Inga Zemīte: Matu kopšanas pamatprincipi ārsta trihologa skatījumā

Savā praksē saskaros ar smagām matu slimībām – sākot no auto imūnas saslimšanas alopecia areata, beidzot ar rētojošām alopēcijām, tādām kā folliculitis decalvans, lichen plano pilaris un citām. Arī mati var slimot, un kopš COVID 19 laikiem, dažādu imūnās sistēmas disbalansa radītu slimību skaits ir ievērojami audzis. Joprojām pastāv maldīgs priekšstats, ka matu slimības ir mazsvarīgas, nenozīmīgas vairumā gadījumu ir vieglas un ar šampūniem atrisināmas. Tā tas gluži nav. Pareiza diagnoze ir matu slimību ārstēšanas laba rezultāta pamatnosacījums, savukārt medikamentu lietošana nereti ilgst gadiem.

Matu stāvokli nosaka gan iedzimtība, gan ārējas vides ietekme, tādēļ, ārstējot pacientu ar matu problēmu, jāņem vērā abi šie faktori.

Jāsaka, ka patiesi, ļoti bieži matus sabojājam, nepareizi tos kopjot.

Saule balina matus - ko darīt, lai tie nezaudētu savu dabisko toni? Ko darīt, lai mati neizbalētu?

Tas, ka pēc saulainas vasaras pat tumšmates ievēro, ka mati palikuši toni gaišāki, ir zināms fakts. Tomēr, tas nenozīmē, ka ar matu noticis kas labs, - drīzāk tas cietis no UV starojuma, kā rezultātā matiņš kļūst trauslāks, lūstošāks un daļa tumšā pigmenta no tā izbirst. Būtībā tas nozīmē, ka mats ir bojāts. Lai neļautu matam izbalēt, tas jāsargā no saules. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt – atturēties no pārāk ilgstošas atrašanās saulē, vai, ja no tā neizdodas izvairīties – laikā, kad jāatrodas saulē, nēsāt cepures ar matus nosedzošām, platām malām. Ir arī dažādi matos paliekoši līdzekļi ar saules aizsargfiltriem, tos drīkst izmantot, tomēr cepure ir drošāka un ilgtermiņā – lētāka.  

Kādu matu īpašniekiem ir īpaši jāizvairās no saules?

Jebkuru matu īpašniekiem, tie no saules jāsargā. Ja mēs iedomātos, ka palielinām milzīgā mikroskopā gan mata stiebru, gan saules staru, tad ieraudzītu, ka stars kā zobens sacērt saites (jonu, sēra un ūdeņraža), kas satur kopā mata struktūru veidojošās keratīna spirālītes. Jebkurš mats bez izņēmuma tiek bojāts, ja to pakļauj saulei.

Kāda loma matu veselībā ir B grupas vitamīniem (dzirdēts, ka to lietošana palīdz aizkavēt sirmo matu veidošanos).

Vislabāk matu sirmošanu spēj aizkavēt aminoskābe L-Tirozīns, jo tā nepieciešama melanocītam – pigmentu ražojošajai šūnai bioķīmiskajās melanīna sintēzes reakcijās. B grupas vitamīniem piemīt daudzveidīgas funkcijas mata kvalitātes nodrošināšanā,- sākot no piedalīšanās šūnu dalīšanās procesos, beidzot ar nepieciešamību to asinsradē, kā rezultātā veidojas eritrocīti, kas savukārt apgādā ātri dalošās mata saknītes šūnas ar skābekli.

Sirmie mati - kas notiek, ja tos rauj ārā? Vai tie neataug dubultā?

Sirmie mati nedubultojas no to izraustīšanas, vienkārši laikam ritot, to skaits dabiski dubultojas, trīskāršojas un tā tālāk, - tie pavairojas, kamēr visi kļūst sirmi. Tomēr ne velti mūs baida ar raustīšanas nelietderīgumu – matu apjoms gadiem ritot nepalielinās, līdz ar to to bezjēdzīga raustīšana var mazināt matu kuplumu. Es drīzāk ieteiktu tos krāsot, nevis raustīt, lietot L-Tirozīnu un nestresot.

