Jevgēnija Ostroga: Lai mazuļa ienākšana ģimenē visiem būtu droša un priecīga

Mazuļa ienākšana ģimenē vienmēr ir priecīgs un aizkustinošs notikums. Lielākoties bērniņa gaidīšana ir piepildīta ar emocijām un rūpēm.  Dzīvokļa remonts, bērna mantu un mēbeļu pirkšana, ratu izvēle un topošo vecāku kursi – tikai neliela daļa no tā, par ko jāparūpējas ģimenei.  Nereti visu šo rūpju iespaidā mēs aizmirstam par kādu svarīgu lietu – mūsu mīļdzīvnieku sagatavošanu tam, ka ģimenē ienāks vēl viens cilvēks. Un šis cilvēks būs pavisam savādāks, nekā ierasts.

Kā padarīt mazuļa ienākšanu ģimenē pēc iespējas mazāk stresainu Jūsu mīlulim un, kā izvairīties no nelaimes gadījumiem? Kāpēc mūsu mīluļi reizēm izturas agresīvi vai bailīgi, sāk urinēt mazuļa gultiņā, vai viņam uzbrukt ? Un ko darīt, lai izvairītos vismaz no daļas šo problēmu.

Kāpēc rodas problēmas?

Bērniņa ienākšana ģimenē izmaina ļoti daudz lietu:

  1. vecāku hormonu līmeņus, kādēļ izmainās cilvēku uzvedība. Mūsu suņi un kaķi ļoti labi prot uztvert mūsu noskaņojuma izmaiņas, balss tembru, kustību straujumu un daudz citu lietu, kas saistītas ar noskaņojuma maiņu. Paaugstinoties saimnieka stresa līmenim, pieaug arī dzīvnieka stress;
  2. nereti izmainās arī vide, kur dzīvnieks pieradis dzīvot – cilvēki mēdz pārvākties uz jaunu dzīves vietu, veikt remontu, pārbīdīt mēbeles, lai būtu vieta arī bērna gultiņai un kumodei. Visas šīs pārmaiņas var ļoti būtiski ietekmēt mājdzīvniekus;
  3. jauns ģimenes loceklis, kas uzvedās „savādi”.  Jaundzimušais  mājdzīvniekiem šķiet ļoti atšķirīgs no citiem ģimenes locekļiem. Maziem bērniņiem ir savādāka smarža, viņu balss frekvence (īpaši raudāšanas laikā) ir daudz augstāka, nekā pieaugušajam, kustības ir daudz straujākas. Kad mazulis sāk rāpot un staigāt, viņš lielākoties ļoti strauji tuvojas dzīvniekam un var to nobiedēt. Svarīgi atcerēties, ka arī bērnu acu līmenis ļoti atšķiras no pieauguša cilvēka acu līmeņa. Dzīvniekus nereti nobiedē arī tas, ka bērna acis pēkšņi ir daudz tuvāk, nekā mājdzīvnieks pieradis. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc bērnus mājas mīluļi tik bieži sakož vai saskrāpē sejā;
  4. pilnībā izmainās mīļdzīvnieka ikdiena. Ierasto garo pastaigu vietā ir īsas „pačurāšanas”  turpat, pie kāpņu telpas. Saimnieku uzmanība strauji samazinās vai pat izzūd. Pietrūkst kopīgu aktivitāšu, spēļu un izbraucienu dabā. Pēkšņi suns vairs nedrīkst gulēt gultā starp saviem īpašniekiem un kaķis nedrīkst kāpelēt ierastajās vietās. Visas šīs būtiskās izmaiņas var ļoti ietekmēt dzīvnieka uzvedību un izraisīt  negatīvas sekas – mīluļa saslimšanu vai pat eitanāziju, mantu sabojāšanu.

Ko darīt, lai mazinātu riskus un padarītu bērniņa ienākšanu ģimenē vieglāku?

