nāk arī korekcijas summas. Vidējā zāļu vairumtirgotāju cena par viena zāļu iepakojuma realizāciju šī gada janvārī, pēc Zāļu valsts aģentūras datiem, bija 8,06 eiro.
Savukārt aptiekas cenu veido, reizinot cenu, par kādu aptiekas iepērk zāles no zāļu ražotāja vai vairumtirgotāja (iepirkuma cenu), neskaitot PVN, ar korekcijas koeficientu un pieskaitot korekcijas summu (ko nosaka atkarībā no iepirkuma cenas lieluma pēc regresējošās līknes) un PVN. Tādējādi, jo lielāka iepirkuma cena, jo mazāks aptiekas uzcenojums. Šī tad ir aptiekas maksimāli pieļaujamā cena neatkarīgi no zāļu izplatīšanā iesaistīto aptieku skaita. Piemēram, ja iepirkuma cena ir 1,00 eiro, tad aptiekas cena ir 1,40 eiro + PVN, bet, ja iepirkuma cena ir 10 eiro – tad 12,78 eiro + PVN utt. Vidējā zāļu mazumtirdzniecības cena par vienu zāļu iepakojuma realizāciju 2015.gadā pēc ZVA datiem bija 7,35 eiro, tostarp recepšu zālēm – 10,70 eiro, bezrecepšu zālēm – 3,13, eiro, bet nereģistrētām zālēm – 17,90 eiro. Kā liecina pēdējo 5 gadu statistikas dati (kopš 2011. gada), tad zāļu cenām ir tendence pieaugt (+10,4% reģistrētām zālēm un +54,7% nereģistrētām zālēm). Kompensējamo zāļu cenas noteiktas atsevišķā sarakstā, ar ko var iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.
Ja vēlaties būt informēti jau pirms došanās uz aptieku, ieskatieties Zāļu valsts aģentūras mājaslapā, uzklikšķinot uz norādes – “Pārbaudi zāļu cenu šeit!”, kur, ierakstot meklētājā zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu, jūs varat noskaidrot ne vien maksimāli pieļaujamo zāļu cenu aptiekā ar PVN, bet arī iegūt informāciju par lētākajām zālēm no tirgū esošajiem analogiem. Tepat jūs iegūsiet informāciju arī par iepakojuma lielumu, zāļu formu (piemēram, tabletes, kapsulas utt.), stiprumu (koncentrāciju), kā arī par šo zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku, kas var sakrist ar zāļu ražotāju, bet var arī atšķirties. Uzklikšķinot uz zāļu nosaukuma sadaļā Informācija par zālēm, ir pieejams zāļu apraksts (kas ir plašāka ražotāja informācija un domāta ārstiem) un lietošanas instrukcija (kas paredzēta pacientiem un ir ievietota zāļu iepakojumā), bet sadaļā Produkti – papildu ziņas par marķējumu – gan ārējo (uz ārējā iepakojuma), gan iekšējo (uz blistera, pudelītes, tūbas utt.).
Ja vien ārsts nav noteicis citādi, tad farmaceits var jums ieteikt, un jūs varat izvēlēties lētākas recepšu zāles, kuru aktīvā viela ir tā pati. Par bezrecepšu zālēm vienmēr jautājiet padomu farmaceitam, jo svarīgi zināt, kā šīs zāles saderēs ar citām vienlaikus lietotām zālēm vai uztura bagātinātājiem. Jebkurā gadījumā informāciju par zāļu cenām jūs varat iegūt arī aptiekā no farmaceita konsultācijas. Bet, ja konstatējat, ka aptieka pārdod zāles dārgāk nekā minēta informācija Zāļu valsts aģentūras mājaslapā, kas nav atļauts, tad par to gan būtu jāziņo Veselības inspekcijai. Jāņem vērā, ka nepastāv uzcenojuma noteikšanas limiti nereģistrētām zālēm, ko pēc individuāliem pieprasījumiem komersanti ieved Latvijā, bet šīs zāles arī netiks uzrādītas Zāļu valsts aģentūras mājaslapas meklētājā. Nereti iedzīvotāji sūkstās par augstām zāļu cenām, kas patiesībā ir nevis zālēm, bet uztura bagātinātājiem, ko pārdod aptiekās un kam nav noteikti uzcenojuma griesti. Te nu katram pašam vajadzētu tomēr izdarīt secinājumus, vai ekonomēsiet uz zāļu rēķina, to vietā iegādājoties plaši izreklamētus uztura bagātinātājus, kas nav zāles.
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada aprīļa numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!