Ko Jūs domājat par smaržām matiem? Vai tās nebojā matus?

Jelkas, ko ieklājam matos un tur atstājam, var tos ietekmēt. Cits jautājums – cik lielā mērā un vai tāds bojājums vispār ir ar neapbruņotu aci saskatāms. Vairumā gadījumu kosmētikas līdzekļi nekādu nopietnu bojājumu neizraisa – un tad ir jāsalāgo – vai iespējamais bojājums atsver to apmierinātības un komforta sajūtu, ko attiecīgais kosmētikas līdzeklis, tajā skaitā matu smaržās, sniedz, un ja šķiet, ka ieguvums ir lielāks – noteikti var lietot!

Cik bieži vēlams likt matu maskas?

Tas pilnībā atkarīgs no matu stāvokļa un lietotāja izvēles. Nav noteikts, cik bieži tās būtu jāliek. Ja mati paliek sausi, nepatīk struktūra vai mati ļoti elektrizējas – tā ir pazīme, ka maska varētu būt noderīga. Ja struktūra un kvalitāte apmierina, to var vispār nelietot. Vasaras periodā, pateicoties labvēlīgajam klimatam, nereti gan paša mata stiebra, gan ādas stāvoklis uzlabojas, neko īpašu nedarot. Rudeņos, īpaši ar apkures pieslēgšanu un gaisa sausuma palielināšanos, nereti aktivizējas gan ādas problēmas, gan mata stiebri kļūst sausi, pavairojas to statiskās elektrības uzkrājums – un šādos gadījumos maskas jālieto maksimāli bieži.

Matu eļļas matiem - pastāv uzskats, ka tās tieši sausina. Vai tā ir?

Matu eļļas visbiežāk matu kvalitāti ilgtermiņā bojā. Ja ieliekam eļļu, sākumā tā nogludina mata kutikulas zvīņas un paspīd uz mata stiebra, radot ilūziju, ka noticis uzlabojums. Taču, kad eļļa sāk nožūt, tā var deformēt kutikulas zvīņas, tās savukārt vēlāk, matiem berzējoties, lūzt, līdz mati paliek nespodri, blāvi un saķeras. Kā mazāk kaitīga ir atzīta kokosriekstu eļļa, bet saviem pacientiem masku veidā eļļas lietot tomēr neiesaku.

Cits jautājums ir par ēteriskajām eļļām, ko izmanto dažu pilienu veidā un ir pētījumi, kas apliecina to efektivitāti alopecia areata un citu matu izkrišanas formu gadījumā. Tomēr jāteic, ka reālais uzlabojums, salīdzinot ar medikamentozu terapiju, ir niecīgs.

Ir daudz dažādu ieteikumu nelietot šampūnus ar sulfātiem. Kāds ir Jūsu viedoklis?

Manuprāt visi šampūni, kas nopērkami Latvijas veikalos, atbilst nekaitīguma prasībām un nav bīstami. Virkne uzraugošo institūciju pieskata, lai varam tos droši lietot. Mārketinga speciālistu cīņa par pircēju un savu produktu reklāmas šobrīd mazliet pārspīlē šampūna sastāvdaļu bīstamību. Tomēr visiem iesaku šampūnu izvēlēties atbilstoši savai labsajūtai – ja kādam labāk patīk šampūni, kas nesatur kādas konkrētas vielas, – tas paša izvēles ziņā un noteikti ir pieņemami!

Ir šampūni “3in1”, “2in1”, ko lielākoties lieto vīrieši. Dušas želeja, kas domāta arī matiem. Ko sakāt par šādu kombināciju?

