Ivo Končus: Masāžas nozīme zīdaiņa attīstības veicināšanā

Dažkārt vecāki uzskata, ka bērnam masāžu nepieciešams veikt kopš dzimšanas. Šī procedūra bieži vien nav nepieciešama un dažkārt bērnam var pat kaitēt.

Protams, veselam bērnam var veikt masāžu, ja vien tas ir patīkami un masāža nav saistīta ar mazulīša asarām. Masāžu jāveic tikai tad, ja bērns emocionāli jūtas labi, ir izgulējies, mierīgs, labā noskaņojumā. Nevajadzētu to veikt tūdaļ pēc mazuļa ēdināšanas, jo procedūrā ietilpst arī vēderiņa masēšana. Veicot masāžu, jāsmaida, jārunājas ar mazuli.

Veselu mazuli masē, lai veicinātu kustību attīstību un stabilizētu muskulatūras tonusu. Masāža nostiprina arī termoregulācijas sistēmu, stimulē organisma aizsargspējas, nostiprina un līdzsvaro sirds - asinsrites sistēmu, tā ir laba rahīta profilakse. Bērniem līdz gada vecumam masieris masāžas laikā veic reflektoros vingrinājumus.

Masieris procedūras laikā izglīto bērna vecākus Handlinga metodē - par bērna attīstību veicinošām ikdienas aktivitātēm - pareizu celšanu, likšanu, nešanu, turēšanu, ģērbšanu, guldīšanu. Ļoti svarīgi, lai vecāki savu bērniņu aprūpē pareizi. Ģērbjot drēbītes, nerausta aiz plaukstiņām, mainot autiņbiksītes, kad jāpaceļ bērna iegurnis, nekādā gadījumā to nedara, satverot bērna pēdiņas - tas var paaugstināt muskulatūras tonusu. Mazulim velkot cepurīti, - to nevajadzētu vilkt pāri bērna sejiņa. Tas viņam var ļoti nepatikt un veicinās galviņas atmešanu uz mugurpusi.

Bērns mammas dzemdē deviņus mēnešus atrodas noteiktā stāvoklī - pievilktām rociņām un kājām pie ķermenīša. Pēc piedzimšanas viņa muskuļi ir tonusā - plaukstiņas savilktas dūrītēs, rokas un kājas joprojām saspringtas, tāpat kā mātes dzemdē, pievilktas pie ķermenīša. Pirmajos divos dzīves mēnešos veselam mazulim masāža nav nepieciešama, jo paaugstinātais muskulatūras tonuss rokās un kājās ir vecumam atbilstoši normāls muskulatūras tonuss un nav vērtējams kā paaugstināts. Tādēļ  muskuļu atslābināšana būtu neloģiska, jo kādēļ gan koriģēt bērna vecumam atbilstošu, normālu muskulatūras tonusu?

Līdz trīs mēnešu vecumam mazulim ļoti nepieciešama abu vecāku mīlestība - maigi pieskārieni, glāsti. Bērna aprūpē ne mazāk svarīgāka kā mātes, ir arī tēva loma.  Pēc trīs mēnešu vecuma glāstīšanu un maigus pieskārienus var papildināt ar muguras un krūšu kurvja maigu berzēšanu. Četru mēnešu vecumā tonuss augšējās ekstremitātēs pakāpeniski izzūd, tad mazulis sāk balstīties uz elkoņiem. Masējot muskulīšus, no piecu mēnešu vecuma, tos maigi mīcām. Ap piecu mēnešu vecumu rokās, bet sešu – septiņu mēnešu vecumā - kājās izzūd normālais paaugstinātais muskulatūras tonuss. No sešu mēneša vecuma veic visus masāžas pamata paņēmienus - glāstīšanu, berzēšanu, mīcīšanu un vibrāciju.

Savā praksē ne vienreiz vien esmu sastapies ar gadījumiem, ka sešu mēnešu vecumā mazulis vēl nesēž. Viņam noteikti jāveic muskuļu nostiprināšanai paredzēts masāžas kurss.  Maldīgs ir uzskats, ka bērnam sešu mēnešu vecumā būtu patstāvīgi jāsēž. Pastāv liela atšķirība starp izpratni "bērns var sēdēt" un "ir gatavs sēdēt".

