Ivo Končus: Rinīta veidi bērnam, vai tā ir tikai infekcija?
Iesnas jeb rinīts ir deguna gļotādas iekaisums, ar kuru bērni visbiežāk saslimst, nevis uzturoties aukstumā un saaukstējoties, bet gan slikti vēdinātās telpās. Galvenais rinīta simptoms ir deguna tecēšana.
Deguna gļotādas iekaisums var būt akūts vai hronisks. Akūtas saslimšanas pirmie simptomi ir - aizlikts deguns, nereti - šķaudīšana. Rinīts sākas ar vispārēju stāvokļa pasliktināšanos, var paaugstināties ķermeņa temperatūra, rasties galvassāpes, pasliktināties elpošana caur degunu. Tad pievienojas deguna dobuma gļotādas tūska un sākas deguna tecēšana. Ja saslimšana nekomplicējas, rinīts ilgst no 7 līdz 14 dienām. Novājināta organisma gadījumā deguna gļotādas iekaisums var kļūt hronisks vai ieilgt līdz trim – četrām nedēļām. Ja rinīts ir hronisks, simptomi ir - cietu izdalījumu veidošanās, sausuma sajūta degunā, spiediena sajūta sejā un galvassāpes. Izdalījumi no deguna ir biezi, dzeltenzaļi un to ir daudz vairāk, nekā parastu iesnu gadījumā.
Bērniem nav iespējams prognozēt saslimšanas biežumu ar rinītu un organisma spēju ar to cīnīties. Katrs no mums ir individuāls - cik uzņēmīgi esam pret dažādām saslimšanām un, kā tās pārslimojam.
Hronisku iesnu iemesli var būt dažādi - anatomiskas izmaiņas, defekti deguna dobumā, deguna polipi. Alerģiskām iesnām vienmēr pastāv risks pāriet hroniskā procesā. Nereti nākas sastapties ar situācijām, kad maziem bērniem, kuri ilgstoši cīnās ar aizliktu degunu, ārsts izmeklējuma laikā atrod deguna ejā svešķermeni, sīku rotaļlietu, kas rotaļājoties tur dziļi iebāzta. Ja pagājušas vairāk nekā divas nedēļas, bet iesnas nepāriet, simptomi nemazinās, vai gluži pretēji - tie kļūst izteiktāki, noteikti pēc padoma jāvēršas pie ārsta.
Rinīta veidi:
- infekciozs rinīts;
- alerģisks rinīts;
- vazomotors rinīts;
- traumatisks rinīts.
Visbiežākais infekcioza rinīta cēlonis ir rinovīrusi. Pirms vīrusi nonāk aizdegunē, pirmā tiem pretī stājas deguna gļotāda. Izdalās gļotas, kas ir kā mūsu pašu ķermeņa izstrādāti medikamenti, kuru sastāvā ir ūdens, leikocīti, antivielas - daļa no imūnās sistēmas. Gļotas uztver vīrusus, putekšņus, putekļus un baktērijas. Lielākoties tie šādā saistītā veidā pa deguna gļotādu tiek novadīti aizdegunē un pēc tam norīti un iznīcināti kuņģa sulā. Bet, kad jau sākušās iesnas, daļa šo gļotu, kopā ar vīrusiem, tiek vienkārši izšņauktas. Saprotami, ka infekcija izplatās gaisa pilienu un roku kontakta ceļā. Infekcijas avots ir slims bērns, kurš ir infekciozs inkubācijas perioda beigās un visu slimības periodu. Rinovīrusi cirkulē visu gadu, maksimālu intensitāti sasniedzot rudenī un pavasarī. Inkubācijas periods ir divas dienas. Tipiski saslimšana pāriet 7 līdz 14 dienu laikā. Bez deguna tecēšanas saslimšanai pievienojas vēl vismaz viens vai vairāki no šiem simptomiem - vispārējs organisma vājums, temperatūra, kakla sāpes. Kad iesnas tikko sākušās, izdalījumi ir caurspīdīgi, bet, kad sākas atveseļošanās, tie kļūst biezāki, dzeltenīgi. Ja runa ir par sezonālu saaukstēšanos, lielākoties iesnas pāriet 7 līdz 14 dienu laikā un veiktā terapija tikai atvieglo bērna vispārējo stāvokli. Tomēr iesnas var ieilgt, tad tām pievienojas galvassāpes, zūd garša un oža, rodas spiedoša sajūta sejas apvidū, ir traucēta elpošana caur degunu, izdalījumi no deguna kļūst zaļgani- šos simptomus nedrīkst ignorēt. Tie var norādīt, ka pievienojusies bakteriāla infekcija un ārstēšanai nepieciešamas antibiotikas. Rinīts var komplicēties ar deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisumu. Akūtās iesnas sevišķi bīstamas zīdaiņiem, jo traucē zīšanu, kā arī var izraisīt ne tikai deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisumu, bet infekcija var izplatīties arī uz balseni, bronhiem, plaušām.
