Ineta Zommere: Izsisti zobi bērnam!

Bērnība nav iedomājama bez traumām. Zoba traumas var būt dažādas – zobs var būt nolauzts, izkustināts vai pilnībā izsists. Visbiežāk piena zobu traumas rodas pavisam maziem bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem, kad aktīvi tiek iepazīta pasaule, kad vēlme iekarot kalnus ir daudz lielāka nekā fiziskā varēšana.

Pastāvīgo zobu traumas visbiežāk novēro vecumā no 8 līdz 11 gadiem. Bērni traumas gūst galvenokārt rotaļu laukumos un sporta nodarbību laikā. Lai pasargātu pastāvīgos zobus, bērni jāmāca būt uzmanīgiem un, nodarbojoties ar sporta veidiem, piemēram futbolu, hokeju, cīņas sporta veidiem, būtu jāapsver aizsargšinu-bokseršinu lietošana. Gan mazākiem, gan lielākiem bērniem traumas visbiežāk rodas augšžokļa priekšzobu rajonā.

Pirmā palīdzība izsistam zobam

Piena zobs. Piena zoba trauma var ietekmēt pastāvīgā zoba aizmetņa bojājumu, tāpēc, ja pilnībā tiek izsists piena zobs, no zobiņa ir jāatvadās un jāapbruņojas ar pacietību, gaidot jauno pastāvīgo zobu. Būtu nepieciešams apmeklēt zobārstu un, ja ir iespējams un izsisto zobu var atrast, – būtu vēlams to paņem līdzi pie zobārsta, lai ārsts to varētu apskatīt un izpētīt zoba sakni. Kā arī nepieciešamības gadījumā veikt rentgenoloģisko izmeklējumu.

Pastāvīgie zobi

Ja gadījies pilnībā izsist pastāvīgo zobiņu, pirmais, kas būtu jādara, – jānomierina bērniņš un jāatrod zobiņš.

  • Neaiztieciet zoba sakni, turiet zobu tikai aiz zoba kronīša baltās daļas.
  • Noskalo zobu zem auksta, tekoša ūdens tikai gadījumos, ja tas ir netīrs. Skalošanas procedūrai nevajadzētu pārsniegt 10 sekundes. Nekādā gadījumā zoba virsmu nevajag mehāniski apstrādāt, to skrāpējot vai kasot. Nevajag zobu mazgāt ar zobu pastu.
  • Zobs jāatliek atpakaļ zoba ligzdiņā (replantēt) – tik dziļi, cik iespējams. Tad bērnam ir jānofiksē zobi, sakožot salveti.
  • Pēc tam nekavējoties jādodas pie zobārsta. Lai zobiņš veiksmīgi iedzīvotos – galvenās un kritiskās ir pirmās 30 minūtes pēc negadījuma. Jo vēlāk zobiņš atgriežas savās mājās zoba tukšajā alveolā, jo veiksmīga iespēja iedzīvoties (replantēties) savā vietā samazinās. Ja bērna vecāks pats nevar ievietot izsisto zobu ligzdiņā, tad nekavējoties ir jāvēršas pie zobārsta.
  • Zobu nekādā gadījumā nedrīkst ietīt, ievietotu sausā vidē, piemēram, salvetē, maisiņā.
  • Ja nav iespējams zobu replantēt, nekavējoties to ievietojiet fizioloģiskajā šķīdumā (1 karote sāls + 1 l ūdens, šādu fizioloģisko šķīdumu var nopirkt arī aptiekās), aukstā pienā vai bērna siekalās (bērns zobu var turēt aiz vaiga). Arī parastā krāna ūdenī zobu transportēt nav ieteicams. Ja pastāvīgais zobs tiek pareizi transportēts, tad veiksmīga replantācija iespējama arī laika posmā līdz 2 stundām pēc negadījuma.
  • Ja izsisto zobu nevar atrast, noteikti arī jādodas pie zobārsta, lai ārsts, veicot rentgenoloģisko izmeklēšanu, pārliecinātos, vai zobs nav daļēji palicis žokļa kaulā.

Galvenais izsista zoba gadījumā ir saglabāt skaidru prātu un darboties ātri! Lai bērniem ir skaista, atraktīva, piedzīvojumiem un atklājumiem bagāta bērnība!

www.apinesklinika.lv

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada janvāra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!