Mazgāšanas līdzekļi, kas satur gan virsmas aktīvas vielas – surfaktantus, kas veic mazgāšanas funkciju, gan tādi, kas matus kondicionē, gan nebūtu lietojami ilgtermiņā cilvēkiem, kuri vēlas izaudzēt garus, gludus, spīdīgus un skaistus matus. Ja ziepes atver mata kutikulu, to dziļi izmazgājot, bet kondicionējošais līdzeklis to slēdz ciet, vienlaikus nogludinot – tas var neizdoties pārlieku efektīvi, kā rezultātā mata stiebrs paliek nesakārtots. Šie līdzekļi tomēr jālieto secīgi – viens pēc otra, lai tie savas funkcijas izpildītu kvalitatīvi. Taču, ja mati ir īsi un tos nogriež ātrāk, nekā tie tiek sabojāti – tad tā nav problēma un tādus var droši lietot.

Dažkārt tādus līdzekļus var izmantot, vadoties no ērtības viedokļa – ja dodamies ceļojumā un, lai nebūtu soma jāpielādē ar četrām mazgāšanas līdzekļu pudelēm -  lietojam tādu līdzekli īslaicīgi – īstermiņā tas nekādas problēmas noteikti neradīs arī garo matu īpašniecēm.

Viens no līdzekļiem, ko bieži iesaku pacientiem, īpaši tiem, kuriem bijusi galvas ādas sēnīte pēc izārstēšanas ir Micoxil gēls šampūns. Tas patiesi ir līdzeklis, ko lieto gan matu mazgāšanai, gan kā dušas želeju. Primāri tas ir paredzēts cilvēkiem, kuri apmeklē baseinus, pirtis, sporta zāles, lai neinficētos ar sēnīšu infekcijām. Tas satur augu ekstraktus, kas uz ādas rada tādu vidi, ka sēnīte nepielīp. Manuprāt, tas ir vienkāršs veids, kā izvairīties no inficēšanās un liekām problēmām. Tādējādi, arī līdzekļus, kas stereotipiski ir “kaitīgi”, atsevišķos gadījumos droši varam lietot paši savam komfortam.

Vēlamā ūdens temperatūra matu mazgāšanai?

Vēlamā temperatūra matu mazgāšanai ir tāda, kāda ir komfortabla. Nevajag pārspīlēt ar ļoti karstu - tā var izsusināt matu, vai ļoti aukstu, kas var veicināt asinsvadu sašaurināšanos galvas ādā. Paša mazgātāja labsajūta matu mazgāšanas procesā ir galvenais noteicošais faktors.  

Pastāv uzskats, ka, lai būtu mīksti mati, tos jāmazgā lietus ūdenī. Kāds ir Jūsu viedoklis?

Ja mājas ūdenī ir augsts smago metālu daudzums, tāds ūdens pēc skalošanas var padarīt matus blāvus un cietus. Lietus ūdens sastāvā to nav, tādēļ teorētiski tas, iespējams, it kā būtu labi. Tomēr neesmu lasījusi pētījumus, kas to apstiprinātu.  Dažkārt saviem pacientiem, kuri sūdzas par sliktu ūdens kvalitāti mājās, kā rezultātā mati neizskatās perfekti, iesaku pirms mazgāšanas atsevišķā spainīti vai bļodā ieliet ūdeni, kas būs paredzēts matu skalošanai un pievienot tam nedaudz ābolu etiķi vai citrona sulu. Skābajā vidē smagie metāli nogulsnēsies trauka lejas daļā, savukārt augstāk esošais ūdens būs “mīksts” – tad to var izmantot skalošanai.  Protams, ilgtermiņā ērtāks veids ir ūdens filtra ierīkošana. 

Kuras ir tās minerālvielas, kas padara matus mīkstus un maigus?

Matiem, lai to struktūra būtu kvalitatīva, nepieciešams ir dzelzs, cinks, varš, ko jāuzņem ar uzturu vai uztura bagātinātājiem to deficīta gadījumos.  Taču nevaru apgalvot, ka to lietošana padarīs matus mīkstus un maigus.

Matu nēsāšana “astē” vai copē- cik tas ir veselīgi?

