Jevgēnija Hmeļņicka: Ilglaicīgās ādas problēmas pēc saules apdeguma

Beidzot Latviju priecē tik gaidītās, siltās un pavasarīgās dienas! Saules stari piepilda pagalmus, dzīvokļus un darba vietas. Mūsu platuma grādos neesam izlutināti ar saulainām dienām, tāpēc ierasts, ka cilvēki Latvijā steidz noķert pirmos saules starus un izbaudīt laiku dabā. Dārznieki un privātmājās dzīvojošie sāk dārza sakopšanas darbus, atsākas pirmie braucieni uz jūru. Nereti kopīgā un pacilātā gaisotnē cilvēki nenovērtē saules lielo ietekmi uz ādu. Šķiet, ka pagaidām vēl nav tik silts, taču gaišai ādai vajag pavisam maz, lai iegūtu saules apdegumu.

Kas ir saules apdegums?

Runājot par saules apdegumu, cilvēkiem nereti nāk prātā bērnībā vasarā pavadītās dienas pie upes vai ezera, koši sarkanie, lobošie pleci, kas apsmērēti ar vecmammas skābo krējumu. No medicīniskā viedokļa saules apdegums ir ādas iekaisuma reakcija uz pastiprinātu ultravioleto starojumu, kas saistīta ar ādas apsārtumu, sāpēm, pietūkumu, lobīšanos, pūslīšu un kreveļu veidošanos. Tas nozīmē, ka par saules apdegumu var saukt ādas apsārtumu, kas rodas pēc atrašanās saules staros. Protams, saules apdeguma pakāpes mēdz būt dažādas.

Kādi ir riski iegūt saules apdegumu?

Saules apdeguma riski ir ļoti dažādi: laiks, kad āda saņēma saules starus, ģeogrāfiskās īpatnības, kopējais ādas veselības stāvoklis, D vitamīna līmenis organismā, lietotie medikamenti un aizsardzībai pret sauli lietotie aizsardzības līdzekļi, tomēr galvenais noteicošais faktors ir ādas tips. Atkarībā no saules jutības pakāpes, ādu pieņemts iedalīt sešos tipos (Skin types by Fitzpatrick).

ādas tipi

Augsta jutība.

Augsta ādas jutība raksturīga 1. un 2. ādas fototipam.

Cilvēkiem ar 1.ādas fototipu lielākoties ir blondi vai rudi mati, ļoti gaiša vai piena balta āda, dažreiz ar vasaras raibumiem. Tāda āda visbiežāk nekad neiedeg, bet uzreiz apdeg un kļūst sarkana.

2. ādas fototipam raksturīga nedaudz tumšāka āda, kas lielākoties ir samērā gaiša, gaišas acis un gaiši vai pelēki mati. Cilvēki ar šo ādas tipu var nedaudz iedegt, bet, atrodoties saulē ilgāk, iegūst ādas apdegumu.

Vidēja jutība.

3. un 4. ādas fototipam piemīt vidēja saules jutība.

3. fototipa cilvēkiem ir gaiša āda, tomēr acu krāsa var būt dažāda, mati – gan tumši blondi, gan pelēki, gan kastaņa krasā. Tādu cilvēku āda lielākoties skaisti iedeg, bet dažreiz var arī apdegt.

4. fototipam ir tumšāka āda, tumši brūni vai melni mati, brūnas acis. Tādi cilvēki labi iesauļojas un gandrīz nekad saulē neapdeg.

Zema jutība.

Par zemas jutības pret saules apdegumiem uzskata 5. un 6. ādas fototipu.

5. ādas fototipam raksturīga tumši brūna ādas krasa, tumši mati un acis.

6. ādas fototipam raksturīga tumši brūna ādas krasa.

Latvijas iedzīvotājiem visbiežāk ir 1., 2. un 3. ādas fototips, tāpēc  gandrīz ikvienam ir ļoti svarīgi ievērot saules higiēnu.

Kāpēc saules apdegumi ir tik bīstami?

