Kā palīdzēt kļūt par vecākiem
Mākslīgā apaugļošana mūsdienās nav nekāds brīnums - drīzāk ta ir ikdiena. Pāriem, kas kaut kādu iemeslu dēļ nevar kļūt par laimīgiem vecākiem, talkā nāk intrauterīnā inseminācija un ārpusķermeņa apaugļošana. Pasaules pieredze liecina, ka medicīniskās apaugļošanas bērni dzimst tikpat veselīgi kā tradicionālā veidā ieņemtie bērniņi.
Kādas asistēto reproduktīvo tehnoloģiju metodes pastāv?
Asistētās reproduktīvās tehnoloģijas (ART) jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, mākslīgā apaugļošana nepieciešama tiem pāriem, kam dažādu iemeslu dēļ neizdodas vai ir neiespējami kļūt par laimīgiem vecākiem dabiskā ceļā. Lai palīdzētu šiem pāriem, mūsdienās iespējami vairāki medicīniskās apaugļošanas veidi:
- vīrieša (partnera vai donora) spermas instrumentāla ievadīšana sievietes dzimumorgānos (intrauterīnā inseminācija);
- ārpusķermeņa (jeb medicīniskā) apaugļošana:
a) olšūnas savienošana ar spermatozoīdiem ārpus sievietes organisma (in vitro fertilizācija – IVF) un apaugļotās olšūnas (embrija) ievadīšana sievietes dzemdē;
b) instrumentāla viena spermatozoīda ievadīšana sievietes olšūnas citoplazmā ārpus sievietes organisma (intracitoplazmatiskā spermas injekcija – ICSI) un apaugļotās olšūnas (embrija) ievadīšana sievietes dzemdē.
Kuras no ART metodēm apmaksā valsts, un kādā apmērā?
Pacientam valsts līdzfinansētā ART programmā var veikt šādas procedūras:
-
intrauterīnā inseminācija;
-
olnīcu punkcija olšūnu aspirācijai;
-
embrija pārstādīšana;
-
sēklinieku biopsija.
Pacienta piemaksa par katru no šīm procedūrām ir 21,34 eiro.
Kam ir tiesības piedalīties valsts līdzfinansētā ART programmā?
-
No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam šādās pacientu grupās:
-
Latvijas pilsoņiem;
-
Latvijas nepilsoņiem;
-
ārzemniekiem, kam ir pastāvīgas uzturēšanās atļauja Latvijā;
-
bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss;
-
ieslodzījuma vietā esošām personām;
-
Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņiem, kas uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātas personas, kā arī viņu ģimenes locekļiem.
Vīrieša vecumam valsts programmā nav nozīmes.
Vēl viens svarīgs noteikums – lai piedalītos valsts līdzfinansētā medicīniskās apaugļošanas programmā, pacientam jābūt nosūtījumam uz šo programmu ar noteiktu diagnozi neauglība no ģimenes ārsta vai speciālista (ginekologa, urologa, ģenētiķa), kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
Kā reģistrēties valsts rindā?
Reģistrēties valsts līdzfinansētā ART programmā var:
-
personiski ierodoties attiecīgajā neauglības ārstēšanas klīnikā un aizpildot pieteikuma formu;
-
zvanot uz klīniku, nosaucot nepieciešamos datus par sevi (vārds, uzvārds, personas kods, tālruņa numurs/e-pasts);
-
nosūtot pieteikumu uz klīnikas e-pastu ar vēlmi pieteikt dalību valsts līdzfinansētās ART rindā, minot datus par sevi (vārds, uzvārds, personas kods, tālruņa numurs/ e-pasts).
Iespēja veikt valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, kā arī saņemt konsultāciju pirms procedūras tiek nodrošināta šādās klīnikās: privātklīnika Jūsu ārsti, SIA VASU, reproduktīvās medicīnas centrā Embrions, AVA Clinic, klīnikā EGV, kā arī iVF Riga.
Kad izmanto donoru spermatozoīdus un, kad donoru olšūnas, kā norisinās medicīniskā apaugļošana un vai medicīniskā apaugļošana pasargās no iedzimtas pataloģijas, lasi žurnāla "ārsts.lv" septembra numurā!