Matus droši var nēsāt gan astē, gan copē. Runājot par problēmām, ko tāda nēsāšanā var radīt – praksē tās ir ļoti retas. Ir aprakstīti gadījumi, kad mazām meitenēm, sasienot matus astē, vecāki pārāk cieši atvelk matus no pieres daļas, kas pasliktina to sakņu asinsriti un trakcijas rezultātā saknīte kļūs vāja, savukārt stiebrs paliek smalks un matu kopējais apjoms var samazināties.

Pastāvīgi sasienot matus astē, tos stipri stiepjot, arī var veicināt trakcijas alopēcijas attīstību, tomēr no parastās astes, kā mēs to nēsājam, tas praktiski nav iespējams.

Dažkārt matu sasiešana stingrā astē vai ļoti stingrā copē var provocēt galvas sāpes - ja kaut ko tādu novērojat – ieteicams matus palaist vaļīgāk! 

Kā pareizāk žāvēt matus?

Matus var žāvēt, gan atļaujot tiem brīvi nožūt bez fēna (tas ir samērā ērti, ja mati ir īsi un ne pārāk biezi), gan izmantojot fēnu. Pastāv pa pusei pamatots uzskats, ka fēns var sabojāt matus. Pareizi lietojot, tas nevar sabojāt matus! Pareizi – tas nozīmē izmantojot ne pārāk karsta gaisa plūsmu un neizžāvējot matus līdz salmu sausumam.

Ja garu, biezu matu īpašnieks/ce izlems matus pēc mazgāšanas neizžāvēt ar fēnu, tie stundām var palikt slapji pie skalpa ādas, to macerēt un veicināt ādas problēmu saasinājumus.

Savukārt, ja žāvēšanai izmanto ļoti karstu gaisu, slapjajā matā esošais šķidrums var strauji iztvaikot, to saplēšot. Literatūrā aprakstīti tā sauktie bubble hair (burbuļmati), kas var veidoties pēc pārāk karsta gaisa fēna izmantošanas. Rezultātā mati kļūst sausi un lūzt. Problēma ir reta, tomēr labāk sevi no tās pasargāt!

Kādi tautas līdzekļi palīdz matiem kļūt spīdīgiem, mīkstiem un tā tālāk (olu dzeltenums, kokosriekstu eļļā, nātru novārījums, kumelītes)?

Manuprāt, visērtāk matu spīduma uzlabošanai izmantot matu balzamus vai maskas, tie sniegs ātru, efektīvu un garantētu kvalitātes uzlabojumu. Tautas līdzekļi bieži vien ir neefektīvi, neērti un sarežģīti pielietojumā un dažkārt pat vairāk bojā matus, nekā tos uzlabo. Protams, ir sāpīgi lauzt stereotipus par tautas līdzekļu brīnumaino ietekmi uz matu kvalitāti, bet diemžēl vairumā gadījumu tos neapstiprina nekādi klīniski pētījumi. Tajā pašā laikā jāsaka, ka IR atsevišķi tautas līdzekļi, ko arī es iesaku saviem pacientiem, bet tie noteikti nav neviens no jautājumā minētajiem.

No maniem tautas līdzekļu favorītiem varu minēt ābolu etiķi, ko iesaku pēc receptes - viena ēdamkarote ābolu etiķa, četras ēdamkarotes ūdens - sajaukt izsmidzinātājā; ieklāt galvas ādā uz trim līdz desmit minūtēm pirms izmazgāšanas ar šampūnu – tas bieži palīdz viegli attīrīt ādu vidēji smaga seborejas dermatīta gadījumā un kopā ar Sebotic šampūnu (šampūns satur ciclopirox, tādēļ arī jāpatur piecas minūtes, lai aktīvās vielas iedarbojas) – tas perfekti attīra ādu no blaugznām.

Reizēm iekaisuma gadījumā iesaku alvejas mīkstuma aplikācijas – arī efektīvs nomierinošs līdzeklis.

Foto: Shutterstock.com

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2024. gada jūlija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!