Infekcioza rinīta ārstēšana
Ja saslimšana izpaužas tikai ar deguna tecēšanu, visbiežāk, pietiek ar deguna skalošanu, kas atjaunos normālu deguna gļotādas funkciju- vienkārša un efektīva metode, īpaši iesakāma zīdaiņiem un maziem bērniem.
Metodes pirmsākumi meklējami vairāk nekā pirms simtiem gadu, Indijas Ajūrvēdas medicīnas tradīcijās. Šī metode Rietumu medicīnā zināma kopš 1902. gada, kad žurnālā “Lancet” publicēja tās aprakstu, indikācijas, izmantojamos šķīdumus un ilustratīvi, zīmējumos, bija attēlotas deguna dobuma skalošanas ierīces.
Degunu jāskalo ar jūras ūdeni. Aptiekās nopērkams divu veidu jūras ūdens: izotonisks šķīdums (koncentrācija 0,9%), kas paredzēts tieši deguna skalošanai, kā arī hipertoniskais šķīdums (koncentrācija augstāka par 0,9%), kas domāts gan deguna skalošanai, gan arī palīdz mazināt tūsku deguna blakusdobumos, lai biezās gļotas varētu labāk izdalīties. Dažkārt nepieciešams mazināt tūsku un atvieglot elpošanu. Ksilometazolīnu vai oksimetazolīnu saturošie preparāti (piemēram, Septanazal, Xymelin, Otrivin, Olynth un citi) paredzēti tikai deguna gļotādas tūskas mazināšanai, tie neārstēs ne alerģiskas iesnas, ne infekciju, tikai atvieglos vispārējo stāvokli- mazinot tūsku, uzlabos elpošanu caur degunu. Šos aerosolus nedrīkst lietot profilaktiskos nolūkos un nekādā gadījumā ilgāk par piecām līdz septiņām dienām, lai tie neizraisītu deguna gļotādas bojājumus.
Komplikāciju gadījumā nozīmējama pamatota ārstēšana ar antibiotikām.
Alerģisks rinīts
Alerģiskais rinīts ir saslimšana, kas attīstās, alergēniem nonākot uz deguna dobuma gļotādas. Alerģija (no grieķu valodas - reakcija uz svešu) ir paaugstināta jutība pret organismā vai vidē esošām specifiskām vielām - alergēniem. Alerģiska rinīta galvenie četri simptomi- izdalījumi no deguma, šķaudīšana un nieze/kņudēšana deguna dobumā, apgrūtināta elpošanu caur degunu.
Alerģisko rinītu iedala sezonālā un pastāvīgā slimības formā.
