Izglābt dzīvību ir vienkāršāk, nekā tu domā!
Ik gadu Eiropā apmēram 350 000–700 000 cilvēku pēkšņi apstājas sirdsdarbība. Tas ir aptuveni tik daudz, cik būtu, ja katru dienu virs Eiropas nogāztos sešas Boeing pasažieru lidmašīnas. Sirdsdarbības apstāšanās gadījumā ir svarīgi laikus sniegt palīdzību, jo netiešā sirds masāža var divkāršot vai pat četrkāršot izredzes cietušajam izdzīvot. Tikai krūškurvja kompresijas jeb ar rokām veikta kardiopulmonālā reanimācija ir efektīva un viegli apgūstama metode dzīvības izglābšanai.
Kāpēc ir svarīgi rīkoties
Pēkšņa sirdsdarbības apstāšanās var notikt jebkuram, jebkur un jebkad! 80% no visiem pēkšņas sirdsdarbības apstāšanās gadījumiem notiek mājas apstākļos. Veicot tikai netiešo sirds masāžu, ir iespējams izglābt dzīvību kādam, kuru jūs patiešām mīlat: tētim vai mammai, savam bērnam, draugam.
Ātrās palīdzības ierašanas vidējais laiks (no zvana saņemšanas līdz atbraukšanai) ir līdz 11 minūtēm. Šajā laikā cietušā izdzīvošana atkarīga no aculiecinieka, kas sāks netiešo sirds masāžu. Ar to palīdzības sniedzējs nodrošinās nelielu, bet ļoti nozīmīgu skābekli saturošu asiņu piegādi sirdij un galvas smadzenēm. Pēc pēkšņas sirdsdarbības apstāšanās cilvēka asinīs joprojām ir pietiekami daudz skābekļa, lai spētu uzturēt sirds un galvas smadzeņu šūnas pie dzīvības. Ar katru minūti cietušā izredzes izdzīvot krītas par 10%, ja netiek sāktas krūškurvja kompresijas jeb sirds netiešā masāža.
Kas ir sirdsdarbības apstāšanās
Sirdsdarbības apstāšanās ir pēkšņs sirds galvenās funkcijas zudums – tā vairs nespēj pumpēt asinīs. Līdz ar sirdsdarbības apstāšanos apstājas arī visu pārējo orgānu funkcijas. Svarīgi atšķirt sirds lēkmi jeb stenokardiju, kad ir traucēta asins plūsma pašai sirdij. Šajā gadījumā no skābekļa bada cieš sirds muskulis, cilvēks izjūt sāpes un var attīstīties miokarda infarkts un arī sirdsdarbības apstāšanās.
Kāpēc notiek sirdsdarbības apstāšanās
Sirdsdarbība notiek tāpēc, ka pašā sirdī nepārtraukti veidojas elektriskais impulss, kas, izplatoties pa sirds muskuļu šūnām, liek tiem sarauties, veicinot asins plūsmu. Sirdsdarbības apstāšanās lielākoties notiek, ja cilvēkam attīstās aritmijas, kad sirdsdarbība kļūst haotiska un ļoti ātra. Aritmiju gadījumā sirds vairs nespēj pilnvērtīgi pumpēt asinis. Lai gan šo bīstamo aritmiju ārstēšanā izmanto tā saukto elektrošoku, tomēr sirds masāža ir īpaši nozīmīga, kad elektrošoks tūlīt nav pieejams. Mūsdienās arvien vairāk izmantojami ārējie automātiskie defibrilatori. Tie atrodas lielās cilvēku pulcēšanās vietās: lidostās, tirdzniecības centros, skolās, masu pasākumu notikumā vietās. Bet šādas ierīces trūkums nekādi nedrīkst aizkavēt krūškurvja kompresiju sākšanu.
Kā jārīkojas
Ja redzi, ka kāds pēkšņi nokrīt, tad jāveic ļoti vienkārši soļi, lai palīdzētu. Vispirms jāpārliecinās, vai apstākļi ir droši un tev pašam nedraud briesmās. Ir divas pazīmes, kas liks domāt, ka notikusi sirdsdarbības apstāšanas: cilvēks nereaģē un neelpo vai gārdz. Jāpakrata cietušais aiz pleca un jāpajautā: “Kas noticis?”, – tādējādi mēģinot viņu pamodināt. Tad pasauc kādu palīgā, lai izsauc ātro palīdzību, vai zvani 113. Atceries aktivizēt skaļruni savā telefonā, lai dispečers pa telefonu varētu tev sniegt padomus un tev rokas būtu brīvas. Ja cietušais joprojām nereaģē un neelpo vai ir kādas šaubas, ka cietušais neelpo normāli, tad jāsāk krūškurvja kompresijas.
Kā jāveic netieša sirds masāža
Krūškurvja kompresijas ir vissvarīgākā daļa. Tavas rokas kļūst par cietušā sirdi un nodrošina asins plūsmu cietušā organismā. Jānostājas uz ceļiem blakus cietušajam. Jānovieto vienas plaukstas pamatne krūškurvja vidū un otra roka ar sakļautiem pirkstiem tai virsū. Kompresijas jāveic 5 cm dziļumā. Ar elkoņos iztaisnotām rokām masē ātri un stipri vismaz 100–120 reizes minūtē (straujāk nekā vienu reizi sekundē), ļaujot pilnīgi atslābt krūškurvim. Sirds masāža ir smags darbs. Ja ir vēl cits palīdzības sniedzējs, tad jāmainās ik pa pāris minūtēm. Kompresijas jāturpina bez pauzēm, kamēr ierodas palīdzība.
Ja ir iespējams, tad pilnus atdzīvināšanas pasākumus (masāža un elpināšana) jāveic bērniem, jaundzimušajiem vai cilvēkam, kuru jūs jau atradāt nekontaktējamu. Bet ir pilnīgi pieņemami tajā brīdī veikt tikai krūškurvja kompresijas.
Tātad atceries: PĀRBAUDI, ZVANI, MASĒ!
Visu rakstu lasi žurnāla "ārsts.lv" jūlija numurā!