Kā tikt galā ar skolas somas smagumu
Līdz ar pēdējo augusta datumu mūsu bērni nomet savas vieglās dienas un uzkrauj plecos smagās somas, lai dotos uz skolu. Vispārzināms fakts ir tas, ka smaguma nepareiza nešana un celšana ietekmē mugurkaula labsajūtu un veselību, bet bērnu vecumā, kad notiek intensīva augšana un stājas veidošanās, ergonomijas principu ievērošana ir vēl svarīgāka. Katrs uz ielas ir redzējis acis pārgriezušu skolēnu, kurš stiepj skolas somu, sporta somu un vēl arī, piemēram, flautu vai vijoli tiem paredzētajā futrālī. Viņš knapi velk kājas, bet steidzas paspēt uz visiem pulciņiem, kuros viņu ar lielām cerībām iesaistījuši vecāki. Reti kuru bērnu pieved ar auto līdz skolas durvīm un pēcpusdienā nogādā mājās. Lielākoties skolnieki mēro garus ceļa gabalus līdz skolas autobusam vai skolai, pa dienu izskraida pulciņus, vakarā kājām dodas mājās, visur staipot līdzi teju visu iedzīvi. Lai saudzētu bērna muguru un veicinātu pareizas stājas veidošanos, kas pasargās viņu no muguras sāpēm arī pēc gadiem, svarīgi ir pievērst uzmanību tam, cik kilogramu, kādā veidā un kāda apjomā ikdienā pārnēsā skolēns.
1. Cik kilogramu smaga drīkst būt skolas soma?
Literatūrā ir pieejamas dažādas rekomendējošas tabulas par skolas somu pieļaujamo svaru. Svarīgi un vienkārši ir atcerēties, ka kopējais svars, ko ikdienā nes bērns līdz 18 gadu vecumam, nedrīkst pārsniegt 10% no ķermeņa masas. Tātad, piemēram, bērni līdz 9 gadu vecumam drīkstētu staipīt līdzi 2,5–3,5 kg smagu skolas somu, bet 12 gadu vecumā tā varētu svērt 4,5–5 kg.
2. Kāda soma ir labākā, un kā to pareizi nest?
Vislabākās ir stingra šuvuma mugursomas, kuru svars ir 1000–1200 g. Somas plecu lencēm jābūt vismaz 5–6 cm platām, polsterētām, ar regulējamu garumu. Ideāli, ja somai ir speciāla stabilizējoša josta vidukļa daļā, lai soma cieši turētos pie auguma. Vienmēr jāpārbauda, vai abas plecu lences ir vienāda garuma, jo, nesot smagumu ar dažāda garuma lencēm, slodze uz muguru būs asimetriska, kas var ietekmēt bērna stāju un radīt muguras sāpes. Ļoti svarīgi ir noregulēt bērna augumam atbilstošu lenču garumu – somas augšējai daļai jāatrodas vienā līmenī ar lāpstiņu augšējo malu, bet somas apakšdaļa nedrīkst atrasties zemāk par 5–8 cm zem vidukļa līnijas. Fizkultūras tērpu vai maiņas apavus vēlams pārnēsāt viegla auduma maisiņā, kuru bērns var uzlikt uz pleciem virs somas.
Kā pareizi nest skolas somu un kādus vingrojumus bērnam veikt, lai saudzētu muguru un veicinātu pareizas stājas veidošanos, lasi žurāla "ārsts.lv" septembra numurā.