Cilvēki lielākoties neuzver saules apdegumus kā nopietnu kaitējumu veselībai, bet drīzāk kā nepatīkamu labi pavadīta laika blakusefektu. Tomēr viens no maniem mīļākajiem dermatologu teicieniem ir – “āda neko neaizmirst”. Ādas apsārtums pāriet, bojātā āda nolobās un ataug jauna, bet oksidatīvais stress, ģenētiskās ādas mutācijas un neatgriezeniskie procesi, ko izraisīja, pēc pirmā acu skatiena novērtētais, šķietami nevainīgais apdegums, jau ir sākušies. Pēc gadu desmitiem, bet dažreiz arī agrāk, dermatologa kabinetā cilvēks uzdod jautājumu, kāpēc uz ādas ir kāds veidojums vai veidojumi?

Tāpēc tālāk izskaidrošu, kādas ir novēlotas ādas reakcijas un sekas, ko izraisa saules apstarojums. Pierādīts, ka saules apdegumi palielina varbūtību saslimt ar ādas slimībām un radīt ādas bojājumus, kas izraisa ādas fotonovecošanos, pirmsvēža stāvokli un ādas vēzi.

Fotonovecošanās

Ādas fotonovecošanās ir multifaktoriāls process, kas izraisa nevēlamas ādas veselības problēmas. Pirmkārt, saules stari noārda ādas kolagēna un elastīna šķiedras. Līdz ar to āda zaudē tvirtumu un elastību. Otrkārt, saulē bojātā āda zaudē pašreģenerācijas jeb pašatjaunošanās spējas. Treškārt, saules ietekmē melanocītu darbība kļūst nekontrolēta, un tie sāk pastiprināti (dažreiz arī pretēji) ražot ādas pigmentu, kā rezultātā ādas krāsa kļūst neviendabīga un rodas pigmentācijas plankumi. Ceturtkārt, saule veicina ādas oksidatīvo stresu, kas provocē ādas iekaisumu. Visi minētie faktori veicina:

    • grumbu rašanos;
    • ādas elastības un turgora zudumu;
    • pigmentācijas pastiprināšanos un neviendabīgu ādas krāsu;
    • sejas teleangiektāzijas (sīku, paplašinātu asinskapilāru) rašanos;
    • ādas elastozi, proti, ādas elastīna šķiedru bojāšanos, kuras dēļ āda kļūst bieza un rupja.

 Jāpiebilst, ka fotonovecošanos vieglāk nepieļaut, nekā cīnīties ar tās sekām.

Ādas priekšvēža stāvoklis

Plakanšūnu ādas vēzim raksturīgs priekšvēža stāvoklis, piemēram, aktīniskā keratoze, kas ir ādas virsējās kārtas šūnu (epiteliocītu) izmaiņas. Šūnu aktīvās darbības rezultātā uz ādas virsmas rodas raupji, reizēm nedaudz zvīņojoši un sārti elementi. Aktīnisko keratozi sauc arī par “saules keratozi”, kas vēlreiz apstiprina šīs pataloģijas tiešo saistību ar saules ekspozīciju. Aktīniskā keratoze visbiežāk rodas uz saulei atklātas ādas virsmas: sejas, galvas daļas, kas ir bez matiem, ausīm, plaukstu mugurējās daļas.

Ādas priekšvēzis ir arī melanocītu izcelsmes ļaundabīgie veidojumi, kas rodas pēc saules pastiprinātas iedarbības un to sauc par lentigo maligna. Lentigo maligna ir neinvazīvs ādas vēzis, kas visbiežāk rodas uz sejas un izskatās kā tumšs plankums. Ar laiku lentigo maligna var parvērsties lentigo malinga melanomā, kas jau ir invazīvs audzējs ar augstu metastazēšanās potenciālu un nelabvēlīgu prognozi.

