Inga Puķe: Delikāta lieta - svīšana
Ķermeņa svīšana ir ļoti svarīgs fizioloģisks process, ar kura palīdzību organisms veic termoregulāciju, tādējādi cenšas noturēt nemainīgu temperatūru, lai sasniegtu optimālu šūnu fermentu aktivitāti, kas nepieciešama vielmaiņas procesu īstenošanai. Tādēļ sviedru izdalīšanās ir efektīgs termoregulācijas mehānisms, lai atbrīvotos no liekā siltuma.
Ar sviedru palīdzību organisms atbrīvojas arī no vielmaiņas produktiem. Ir divu veidu sviedru dziedzeri, vieni atveras tieši uz ādas, otri uz mata piltuves un tikai tad izdalās uz ādas. Visvairāk sviedru dziedzeru ir plaukstās, pēdās, padusēs un pieres ādā.
Pieaugušam cilvēkam izdalās 0,7 litri sviedru diennaktī, kas tūdaļ nožūst, un cilvēks tos pat nemana. Paaugstinātas slodzes laikā sviedru dziedzeri var izdalīt 2,5 – 4 litrus sviedru vienā stundā, tie nepaspēj nožūt un ir jūtami un redzami kā slapjums gan matos, gan padusēs, gan kreklā.
Sviedri ir bez smaržas. Nepatīkamais aromāts veidojas, sviedriem saskaroties ar tauku dziedzeru izdalījumiem un uz ādas mītošo baktēriju vielmaiņas produktiem. Sviedru aromāts ir intensīvāks cilvēkiem, kuri uzturā lieto treknus, kalorijām bagātus ēdienus. Intensīva smaka var būt kā sekas hormonāliem un vielmaiņas traucējumiem.
Cilvēks svīst vairāk, ja viņam ir daudz tuvu ādai izvietotu sviedru dziedzeru vai arī ir nervu sistēmas darbības traucējumi. Sviedru dziedzeru darbības intensitāte dažādās situācijās, kas saistās ar stresu vai fizisku slodzi, var tikt pārmantota.
Svīšanu iedala:
termoregulatorā svīšana, kad ķermenis cenšas atbrīvoties no liekā siltuma slodzes vai paaugstinātas gaisa temperatūras dēļ. Šajā gadījumā pirmie sviedrus sāk izdalīt sviedru dziedzeri galvas ādā, tālāk process izplatās visā ķermenī, pēdējās sasniedzot plaukstas un pēdas.
Sviedru izdalīšanos izraisa karsts laiks, pārāk biezs vai sintētiska materiāla apģērbs, mākslīga materiāla apavi, uzturēšanās telpā, kur ir paaugstināta temperatūra, fiziska piepūle, sportošana;
emocionālā svīšana notiek stresa, satraukuma dēļ, piemēram, publiska uzstāšanās, satraucoša tikšanās. Šajā gadījumā viss ir otrādi, pirmās nosvīst plaukstas, pēdas un paduses. Neraugoties uz sviedru izdalīšanos, pašam cilvēkam pat var būt auksti.
Problēmas, kas saistītas ar sviedru izdalīšanos:
ādas nieze un apsārtums. Sviedriem sadaloties, rodas kairinošas vielas, kas var izraisīt ādas kairinājumu, niezi vai ādas bojājumu, izsutumus un ādas iekaisumu;
ādas sēnīte. Pastiprinātas sviedru izdalīšanās dēļ var attīstīties ādas sēnīte, tādēļ profilaksei pēc mazgāšanās vienmēr rūpīgi jāizslauka kāju pirkstu starpas un paduses, jo mitrā vide patīk gan sēnītei, gan baktērijām, āda var sākt plaisāt, un bojāta āda ir laba dzīves vieta dažādiem patogēniem;
sviedru un tauku dziedzeru iekaisums var veidoties, nēsājot nepiemērotu, sintētisku apģērbu un neievērojot higiēnu, kas var izraisīt pastiprinātu piņņu veidošanos un iekaisumu;
nepatīkams aromāts var liecināt par uz ādas esošās mikrofloras pastiprinātu aktivitāti un iekaisuma procesu;
pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze. Normāla sviedru izdalīšanās ir 1ml/m2/minūtē, hiperhidrozes gadījumā sviedru daudzums var sasniegt 40ml/m2/minūtē.
