Irena Purmale: Kā sniegt pirmo palīdzību, ja ir apdegums vai ir notikusi aizrīšanās
Ir vasara, kad draugu un radu pulkā atpūtīsimies dārzā vai zaļumos. Un kur nu tādā reizē bez ugunskura vai vakariņu gatavošanas grilā! Bez šīm divām lietām kārtīga ballīte nemaz nav iedomājama. Tomēr, baudot kopā būšanu un svinot svētkus, modrību zaudēt nedrīkst. Uzmanīgiem jābūt, gan darbojoties ar uguni, gan mielojoties ar grilā pagatavotiem produktiem. No aizrīšanās un apdeguma riska mēs neviens neesam pasargāti – tāpēc jāzina, kā sniegt palīdzību, ja nelaime notikusi.
Jāņos par tradīciju ir kļuvusi lēkšana pāri ugunskuram, taču nereti tieši tā cilvēki gūst apdegumus. Ja svētkos noticis šāds negadījums, noteikti kādam no klātesošajiem nekavējoties ir jāsniedz pirmā palīdzība cietušajam un ir jāsāk dzesēt bojātā vieta ar vēsu tekošu ūdeni (ūdens temperatūra no +15 līdz +25 ºC) vismaz 10 minūtes. Šādā situācijā nevilcinieties ar palīdzības sniegšanu, tā jāuzsāk pirmajās 20 minūtēs pēc termiskā apdeguma rašanās.
Dzesējot apdedzināto vietu ar vēsu ūdeni, tiek panākts, ka ādas virsējais slānis atdziest un ādas dziļākie slāņi tiek pasargāti no turpmākas termiskās iedarbības. Lejot vēsu ūdeni starp apģērbu un ādu, ļoti lēnām un uzmanīgi novelk no traumētās ķermeņa daļas apģērbu, apavus, gredzenus. Apģērbu nevajadzētu mēģināt raut nost no traumētās vietas, ja tas ir pielipis, lai neradītu plašākus bojājumus. Dzesēšanai nedrīkst izmantot citus līdzekļus (piemēram, alu, alkoholu, dažādas ziedes, krējumu), jo tie situāciju tikai pasliktinās – apdegums būs lielāks un dziļāks. Pēc dzesēšanas ar vēsu ūdeni, kad ir pagājušas ne vairāk kā 10 minūtes, ir jāapskatās bojātās vietas lielums.
Ja bojātā vieta ir lielāka par cietušā plaukstu, tad noteikti pēc iespējas drīzāk jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, zvanot uz ārkārtas tālruni 113. Ja bojātā vieta nav lielāka par cietušā plaukstu, tad cietušajam pēc iespējas drīzāk ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai dežūrārstu vai arī jādodas uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu vai kādu citu tuvāko medicīnas iestādi. Tāpat vakaros, nakts stundās un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt, arī zvanot uz ģimenes ārsta konsultatīvo tālruni 66016001.
Apdegumu gadījumā nedrīkst plēst nost no ķermeņa piedegušos apģērba gabalus, pārdurt tulznas, lietot pūderus, pārsienamos un dezinfekcijas līdzekļus!
Svinot svētkus, mēs mielojamies ar sieru, gaļu un citiem svētku labumiem. Var gadīties, ka pie svētku galda cilvēks pēkšņi aizrijas. Parasti tas ir kāds lielāks gaļas kumoss, tradicionāli tas ir šašliks. Aizrīšanās gadījumā cietušais pats vispirms mēģinās atklepot kumosu, ar ko aizrijies. Ja redzam, ka cietušais vairs nespēj paklepot un viņam trūkst elpas, tad jāsniedz pirmā palīdzība.
Aizrīšanās gadījumā, sniedzot pirmo palīdzību, lieto divus paņēmienus.
1. Nolieciet cietušā ķermeņa augšdaļu uz priekšu apmēram 90º leņķī. Vienu savu roku novietojiet kā atbalstu uz cietušā krūtīm, bet ar otras rokas plaukstas pamatni veiciet 5 slīdošus sitienus cietušajam pa muguru starp lāpstiņām.
2. Ja, izmantojot pirmo paņēmienu, palīdzība nav bijusi efektīva, tad turpmāk izmanto Heimliha paņēmienu. Nostājieties cietušajam aiz muguras, ar savām rokām aptveriet cietušo zem padusēm. Pēc tam vienu savu roku, kura ir savilkta dūrē, novietojiet uz cietušā vēdera pa vidu starp nabu un krūšu kaula apakšējo galu (1. att.), savukārt ar otras rokas plaukstu aptveriet dūri (2. att.) un veiciet 5 spēcīgus, asus rāvienus virzienā uz sevi un uz augšu (3. att.) .
1. attēls 2. attēls 3. attēls
Ja pēc šo paņēmienu pielietošanas cietušajam nav izdevies atbrīvoties no svešķermeņa elpceļos, nekavējoties ir jāsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, zvanot uz ārkārtas tālruni 113. Smagās situācijās, kamēr mediķu brigāde ir ceļā, saruna ar izsaucēju netiek pārtraukta. Dispečers turpina sarunu un sniedz padomus, kā palīdzēt cietušajam. Šādā reizē telefonu uzlieciet uz skaļruni, lai dzirdētu, ko dispečers saka, un varat brīvi darboties.
Biežākā kļūda, ko līdzcilvēki šādā situācijā pieļauj – ar savu plaukstu uzsit (paklapē) vairākas reizes pa cietušā muguru. Šādi darot, svešķermenis vēl dziļāk tiks ievirzīts elpceļos. Turklāt cietušajam nevajag likt pacelt rokas uz augšu vai arī pacelt cietušo aiz abām kājām – šīs darbības nepalīdzēs, bet tikai pasliktinās cietušā stāvokli.
Svinēsim svētkus prātīgi. Jauku vasaru!
Irēna Purmale
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta
Pirmās palīdzības apmācības sistēmas
organizēšanas nodaļas galvenā speciāliste
pirmās palīdzības kontroles jautājumos
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests,
Laktas iela 8, Rīgā, LV-1013,
tālrunis: 67337081
E-pasts: irena.purmale@nmpd.gov.lv
Foto: Shutterstock
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada jūnija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!