Jana Prikule, Darjana Osipova: Zobu šķilšanās mazuļiem
Ikvienam vecākam viens no svarīgākajiem periodiem bērnu attīstībā ir pirmo zobu šķilšanās. No jaunajiem vecākiem bieži var dzirdēt daudz dažādu briesmīgu stāstu, bet, vai tiešām pirmie zobiņi ir tādi briesmoņi? Cik svarīgi ir pareizi kopt pirmo zobiņu? Kad jāsāk tīrīt un galvenais, ar kādu līdzekli?
Pirmkārt, jāzina, kādā vecumā sāksies zobu šķilšanās. Tas ir laika periods no četriem līdz septiņiem mēnešiem. Katra zoba rašanās visbiežāk ilgst no divām līdz astoņām dienām. Šajā laikā vecākiem ir svarīgi atcerēties, ka cilvēka organismā visas sistēmas ir cieši saistītas un, protams, bērna organisms reaģēs uz šādām būtiskām pārmaiņām. Šajā laikā ķermeņa temperatūra var paaugstināties līdz 37,4 - 38,0 grādiem. Augsta temperatūra (38,0 un vairāk) lielākoties ilgst ne vairāk kā divas dienas. Izdalījumi no deguna zobu šķilšanās laikā visbiežāk ir dzidri, šķidri un nekādā gadījumā nav kļuvuši zaļi vai strutaini un tamlīdzīgi. Var rasties arī klepus, ko izraisa siekalas, kas nonāk degunā un balsenē un izdalās lielā daudzumā. Zobu klepus nav jāārstē. Pediatru domas par caureju reizēm dalās: daži uzskata, ka caureja (plāni izkārnījumi) nav tieši saistīta ar zobu rašanos. Tomēr pētījumi liecina, ka 10 līdz 30 % bērnu zobu šķilšanās laikā nereti cieš no diarejas. To skaidro arī ar lielo izdalīto siekalu daudzumu, kas pastiprina zarnu peristaltiku.
Otrkārt, jāzina, kā var palīdzēt mazuļiem tikt galā ar tādu nopietnu uzdevumu. Protams, ikvienai mammai mazuļa sāpes ir pat sāpīgākās, nekā savas. Šobrīd ir daudz dažādu iespēju – līdzekļu, kā mazināt zobu šķilšanās sāpes, bet, kā izvēlēties efektīvāko? Medikamentu izvēli, kā vienmēr ļoti apgrūtina mārketings un variantu dažādība. Domājot par medikamenta veidu, efektīvākais un bērna organismam vismazāk kaitīgs joprojām ir gēls.
Tie dalās trīs veidos: pretsāpju, kombinētie un dabīgo ekstraktu gēli. Pretsāpju gēla sastāvā noteikti būs lidokaīns vai citi sintētiskie analgētiķi. Savukārt, ja mazulim jau konstatēta alerģijas reakcija uz šo komponentu vai bērns ir alerģisks pret medikamentiem, labāk no šīs izvēles izvairīties. Pretsāpju gēla iedarbība vērsta tieši uz zobu šķilšanās simptomu mazināšanu. Piemēram, samazināt smaganu iekaisumu, kas nereti traucē bērnam. Nākamais veids ir kombinēts gēls. Tā sastāvā ir gan sintētiskie analģētiķi, gan dabiskie ekstrakti. Izplatītāko analģētiķu sastāvā nereti ir: lidokaīns, polidokanols vai benzokaīns. Jāņem vērā, ka lidokaīns vai jebkurš no minētiem analģētiķiem, sajaucoties ar siekalām, var padarīt nejūtīgu arī bērna mutes dobumu. Diemžēl mazulis nav tik labs klausītājs un nesapratīs skaidrojumus par medikamenta iedarbību. Jaunie vecāki samērā bieži pieļauj šo kļūdu. It kā medikaments ir uzklāts, bērnam jānomierinās, jo sāpes jau nav tik neciešamās, bet mazulis turpina raudāt... Bērnam visticamāk nepatika nepazīstamas vieglas anestēzijas sajūta. Ņemot vērā iepriekšējo veidu nepatīkamos mīnusus, trešais veids – pilnībā sintētiskos analģētiķus nesaturoši dabīgo ekstraktu gēli. Mums apkārt ikvienam ir pieejami dažādi augi ar ārstniecisku iedarbību. Piemēram, alvejas sula, bosvēlijas ekstrakts, kumelīte. Šie augi ne tikai samazina smaganu iekaisumu, bet arī sniedz antiseptisku iedarbību.
Lietojot gēlus, lai novērstu zobu šķilšanās sāpes, jāzina svarīgākos nosacījumus. Saskaņā ar instrukcijām, lielāko daļu mutes gēlu ieteicams uzklāt trīs līdz četras reizes reizes dienā un papildus pirms došanās gulēt naktī.
Gēla uzklāšanu jāveic:
- pēc ēšanas (nekādā gadījumā pirms ēšanas);
- pēc mutes dobuma higiēnas veikšanas;
- gelu uz smaganām uzklāj ar vates tamponu vai notīrītu pirkstu. Pēc tam ar masējošiem triepieniem maigi ierīvē medikamentu smaganās;
- uz mitras gļotādas gēls noslīd (!), tāpēc pirms tā uzklāšanas ieteicams noņemt siekalu pārpalikumu ar sūkli vai marles tamponu.
Lai jums un jūsu bērnam veicās šajā īpašajā posmā! Lai ir mierpilnas un klusas naktis!
Foto: Shutterstock
Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada aprīļa numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!