Ādas vezis

Grūti atrast tādu ādas vēža tipu, ko neprovocētu ultravioletais starojums. Tomēr visvairāk saule paaugstina risku saslimt ar ādas melanomu. To dēvē par “melno karalieni”, kas diemžēl ir spējīga ļoti ātri nogalināt cilvēku. Tiesa gan, savlaicīga diagnostika un mūsdienīga ārstēšana prognozi krietni uzlabo. Pēc Amerikas Vēža biedrības (American Cancer Society) datiem saules apdegums bērnībā piecas reizes, dubulto ādas melanomas risku tālākā dzīvē.

Viens no biežākajiem ādas vēžiem ir bazalioma. Bazalioma ir bazālo šūnu izcelsmes ļaundabīgais vēzis. Tas lielākoties attīstās uz ādas, kas bijusi pakļauta ilgstošai saules staru iedarbībai. Visbiežāk bazalioma attīstītās uz sejas, galvas (plikpaurības gadījumā), kakla un rokām, bet var rasties arī citās ķermeņa vietās. To lielākoties var atpazīt kā mazu, spīdīgu, pērļveida krāsas mezgliņu uz ādas, kas var būt rozā, sarkanā vai  brūnā krāsā. Šī veida ādas vēzis nemēdz izplatīties uz citām ķermeņa daļām un ir lēni augošs, kā arī reti metastazējas, tomēr to arī svarīgi agrīni diagnosticēt un ārstēt, jo tas var būt vietēji agresīvs.

Kā izvairīties no saules apdegumiem?

Šobrīd dermatologi, kā arī onkologi un ģimenes ārsti aicina pievērst uzmanību saules higiēnai. Lai izvairītos no saules apdegumiem, pirmkārt, jāizvērtē visi riski: laika apstākļi, insolācijas intensitāte un ādas fototips. Dermatologi visbiežāk iesaka vilkt apģērbu, kas nosedz ādu, cepuri un saulesbrilles, kā arī lietot SPF krēmus. Mūsdienās vairākumam cilvēku ir zināmi vispārējie ieteikumi, bet reti kurš tos pilda pilnā apmērā. It īpaši tas atteicas uz pareizu SPF krēmu lietošanu. Noteikti  jāizmanto aptiekā nopērkams SPF krēms, kas domāts pret saules stariem jutīgai ādai. Ķermenim un sejai jāizmanto SPF50 aizsardzība, mazāk jutīgai ādai sejai var izmantot SPF30, bet ķermenim – ne mazāk kā SPF50. Krēmu jāuzklāj biezā kārtā 20 minūtes pirms iziešanas ārā un jāatjauno pēc katrām divām stundām. Tādā veidā saules aizsargkrēms maksimāli darbosies ādas labā. Tomēr neviens aizsarglīdzeklis pilnībā neaiztur ultravioletos starus, tāpēc cilvēkiem ar ļoti jutīgu ādu jāizvairās no atrašanās aktīvos saules staros.

Noslēgums

Pērkot jaunu automašīnu, cenšamies to sargāt no pašas pirmās dienas. Ar laiku mašīnu varam nomainīt pret jaunu, bet āda mums ir viena visam mūžam. Tāpēc ir prātīgi to vērtēt un sargāt kopš dzimšanas. Bērnībā to jādara vecākiem, ne tikai sargājot bērna ādu, bet arī rādot pozitīvu piemēru un veidojot bērnam labus ieradumus. Lai dermatologs nekļūtu par nikno dakteri, kas aizliedz baudīt siltumu un vasaru, kārtīgi jāievēro visi piesardzības ieteikumi.

Sabiedrības izglītība saules higiēnas jautājumos ar katru gadu uzlabojas, kas, protams, priecē, tāpēc ceru, ka nākotnē aizvien mazāk redzēsim cilvēkus, visu dienu guļot pludmalē peldkostīmā un bez saulessarga. Būsim piesardzīgi, prātīgi un izglītoti, tad visi dabas spēki darbosies tikai mūsu veselības labā, un mūsu ādas veselība un skaistums priecēs vēl ilgus gadus.

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada jūnija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!