Sezonāls alerģiskais rinīts ir alerģiska saslimšana, ko izraisa augu putekšņi, kas izplatās ar vēju. Saslimšana vērojama tikai tā auga ziedēšanas periodā, pret kura putekšņiem bērnam ir alerģija. Sezonāls rinokonjunktivīts jeb siena drudzis, ir biežākais alerģiska rinīta veids, ko izraisa deguna gļotādas alerģiska reakcija pret ziedputekšņiem. Tas noris ar ūdeņainiem, caurspīdīgiem izdalījumiem no deguna- lielā daudzumā, šķaudīšanu, deguna niezi, aizliktu degunu un acu asarošanu.
Pastāvīgs alerģiskais rinīts ir alerģiska saslimšana, ko izraisa pelējuma un mājas putekļu ērcīšu alergēni. No šī rinīta bērns cieš nepārtraukti. Simptomi visbiežāk ir mazāk izteikti slimības sezonālajā norisē. Bieži pastāvīgā alerģiskā rinīta vienīgais simptoms ir aizlikts deguns.
Alerģiskais rinīts, ko izraisa dzīvnieku alergēni - visbiežāk, dzīvnieku spalvas, izpaužas tāpat kā sezonālais alerģiskais rinīts, tikai simptomi rodas pēc kontakta ar dzīvnieku, pret kura alergēniem bērns ir jutīgs.
Alerģiska rinīta ārstēšana. Nepietiekami vai nepareizi ārstēts alerģisks rinīts var izraisīt dažādas komplikācijas. Bērniem biežāk alerģiska rinīta komplikācija var būt vidusauss iekaisums, pieaugušajiem - deguna blakusdobumu iekaisums un polipu rašanās. Ārstēšanas pamatā ir bērna un bērna vecāku izglītošana par alerģijas testu rezultātu nozīmi, izvairīšanās iespējām no alergēna, ārstēšanu.
Ja slimību ierosina putekšņu alergēns, ieteicams:
- augu ziedēšanas laikā vairāk uzturēties telpās, vai vēdinot telpas, logos ievietot aizsargtīklu, kurā iestrādāts aizsargfiltrs pret putekšņiem;
- augu ziedēšanas laikā pārcelties uz citu klimatisko zonu;
- nēsāt aizsargbrilles un izmantot putekšņu aizsargfiltru automašīnas kondicionēšanas iekārtā.
Ja slimību ierosina mājas putekļu ērcīšu vai pelējuma alergēni, ieteicams:
- vairāk izmantot sintētiska materiāla segas un spilvenus un mazgāt tos katru nedēļu 600 temperatūrā;
- ne retāk kā reizi nedēļā veikt telpu mitro uzkopšanu;
- atbrīvoties no paklājiem, bieziem aizkariem un mīkstajām rotaļlietām;
- izmantot gaisa attīrītājus;
- censties izskaust ēkas sienās pelējuma sēnīti ar būvniecībā izmantojamiem pretsēnīšu līdzekļiem.
Organisma pārmērīgo jutību pret alergēniem var novērt ar dažādiem medikamentiem. Bērna ārstēšana/novērošana notiek ārsta - alergologa, uzraudzībā.
Vazomotors rinīts
Vazomotors jeb neirogēnais rinīts biežāk mēdz būt pieaugušajiem, bet sastopams arī bērniem un pusaudžiem ar nestabilu nervu sistēmu. Slimības pamatā ir organisma pastiprināta, neadekvāta reakcija uz temperatūras vai laika apstākļu maiņu, pat - garastāvokļa maiņu. Ārstē, nostiprinot nervu sistēmu.
Traumatisks rinīts
Traumatiskais rinīts rodas saistībā ar deguna dobuma gļotādas vai deguna mehānisku traumu- sasitumu, lūzumu. Iemesls var būt ķirurģiska iejaukšanās, svešķermenis deguna dobumā, kodīgas, gaistošas ķīmiskas vielas vai karsta gaisa tvaiku ieelpošana. Ārstē rinīta iemeslu un mazina tā simptomus.
Ja rinīts ieilgst, ārstē sadarbībā ar ārstu!
Lai skaista un veselības pilna gada nogale!
Foto: Shutterstock
Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!