Iveta Mežatuča, Anete Kristiana Jēkabsone: Kas ir krusas un mieža grauds

Oftalmoloģiskās prakses ikdienā diezgan bieži saskaramies ar pacientiem, kas sūdzas par plakstu vai to malu sāpīgumu, lokālu pietūkumu, apsārtumu. Mūsdienās, esot ļoti populārai tā sauktajai pašdiagnostikai, interneta vietnēs meklējot savu sūdzību iemeslu, liela daļa pacientu nonāk pie nereti kļūdīgas diagnozes – miežagrauds, kaut arī nereti īstā slimība, kas pacientu piemeklējusi, ir krusas grauds vai arī kāds cits plakstu veidojums.

Krusas grauds un mieža grauds – abas šīs acu slimības ir plakstos esošo Meiboma dziedzeru vai Ceisa tauku dziedzeru iekaisums, kas norit vai nu strauji un akūti, vai lēnām un hroniski. Meiboma dziedzeri atrodas augšējo un apakšējo plakstu skrimšļa plāksnītē, un katrā no plakstiem ir 25–30 dziedzerīšu. Šie dziedzeri parasti lēnām producē taukvielas, kas pasargā aci no izžūšanas un nostiprina asaru plēvīti, sargājot asaras no priekšlaicīgas iztvaikošanas. Dziedzeru iekaisums rodas, ja to izvadi nosprostojas mehānisku iemeslu vai infekcijas dēļ.

plaksta uzbūve

 

Kas tad ir mieža grauds jeb hordeolum?

Tas ir strauji noritošs akūts, strutains ar kapsulu nenorobežots Meiboma dziedzera (iekšējais – baltā bultiņa attēlā) vai virspusējā tauku dziedzeru iekaisums (ārējais – melnā bultiņa attēlā), kas pārsvarā rodas stafilokoku infekcijas dēļ. Savu nosaukumu iekaisums ieguvis, pateicoties līdzībai izmēros un izskatā ar mieža graudu.

Lielā daļā gadījumu infekcijas rašanās primārais iemesls ir attiecīgo dziedzeru sekrēta sabiezēšana un sekojoša stāze, kas rada labu vidi infekcijas perēkļa attīstībai. Process sākas ar jutīga punkta rašanos uz plaksta malas, kam vēlāk pievienojas lokāls pietūkums, kuram 2–3 dienu laikā parādās dzeltens gals. Plaksta tūska var skart pat visu plakstu un būt diezgan izteikta, tūska var skart arī acs gļotādu jeb konjunktīvu. Gadījumā, ja radies iekšējais mieža grauds, dzeltenais galiņš būs redzams, tikai izvēršot plakstu.

Mieža graudi var rasties vairāki reizē, saplūst vienā un arī recidivēt jeb atjaunoties atkal un atkal.

Mieža graudi biežāk rodas, ja cilvēkam ir novājināta imūnā sistēma medikamentu lietošanas vai blakusslimību dēļ, jo organisms nav bijis spējīgs cīnīties ar organismā esošiem vai no ārvides nonākušiem mikroorganismiem un norobežot infekcijas perēkli.

Kā ārstēt mieža graudu

Agrīnā stadijā skartajai vietai var likt klāt sausu siltumu (piemēram, novārītu olu) ~5–10 minūtes vairākas reizes dienā, kas palīdz asins šūnām nonākt pie iekaisuma perēkļa un cīnīties ar iekaisuma izraisītājiem un arī mazina simptomus. Mieža grauda gadījumā ir mērķtiecīgi lietot lokālus antibiotiku pilienus vai ziedes. Gadījumā, kad grauds pats tomēr nedrenējas, acu ārsts var rekomendēt veikt nelielu iegriezumu, lai strutas izdalītos, bet nekādā gadījumā mieža graudu nedrīkst izspiest, jo tas var sekmēt infekcijas un iekaisuma procesa izplatību apkārtējos audos un radīt nopietnas komplikācijas kā orbītas flegmona, meningīts, sepse un citas. Retos gadījumos tiek izrakstītas antibiotiku tabletes. Gadījumos, kad mieža graudi parādās atkārtoti, var būt nepieciešama imunologa konsultācija, jāstiprina imunitāte, un tiek ieteikts lietot B grupas vitamīnus.

Miežagrauds

Kas ir krusas grauds 

Krusas grauda jeb chalazion gadījumā Meiboma dziedzera iekaisuma process norit lēni, parasti tas ir nesāpīgs, un veidojums pakāpeniski palielinās. Reizēm krusas grauds veidojas no mieža grauda, bet biežāk tomēr tas rodas patstāvīgi. Arī šī procesa veicinošs faktors ir dziedzera izvada nosprostojums un iekaisuma procesa sākšanās, bet pārsvarā iekaisuma izraisītājs nav infekcija. To palpējot, parasti jūt norobežotu cietu, graudam līdzīgu struktūru plaksta audos. Ja krusas grauds atkārtojas periodiski, tad tam iemesls var būt vispārēji veselības traucējumi, kuri sekundāri izraisa nepareizu dziedzeru sekrēciju, kas rada dziedzeru nosprostošanos. Atšķirībā no mieža grauda krusas grauda iekaisuma process ir norobežots ar kapsulu, un tāpēc ir iespēja efektīva tā ķirurģiska ārstēšana, bet lokāli lietoto antibiotiku efekts nav tik labs.

Kā ārstē krusas graudu

Daļa krusas graudu uzsūcas spontāni nedēļu vai pat mēnešu laikā. Šajā laikā lieto siltas, sausas kompreses un lokālus antibiotiku/kortikosteroīdu pilienus vai ziedes akūtajā periodā. Gadījumos, kad krusas grauds tomēr pats neuzsūcas, iesaka ķirurģisku ārstēšanu. To veic lokālā anestēzijā, no ādas vai konjunktīvas puses veidojot iegriezumu un atdalot to no apkārtējiem audiem, veidojums ar iespējami neskartu kapsulu tiek izņemts. Ja grieziens tiek veikts no ādas puses, tad tiek uzliktas šuves. Ja no plaksta iekšpuses, tad šuves netiek liktas. Operācijas dienā uz acs tiek uzlikts pārsējs, ko jau nākamajā dienā var ņem nost. Dodoties mājās pēc operācijas, pacients pats nedrīkst vadīt auto aizlīmētās acs dēļ. Ir iespējams zilums uz plaksta, kas var saglabāties līdz pat 2 nedēļām. Pirmajā dienā iesaka likt sausas aukstuma aplikācijas, lai mazinātu pēcoperācijas tūsku un ziluma iespējamību. Pēc operācijas tiek izrakstīti lokāli antibiotiku pilieni vai ziede. Atsevišķos gadījumos operācijas materiālu pārbauda histoloģiski, lai pārliecinātos par tā labdabīgumu.

Kā atšķirt miežagraudu no krusas grauda

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada augusta numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!

Anete Kristiana Jēkabsone, RSU Medicīnas fakultātes studente