  1. Nepārvietojiet mīluļa guļvietu, bļodas, mājiņu vai citas dzīvniekam piederošas mantas. Viņa ikdiena jau tā ļoti mainīsies, tāpēc  svarīgi, lai mantas paliktu savās vietās.
  2. Sagatavojiet savu mīluli mazuļa satikšanai. Būtu jauki, lai jau iepriekš  suns vismaz pāris reizes satiktu zīdaiņus. Sarunājiet kopīgu tikšanos ar draugiem un paziņām, kuriem ir mazi bērniņi.
  3. Aizņematies no ģimenēm, kur ir mazuļi, mantas, kas smaržo pēc zīdaiņa, nolieciet tās mājās, lai dzīvnieks var tās izpētīt un apostīt.
  4. Atskaņojiet mājās zīdaiņu raudāšanu. Tādi ieraksti pieejami daudzviet interneta resursos. No sākuma izvēlieties ļoti zemu skaļuma līmeni, ar katru dienu to palielinot. Kamēr atskaņojat raudāšanu, vērojiet savu mīluli. Ja viņš nemaz nereaģē uz skaņām – slavējat un atalgojiet ar našķiem. Ja ir reakcija  – samaziniet skaļumu, novietojiet skaļruni citā telpā. Mērķis ir panākt, lai dzīvnieks nemaz nereaģē uz skaņu. Tiklīdz jebkāda reakcija izzūd, apbalvojiet mīluli ar visiecienītāko našķi.
  5. Laicīgi atrodiet personas, kuras varēs pieskatīt jūsu mīluli dzemdību laikā, kamēr būsiet projām.  Īpaši, ja ir paredzētas ģimenes dzemdības un abi vecāki būs prombūtnē vismaz trīs līdz piecas  dienas. Ja suns vai kaķis nepazīst savu „auklīti”, laikus uzaiciniet pieskatītāju ciemos, lai mīlulis var ar viņu iepazīties, iziet pastaigā, kopā pavadīt laiku. Ar pieskatītāju iepriekš jāpārrunā,  ko dzīvnieks ēd, cik reizes dienā iet ārā, vai ikdienā saņem kādus medikamentus. Dzemdību laiks ir pārdzīvojumu pilns un svarīgi, lai rūpes par mīluli var uzņemties kāds atbildīgs cilvēks.
  6. Kad mazulis ierodas mājās, nemēģiniet viņu nest klāt savam mājdzīvniekam, lai  abus iepazīstinātu un parādītu mīlulim jaunu ģimenes locekli. Ja četrkājainais  ģimenes loceklis noskaņots pozitīvi, ļaujiet viņam pašam izvēlēties, kad pienākt un apostīt mazuli. Labāk, ja bērns būs savā gultiņā un pirmā iepazīšanās notiks caur gultas restītēm.  Ja jūsu mīlulis nemaz nereaģē uz mazuli, apbalvojiet viņu ar našķi vai vārdiem, jo tāda reakcija ir visvairāk vēlama.
  7. Visbiežākā kļūda ir mazuli un mājdzīvnieku atstāt kopā bez uzraudzības. Svarīgi atcerēties, ka, gan dzīvnieka, gan mazuļa uzvedība nevar būt 100% prognozējama un vislielākās nelaimes notiek tieši vieglprātības dēļ.  Ja mājās ir suns, tad labākais risinājums - bērnu vārtiņi. Viens no galvenajiem nosacījumiem, kā pieradināt suni pie mazuļa, ir nodrošināt, lai viņš var bērniņu redzēt, dzirdēt, saost, bet nevarētu savainot. Tādam nolūkam labākais risinājums ir vārtiņi pie bērna istabas.
  8. Īpaša uzmanība jāpievērš bērnam un mīlulim, kad mazulis sāk rāpot un staigāt. Bērni pārvietojas ļoti ātri un vienā brīdī  jau var būt klāt pie mājas mīluļa bļodiņas vai mantām, ko suns var mēģināt sargāt.
  9. Neļaujiet mazulim ierāpties suņa gultā vai mājiņā, kā arī traucēt dzīvnieku gulēšanas, ēšanas vai spēļu laikā. Labākais risinājums – izolēt suni un bērnu uz laiku, kad notiek šīs aktivitātes.
  10.  Ievērojiet signālus, ko raida jūsu suns, lai brīdinātu. Ja mazuļa klātbūtnē viņš ir sastindzis, griež projām galvu, var redzēt mājas  mīluļa acu baltumus, suns rūc vai rāda zobus – skaidrs, ka dzīvnieks jūtās nedroši un apdraudēts. Nekad nesodiet dzīvnieku par šāda veida signāliem. Suns, kurš brīdina, ir daudz drošāks ģimenei, nekā suns, kurš uzbrūk bez brīdinājuma. Protams, rūkšanu un  zobu rādīšanu nevajag arī apbalvot, bet ir jāzina, ka tajā brīdī  suns saka: „Es šo negribu, lūdzu pārtrauc. Ja tu nepārtrauksi, es varu kost.” Suņi, kurus soda par rūkšanu, lielākoties pārstāj rūkt, bet jūtās tik pat apdraudēti un uzbrūk bez brīdinājuma, jo atceras, ka iepriekš par brīdinājuma signāliem tika sodīti.

Bērniņa ienākšana ģimenē ir priecīgs notikums  un jaunajiem vecākiem vajag  daudz laika, tāpēc mīluļa ikdiena var jūtami mainīties. Mēģiniet rast laiku, ko pavadīt kopā. Ja  vairāk  nav iespējas iziet ar mīluli garajā pastaigā vai sarīkot kādu skaļu aktivitāti, pavadiet laiku kopā savādāk. Dzīvnieki labprāt kopā ar īpašnieku meklē  istabā našķus vai mīļāko mantu. Var skaļi lasīt skaļi grāmatas un veikt savam mīlulim vieglu masāžu. Ja dzīvniekam vairs nav atļauts gulēt gultā līdzās saimniekam, mēģiniet ierīkot viņam ērtu guļvietu līdzās savai gultai, neizliekot mīluli vienkārši aiz durvīm. Galvenais, ko vajadzētu atcerēties – mūsu četrkājainie draugi  nav greizsirdīgi vai atriebīgi, viņi nevēlas nodarīt pāri mums vai mazulim, tikai pārdzīvo milzīgu stresu, tāpēc viņu uzvedība mainās un mīļdzīvnieki mēdz darīt lietas, ko iepriekš nekad nav darījuši. Un tikai mēs, viņu īpašnieki, varam parūpēties, lai mūsu mīluļi savās mājās un ģimenē justos labi un droši. 

 

Jevgēnija Ostroga- veterinārārste

Dzīvnieku uzvedības speciāliste

Vetklīnika24

+ 371 6111 2345

Dzelzavas iela 15, Rīga

 

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!