Ja pēc vēderpriekiem nākas meklēt ārstu
Tāpat kā nevar īsti pateikt, kas mežā galvenais, tā nevar pateikt – ar ko sākas veselība. Jūs iebildīsiet – PROFILAKSE! Piekrītu, bet pastāv tik daudz cilvēka vajadzību, ka, ievērojot vienus noteikumus, veidojas citi nosacījumi. Kā blondīnei, kas jautāja, vai var notievēt, peldoties visu gadu. Varbūt var, bet kur jūs esat redzējusi kārnu roni? Visu vēlreiz pārdomājot, sapratu, ka bez ēdiena uzņemšanas nekas organismā vairs nefunkcionēs – ne sirds, ne smadzenes, ne muskuļi... Viss pārstāj darboties un beidzas ar funkciju izzušanu.
Tā nu sanāk, ka viena trakta – gremošanas sistēmas – dēļ, mēs esam tie, kas esam un ko darām – ejam, dziedam, domājam, tātad dzīvojam. Visi labi zina, cik svarīgi radošā kolektīvā un vispār darbavietā ir priekšnieka rīta kafija vai vakardienas vakariņu kaloriju sabalansējums ar aizkuņģa dziedzera fermentiem. Daudziem gan tas ir vienalga, ka tikai kājas siltas. Bet, ja par fermentiem, tad to cilvēka organismā ir daudz, un visiem tā uzreiz nemaz neizdabāsi. Tā iznāk, ka jāprasa padoms. Kaimiņiene un sievasmāte neder, draugam ir vēl sliktāk... Ir glābiņš – gastroenterologs, kas visu zina – viņam ir grāmatas un internets, visu māk – prot ieskatīties augšējos un arī apakšējos caurumos. Viņš zina, kam jābūt kuņģa saturā un kam – no visa pāri palikušajos šķidrākajos un biezākajos substrātos. Gods un slava, mēs to zinām! Lai arī tas viss reizēm ir saistīts ar sāpēm, nevajag baidīties, viss normalizēsies. Būsiet atkal veseli, radoši un skaisti, jo mēs visu darām tikai dēļ jums!
“Jau kuro rītu ir slikti...” Tā bieži nākas dzirdēt, kad tuvinieki, draugi vai kolēģi sūdzas par gremošanas problēmām, neregulāru vēdera izeju, grēmām un uzpūšanos. Tas viss ir nomācoši, un, ja sūdzības turpinās vairākas dienas, tad tiek traucēts cietēja ikdienas ritms un tātad arī dzīve. Ne vairs uz teātri, ne ciemos aiziet, ja nu vienīgi tur, kur tādi paši bēdu brāļi un māsas jau priekšā. Zūd apetīte un prieks, sākas galvassāpes, un tas jau ir par daudz.
Tad vairs nav tālu arī vēdersāpes, kaut gan bieži tieši ar tām arī viss sākas. Sāc atcerēties visu bijušo, un ģimenes ārsts kļūst par glābēju un aizstāvi. Pirms tam tiek pāršķirstītas interneta lapas, kuru tēmas un virsraksti liek bailēs sarauties jau tā ne tik maz cietušajai gremošanas sistēmai! Ir risinājums – jāpārbaudās, bet nav brīva laika, nav uzņēmības, bet ir draugu stāsti par šausmām, kas valda gaišajos poliklīniku kabinetos ar iejūtīgajiem medicīnas darbiniekiem. Laiks rit, un zarnas arvien mazāk smadzenēm piegādā labsajūtas hormonus, un mēs... jūs saprotat, kādi mēs kļūstam. Ar to tas viss nebeidzas, jo uz bojātās gļotādas uzsēžas dažādas kaitīgās baktērijas, kas, izspiežot labās baktērijas, turpina iekaisuma faktoru stimulāciju, un iekaisums gremošanas traktā pastiprinās. Tas, cik ilgi visu spēj kompensēt abi lielie gremošanas fermentu ražotāji aknas un aizkuņģa dziedzeris, ir cieši saistīts ar iedzimtību. Dažiem tā ir lieliska, citiem jāmokās ar fermentu nepietiekamību. Un, ja diskomforts jūs ir pārliecinājis, ka atpakaļceļa nav, tad paveras plašs gremošanas trakta izmeklējumu ceļš – asins analīze ar aknu provēm, glikozi, iekaisuma marķieriem, koprogramma ar gremošanas frakciju izvērtējumu, ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem, fibrogastroskopija, kolonoskopija, arī datortomogrāfija...
Tiek apmeklēts zobārsts, higiēnists, nervu ārsts, kāds kaimiņos dzīvojošs brīnumdakteris un, ja vairs nekur nav kur iet, tad gastroenterologs.
Būtu labi, ja pie gastroenterologa pacients dotos jau ar problēmu paskaidrojošiem atzinumiem – analīžu, izmeklējumu rezultātiem, lietoto zāļu sarakstu un iepriekšējo konsultāciju atzinumiem. Ja vēl būtu atbilstošs apģērbs ar vieglu piekļuvi pie vēdera – tas būtu lieliski. Ja būs nepieciešami papildu izmeklējumi – kolonoskopija vai gastroskopija –, ievērojiet ārsta skaidroto un uz zarnu attīrīšanai izmantojamo līdzekļu iepakojumiem rakstītās instrukcijas, un viss būs labi!
Ar patiesu prieku gaidīsim, lai sniegtu jums veselību!
INFORMĀCIJAI
Sagatavošanās fibrogastroskopijai jeb augšējai endoskopijai
Pirms nozīmētā izmeklējuma veikšanas vismaz 6 stundas nedrīkst ēst un lietot medikamentus un 2 stundas – dzert.
Iepriekšējā dienā var ieturēt vieglas vakariņas ne vēlāk kā plkst. 20.00, pēc tam drīkst dzert tikai negāzētu ūdeni.
Sagatavošanās kolonoskopijai
Lai ārsts varētu veikt resnās zarnas apskati – kolonoskopiju, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai.
Zarnu tīrīšanai izmanto īpašu šim nolūkam paredzētu šķīdumu, ko pacients pagatavo pats no aptiekā iegādājama pulvera paciņās, kuras katra jāizšķīdina litrā ūdens. Pirms kolonoskopijas parasti jāizdzer 4 litri šādi sagatavota šķīduma (izmantojot 4 paciņas).
- Iepriekšējā dienā pirms kolonoskopijas pacients paēd vieglas brokastis un pēc tam lieto speciālo zarnu tīrīšanai paredzēto šķīdumu, kas vienmērīgi jādzer visas dienas laikā, piemēram, litrs šķīduma divu stundu laikā plkst. 12.00, nākamais litrs 14.00, 16.00, 18.00. Pēdējā tīrošā šķīduma porcija jāizdzer ne vēlāk kā 4 stundas pirms plānotā kolonoskopijas laika.
- Iepriekšējā dienā var lietot tikai viegli asimilējamu uzturu, atsakoties no šķiedrvielas, sēklas, pilngraudus saturošiem produktiem: dārzeņiem, augļiem, graudaugu produktiem.
- Papildus drīkst dzert tikai dzidrus, nekrāsainus šķidrumus.
- Kolonoskopijas dienā pacients drīkst lietot regulāri nepieciešamos medikamentus, piemēram, asinsspiediena mazināšanai u.c.
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada marta numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!