Hiperhidroze
Hiperhidrozes formas:
lokāla hiperhidroze, kad pastiprināti svīst kāds ķermeņa rajons, piemēram, paduses, pēdas, plaukstas, seja;
ģeneralizēta hiperhidroze, kad pastiprināta svīšana ir kā viens no simptomiem tādām slimībām kā, cukura diabēts, hipertireoze, aptaukošanās, infekciju slimības, sirds un asinsvadu patoloģijas un onkoloģisku saslimšanu gadījumā.
“Veselības centra 4” dermatoloģe norāda dažus kritērijus, lai izvērtētu doties pie ārsta uz konsultāciju vai nē:
· pārmērīga svīšana bez iemesla;
· nepieciešamība pārģērbties vairāk nekā vienu reizi dienā;
· nepieciešamība vairāk nekā vienu reizi dienā lietot antiperspirantus;
· bieža vajadzība lietot salvetes vai ieliktnīšus;
· svīšana satrauc, liek kaunēties, rada psiholoģisku diskomfortu.
Ja atbilst vismaz viens no kritērijiem, var doties pie ārsta, kurš izvērtēs pacienta sūdzības, veiks analīzes, izvērtēs citu saslimšanu ietekmi uz sviedru dziedzeru darbību un lems par tālākām darbībām vai ārstēšanu.
Hiperhidrozes ārstēšana
Antiperspiranti satur alumīnija hidrohlorātu, kas iedarbojas uz abu veidu sviedru dziedzeriem, sašaurinot to izvadkanālu, tādējādi samazinās izdalīto sviedru daudzums. Antiperspirantu darbība ir īslaicīga - 48 līdz 72 stundas, atkārtoti jālieto divas vai trīs reizes nedēļā, kad sasniegts efekts, var lietot vienu vai divas reizes nedēļā.
Botulīna toksīna injekcijas. Injekcijām izmanto A tipa botulīna toksīnu, tas ir baktēriju clostridium botulinum izdalīta olbaltumviela, kas uz laiku bloķē mediatora acetilholīna izdalīšanos nervu galiņos, līdz ar to samazina nervu impulsu, kas izraisa sviedru izdalīšanos. Šīs procedūras iedarbība ilgst sešus līdz divpadsmit mēnešus, tādēļ tā jāveic atkārtoti.
Jonoforēze ir jonizētu vielu ievadīšana nebojātā ādā, izmantojot līdzstrāvu. Terapijas sākumā procedūru veic trīs līdz četras reizes nedēļā, bet, kad sasniegts vēlamais efekts, to atkārto reizi nedēļā vai pat reizi mēnesī.
Ķirurģiska terapija ietver vairākas metodes:
- zemādas tauku un sviedru dziedzeru mehāniska atdalīšana un atsūkšana;
- sviedru dziedzeru izgriešana ar lāzeru;
- sviedru dziedzeru ķirurģiska izgriešana;
- nervu gangliju pārgriešana ar ultraskaņas skalpeli, lai samazinātu impulsus uz sviedru dziedzeriem.
Kopsavilkums
Pārmērīgai svīšanai var būt cēlonis kāda cita saslimšana, tādēļ ļoti svarīgi vērsties pie ārsta un laikus uzsākt terapiju. Sviedru izdalīšanās samazināšanās būs rezultāts pamata saslimšanas ārstēšanai.
Botulīna toksīna injekcijas ir efektīvākā, drošākā metode pēdu, plaukstu, padušu hiperhidrozes ārstēšanā.
Jebkurā gadījumā, lai noskaidrotu, cik nopietna ir šī problēma un vienotos par metodi, kas katrā gadījumā būtu vispiemērotākā, jākonsultējas ar ārstu.
Nozīmīga loma ir apģērbam un apaviem, vēlams no dabīga materiāla, ērtiem. Apavus jāpiemeklē ar atbilstošu liesti.
Svarīga personīgā higiēna.
Gaišs noskaņojums un pozitīva dzīves uztvere jebkuru problēmu padara niecīgāku.
Foto: Shutterstock.com
Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2024. gada jūlija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!