Bērns septiņu – astoņu mēnešu vecumā iemācās līst uz priekšu. Šajā periodā nereti var redzēt, ka mazulis ieņem rāpus pozīciju, bet pēc tam no šīs pozīcijas patstāvīgi apsēžas, atbalstoties uz gurnu un astoņu – deviņu mēnešu vecumā sēž stabili. Rāpojot, mazulis nostiprina muguras muskulatūru un gatavojas ieņemt sēdus pozīciju. Un tikai tad, kad būs pietiekami spēcīga muguras muskulatūra, kuru bērns nostiprinājis rāpojot, varēs teikt, ka viņš ir gatavs sēdēt un viņam tas nekaitēs. Jau pirmās kustības, kad bērns sāk velties, gatavo viņu līšanai, rāpošanai, sēdēšanai, savukārt rāpošana - sēdēšanai, stāvēšanai un staigāšanai.

Jaundzimušā pēdiņas

Attēls. Jaundzimušā pēdiņas, foto: Andreas Wohlfahrt, Pexels.com

Vai būtu prātīgi bērnu sēdināt sešu mēnešu vecumā? Viņam patiks sēdēt, jo tādējādi bērns labāk redz sev apkārt notiekošo, taču fiziski viņš tam vēl nav gatavs, bet jāņem vērā, ka ikviena bērna kustību attīstība ir individuāla. Piespiedu sēdināšana var radīt nepatīkamas sekas - bērnam augot, ir lielāks risks attīstīties stājas asimetrijai - skoliotiskai stājai, apaļai mugurai un padziļinātam jostas izliekumam. Katram kustību attīstības posmam ir būtiska nozīme bērna mugurkaula attīstībā. Trīs mēnešu vecumā veidojas mugurkaula kakla izliekums, kad bērns jau var velties no muguras uz vēdera un pozīcijā guļus uz vēdera mazajam jātur pacelta galviņa. Kad bērns stabili sēž - ap astoņu mēnešu vecumu - veidojas krūšu un jostas izliekums, kad bērns ieņem vertikālu stāvokli - pieceļas stāvus, nestabili stāv, staigā, tad vēlāk - brīvi staigā, mainot virzienus. Nebūtu vēlams steidzināt mazo sēdēt, jo pietiekami ilgi rāpojot, bērns stiprina muguras muskulīšus - tādējādi sagatavojas sēdēšanai. Ja ir šaubas par bērna kustību, fizisko un garīgo attīstību, kā arī muskulatūras tonusu, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu - pediatru, rehabilitologu vai fizioterapeitu. Masāžas kursa laikā padomu droši drīkst prasīt arī bērnu masierim.

Ārstnieciskos nolūkos bērniem masāžu veic, ja ir neiroloģiskas saslimšanas - bērnu cerebrālās triekas, kā arī zīdaiņiem, ja ir muskulatūras tonusa traucējumi, pēc traumām, ortopēdiskām slimībām - tādām, kā gūžu locītavas attīstības problēmas, pulmonoloģiskām, ģenētiskām, endokrinoloģiskām un citām saslimšanām.

Mazo droši var masēt, ja uz ādas nav dzelte, ir sadzijusi naba, nav ādas strutainas infekcijas, nav lielas nabas trūces, un uz masāžas laiku nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, kas saistīta ar akūti noritošas slimības izpausmēm.

Ārsts - pediatrs, fizioterapeits un masieris, Ivo Končus pēc iepriekšēja pieraksts konsultē Rīgā, Brīvības ielā 115.

Tālruņa numurs pierakstam uz konsultāciju:  +371 20261829, vai var pieteikties elektroniski, rakstot e -pastā: fizpieraksts@inbox.lv.

Pierakstīties var darbdienās no pulksten 9:00 līdz pulksten 17:00.

Konsultācija ietver:

  1. vecāku apmācību -  handlinga un masāžas pamatprincipus;
  2. konsultāciju jautājumos par zīdaiņu aprūpi un ēdināšanu, fizisko un psihomotoro attīstību, bērnu stājas problēmām, rehabilitāciju.

Konsultācijā, izvērtējot nepieciešamību, varu piedāvāt veikt ārstniecisko masāžu, apmeklēt fizioterapijas nodarbības individuāli vai mazā grupā bērniem pēc trīs gadu vecuma.

Ārtsniecības kabinets pediatrijā, fizioterapijā, masāžā. Ārtsniecības kabinets pediatrijā, fizioterapijā, masāžā.


Attēli: Ārtsniecības kabinets pediatrijā, fizioterapijā, masāžā.

Foto: Shutterstock.com, Pexels.com, autora personīgais arhīvs

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada oktobra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!